Παρτίζαν - Βίρτους 75-77: Ιταλική απόδραση από το Βελιγράδι με επιθετικό πλουραλισμό σε ματς - θρίλερ

VIRTUS SEGAFREDO BOLOGNA

Η Βίρτους Μπολόνια έκανε την απόδραση από την έδρα της Παρτίζαν και σε ένα ματς - θρίλερ πανηγύρισε τη νίκη στο Βελιγράδι με 77-75. Ο Καμίνσκι βρήκε σίδερο στο τελευταίο σουτ των Σέρβων και το ματς κατέληξε σε ιταλικά χέρια.

Μεγάλη νίκη για την Βίρτους Μπολόνια, η οποία πέρασε από το Βελιγράδι επικρατώντας με 77-75 σε ένα τρομερό ματς απέναντι στην Παρτίζαν. Άστοχος ο Καμίνσκι στο τελευταίο σουτ των Σέρβων και απόδραση για τους Ιταλούς που συνεχίζουν τις υψηλές πτήσεις.

Επιθετικός πλουραλισμός για τους νικητές που είχαν πέντε διψήφιους και πρώτο σκόρερ τον Ίφε Λούντμπεργκ με 16 πόντους. Ακολούθησαν οι Μπελινέλι (14 πόντους), Σενγκέλια (10 πόντους), Χάκετ (10 πόντους) και Αμπάς (10 πόντους). Στον Τζέιμς Νάναλι στηρίχθηκαν οι γηπεδούχοι που ήταν σε εξαιρετικό βράδυ με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Ο Λούντμπεργκ με ένα καθοριστικό καλάθι 18.9" πριν το φινάλε έστειλε την Βίρτους στο +3 (72-75) και έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της.

Στο 12-5 και στα ψηλά σκαλοπάτια του βαθμολογικού πίνακα οι Ιταλοί, έπεσαν στο 9-8 οι Σέρβοι.

Η Βίρτους Μπολόνια επέβαλε τον ρυθμό της στο πρώτο μέρος στο Βελιγράδι, με τους παίκτες του Λούκα Μπάνκι να περιορίζουν την Παρτίζαν και να κρατούν χαμηλά τους γηπεδούχους. Οι Ιταλοί είχαν τον πρώτο λόγο στο μεγαλύτερο μέρος του 20λεπτου, πιάνοντας ακόμη και διψήφια διαφορά, με την Παρτίζαν να αντιδρά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και στις αρχές του δευτέρου, ισοφαρίζοντας με ένα μικρό σερί (23-23) με μπροστάρη τον Τζέιμς Νάναλι. Η Μπολόνια ωστόσο διατήρησε τα ηνία του ματς και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με πέντε πόντους διαφορά με επιθετικό πλουραλισμό (36-41).

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο μέρος, με την εικόνα να παραμένει ίδια στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Ιταλούς σε θέση οδηγού και την Παρτίζαν σε κοντινή απόσταση. Λούντμπεργκ, Μπελινέλι, Σενγκέλια και Αμπάς έδιναν τις λύσεις για την Μπολόνια, την ώρα που οι Σέρβοι στηρίζονταν στον Νάναλι που αποτελούσε μόνιμη πηγή κινδύνου στην επίθεση. Στην τέταρτη περίοδο η Παρτίζαν έδειξε σφυγμό, επέστρεψε στο ματς και το φινάλε ήταν... θρίλερ. Βολές εκατέρωθεν για τις δύο ομάδες στο τελευταίο λεπτό, με τον Καμίνσκι να βρίσκει σίδερο στο τελευταίο σουτ της ομάδας του Ομπράντοβιτς και την Βίρτους να πανηγυρίζει τη νίκη με 77-75.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μόγκουλοκμ Σούκις, Ουντιάνσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 36-41, 55-60, 75-77

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική η Παρτίζαν πηγαίνει στη Γαλλία για να κοντραριστεί με τη Βιλερμπάν (2/1, 21:45), ενώ η Βίρτους υποδέχεται η Μπάγερν Μονάχου (3/1, 21:30).

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς, ΛεΝτέι 5 (3 ριμπάουντ), Κοπρίβιτσα, Πάντερ 12 (4 ριμπάουντ), Γιάραμαζ 12 (6 ριμπάουντ), Νάναλι 19 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άντζουσιτς, Ντόζιερ 5, Πονίτκα 2, Καμίνσκι 10 (3 ριμπάουντ), Καμπόκλο 10 (3 ριμπάουντ)

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ 9 (5 ριμπάουντ), Λούντμπεργκ 16 (2/4 τρίποντα), Μπελινέλι 14 (3/9 τρίποντα), Παγιόλα 1, Ντόμπριτς, Μάσκολο, Κέικοκ 4, Σενγκέλια 10 (4 ασίστ), Χάκετ 10 (2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Πολονάρα, Ντάνστον 3 (6 ριμπάουντ), Αμπάς 10 (2/3 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Παρτίζαν: 20/34 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 11/17 βολές, 32 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπολόνια: 16/26 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 15/17 βολές, 28 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη