STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΠΑΟΚ - Περιστέρι bwin 70-81: Νίκη - μήνυμα για την τρίτη θέση

ΑΒΡΑΜΙΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ / INTIME SPORTS

Το Περιστέρι bwin κέρδισε για δεύτερη φορά τον ΠΑΟΚ (81-70) και έκανε το πλέον αποφασιστικό βήμα για την τριάδα, ήδη από την πρεμιέρα του β' γύρου της Basket League.

Το Περιστέρι bwin σούταρε εξαιρετικά καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα με τον ΠΑΟΚ, βρήκε μεγάλα σουτ στην τελευταία περίοδο και πήρε μεγάλη νίκη στην PAOK Sports Arena (81-70). Η δεύτερη φετινή νίκη επί του Δικεφάλου δεν δίνει μόνο ξεκάθαρο προβάδισμα σε ενδεχόμενη ισοβαθμία, αλλά κυρίως φέρνει τους κυανοκίτρινους σε θέση ισχύος για την τρίτη θέση της regular season στη Basket League.

Ο Λεωνίδας Κασελάκης (18 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και ο Σιλβέν Φρανσίσκο (16 πόντοι, 10 ασίστ) ήταν αυτοί που κουβάλησαν τους νικητές, με τον Μάρκους Ντένμον να κάνει επίσης σπουδαία δουλειά στην τελευταία περίοδο. Από την άλλη, ο Τζέιλενα Χαντς (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και ο Βαγγέλης Μαργαρίτης (13 πόντοι) ήταν αυτοί που είχαν την πιο γεμάτη στατιστική.

Πλέον, οι δύο ομάδες στρέφονται στους αγώνες - τελικούς που έχουν μπροστά για το play-in του Basketball Champions League, με Ρίτας Βίλνιους (ο ΠΑΟΚ) και Ντιζόν (το Περιστέρι bwin). Αμφότεροι εκτός έδρας.

Ο ρυθμός του πρώτου μέρους ήταν εξαιρετικός, με σωστές επιθέσεις και καλά ποσοστά από τις δύο ομάδες. Ο ΠΑΟΚ πήρε αρχικά το προβάδισμα, αλλά δεν μπόρεσε να το κρατήσει επί μακρώ μέχρι την ανάπαυλα, αφού το Περιστέρι bwin έβρισκε κάθε φορά τον τρόπο να ανακάμψει. Πότε με τον Μίρο Μπιλάν και πότε με τον Λεωνίδα Κασελάκη.

Την ίδια ώρα βέβαια, ο Άρης Λυκογιάννης έβλεπε τους παίκτες του να αποδίδουν εξαιρετικά στην επίθεση, έχοντας υψηλά ποσοστά ευστοχίας στα τρίποντα (44.4%), με 11 ασίστ για 6 λάθη. Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με +2 (40-38), γεγονός που έδειχνε το πόσο κοντά ήταν οι δύο ομάδες μέχρι την ανάπαυλα.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους όμως να κάνουν την ανατροπή και να παίρνουν το προβάδισμα (47-52 στο 27'). Ο Σιλβέν Φρανσίσκο ήταν αυτός που καθοδηγούσε την ομάδα από το "1" με σπουδαίο τρόπο, τόσο σε επίπεδο δημιουργίας όσο και σε εκτέλεσης, την ώρα που ο ΠΑΟΚ έβλεπε τα ποσοστά του να πέφτουν. Με τα λεπτά να περνούν, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν όλο και πιο έτοιμοι για το διπλό, με το +10 (62-72) του 36ου λεπτού να αποτελεί την καλύτερη απόδειξη αυτού.

Ένα σημείο στο οποίο ο εκνευρισμός κυριαρχούσε στην πλευρά του Δικεφάλου, εξαιτίας ενός φάουλ που δόθηκε υπέρ του Μάρκους Ντένμον και είχε ως αποτέλεσμα -μεταξύ άλλων και- την τεχνική ποινή στον Άρη Λυκογιάννη. Όση προσπάθεια κι αν έκανε για ανατροπή ο ΠΑΟΚ, αυτή δεν ήρθε ποτέ, με το τρίποντο του Λεωνίδα Κασελάκη στα 59'' να φέρνει τη διαφορά στο +11 και να γράφει τον επίλογο της αναμέτρησης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τζιοπάνος - Θεονάς - Τηγάνης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 40-38, 55-58, 70-81.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 6 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ράιλι 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μαργαρίτης 13 (3/6 τρίποντα), Σαλούστρος 3 (1), Ρένφρο 6, Τσιακμάς 2, Χαντς 15 (2/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πόλι, Σλαφτσάκης 7 (1), Χρηστίδης, Σάιμπερτ 8 (2), Καμπερίδης 3 (1).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 17 (5/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φρανσίσκο 16 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 λάθη), Ντένμον 15 (0/3 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κασελάκης 18 (4/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Περσίδης 4, Τζούστον (0/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Φύτρος, Μωραΐτης 6 (1), Ραντάνοβ 5 (1), Πουλιανίτης.

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 11/27 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 12/13 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 8 επιθετικά), 18 ασίστ, 11 λάθη, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου bwin: 17/35 δίποντα, 9/20 τρίποντα, 20/23 βολές, 35 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 5 επιθετικά), 19 ασίστ, 9 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο ΠΑΟΚ έχει μπροστά το μεγάλο ντέρμπι με τον Άρη (22/1, 16:00), ενώ το Περιστέρι bwin έχει ένα πολύ απαιτητικό παιχνίδι, αυτό κόντρα στον Ολυμπιακό (23/1, 19:15).