STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΠΑΟΚ - Κολοσσός 89-82: Ο Δικέφαλος πήρε τη νίκη και τη διαφορά στην κούρσα της εξάδας

BASKET LEAGUE 2022-2023 /  -  (  / MEGAPRESS)
BASKET LEAGUE 2022-2023 / - ( / MEGAPRESS) ΠΑΥΛΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ / MEGAPRESS

Ο ΠΑΟΚ είδε το +23 του 28' να κάνει φτερά και να χρειάζεται να βγάλει μια άμυνα στο τέλος για να κερδίσει τον Κολοσσό (89-82). Ο Δικέφαλος πήρε τη νίκη και το πάνω χέρι στην ισοβαθμία, αφού κάλυψε το -4 της ήττας στον α' γύρο.

Το παιχνίδι του ΠΑΟΚ με τον Κολοσσό ήταν παράσταση για ένα ρόλο για τρεις περιόδους, όσο δηλαδή οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν -με όπλο την περιφερειακή ευστοχία- στον δρόμο για το +23 (67-44) του 28ου λεπτού.

Μέσα σε δέκα λεπτά όμως, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έφερε τα πάνω κάτω. Ο Τζέιμς Γιανγκ τα... έβαλε όλα μέσα σε τέσσερα λεπτά και μετέτρεψε το παιχνίδι σε ντέρμπι, στο φινάλε όμως ήταν ο μοιραίος με την τεχνική ποινή που δέχθηκε για flopping στα 6.4'' για το τέλος.

Η ουσία ήταν πως ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη (89-82), αλλά και το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον Κολοσσό αφού κάλυψε το -4 της ήττας στο παιχνίδι του α' γύρου.

Ο Γιανίκ Φράνκε με τον Τάιλερ Πόλι ήταν αυτοί που ηγήθηκαν επιθετικά για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος ξεκίνησε εντυπωσιακά από το τρίποντο, αλλά σταδιακά είδε τα ποσοστά του να πέφτουν αισθητά. Για τον Κολοσσό, ο Κρίστοφερ Κόφι (20 πόντοι, 15 ριμπάουντ) έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση, ο Τζέιμς Γιανγκ έκλεισε το παιχνίδι με 5/6 τρίποντα, αλλά οι λεπτομέρειες δεν του επέτρεψαν να ολοκληρώσει μια ασύλληπτη ανατροπή.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε υποδειγματικά με 3/4 σουτ και 1/1 βολή για το +6 (3-9) στο 3' του αγώνα, πολύ γρήγορα όμως η ιστορία άλλαξε. Ο ΠΑΟΚ πάτησε το γκάζι και με όπλο το περιφερειακό σουτ έκανε θραύση, φέρνοντας τούμπα το παιχνίδι με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου (29-16 στο 10').

Ο Τάιλερ Πόλι στην επίθεση και ο Νέιτ Ρένφρο στην άμυνα έκαναν τη διαφορά για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, η οποία συνέχισε να ανεβάζει τη διαφορά μέχρι το +25 (44-19 15'), η οποία ήταν η μέγιστη τιμή της. Κι αν ο Κολοσσός επιχείρησε -με όπλο τον Μάικλ Ντίξον- να δηλώσει παρών, δεν τα κατάφερε επί της ουσίας.

Με εξαίρεση μια μίνι αντεπίθεση, η ουσία δεν άλλαξε, με τον ΠΑΟΚ να κλείνει το πρώτο μέρος όντας στο +19 (52-33) χάρη στα 9/18 τρίποντα -την ίδια ώρα, ο Κολοσσός είχε 5/24 δίποντα και έβλεπε τους ξένους του να μετρούν μόλις 11 πόντους στον αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ δεν έδωσε ιδιαίτερα δικαιώματα στον Κολοσσό μετά από τη διακοπή του ημιχρόνου, με τη διαφορά να μένει σε επίπεδα ασφαλείας (62-39 στο 23'). Από την στιγμή άλλωστε που οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη ήταν συνεπείς στην επίθεση, δεν υπήρχε λόγος ανησυχίας. Σταδιακά όμως, ο Κολοσσός έδειχνε να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση.

Ο Κρίστοφερ Κόφι έκανε την αρχή για τους φιλοξενούμενους, πριν αναλάβει δράση ο Τζέιμς Γιανγκ. Ο αριστερόχειρας περιφερειακός το πήρε πάνω του, σε εντυπωσιακό βαθμό. Βλέπετε, έβαλε τέσσερα τρίποντα (!) μέσα σε τρία λεπτά, με αποτέλεσμα να μετατρέψει το -14 (76-62 στο 34') σε -5 (85-80 στο 38') για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Σε αυτό το σημείο λοιπόν, όλα ήταν ανοιχτά. Τόσο ο νικητής όσο και το +4, που ήθελε να προστατεύσει ο Κολοσσός από το παιχνίδι του α' γύρου. Ο ΠΑΟΚ δεν ήταν πλέον ούτε συνεπής στην επίθεση ούτε στην άμυνα, πετώντας στα σκουπίδια τις ευκαιρίες που είχε (βλ. βολές) για να προστατεύσει το προβάδισμά του, στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Σε τέτοιο βαθμό, που ο Κολοσσός είχε την κατοχή στα 18'' για το τέλος με τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (86-82), οι οποίοι ήταν το όριο για το ενδεχόμενο της ισοβαθμίας. Ο Τζέιμς Γιανγκ ήταν αυτός που πήρε την ευθύνη για το μεγάλο σουτ, αλλά εκεί αποδείχθηκε μοιραίος για την ομάδα του.

Αφενός γιατί αστόχησε στο τρίποντο από την κορυφή, αφετέρου γιατί χρεώθηκε με τεχνική ποινή για flopping (με την αιτιολογία πως άνοιξε τα πόδια του, για να εκμαιεύσει την επαφή και το φάουλ). Ο Γιανίκ Φράνκε πήγε στην γραμμή, έβαλε τη βολή στα 6.4'' και κλείδωσε επί της ουσίας τη διπλή νίκη για τον ΠΑΟΚ, σε ένα παιχνίδι που από περίπατο εξελίχθηκε σε ντέρμπι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ. - Ταρενίδης - Μάλαμας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-16, 52-33, 67-54, 89-82.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 21 (3/11 σουτ, 13/16 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 λάθη), Ράιλι 3 (1/10 σουτ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Μαργαρίτης 9 (1), Σαλούστρος 6, Ρένφρο 8 (3/4 δίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τσιακμάς, Χαντς 14 (1), Πόλι 15 (4/6 τρίποντα), Σλαφτσάκης 7 (2/2 δίποντα, 3/4 βολές), Σάιμπερτ 5 (1), Κακλαμανάκης 1 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καμπερίδης.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος (0/4 σουτ), Ντίξον 12 (0/7 δίποντα, 4/9 τρίπντα, 0/1 βολή, 5 ασίστ), Χατζηδάκης 11 (4 ριμπάουντ), Κατσίβελης 5 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γιαννόπουλος 11 (3/6 τρίποντα), Σμιθ 6 (7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σταρκς 1, Μορέιρα (0/2 δίποντα), Τζέιμς 16 (5/6 τρίποντα, 1/1 βολή), Κόφι 20 (8/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 15 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 14/24 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 28/40 βολές, 44 ριμπάουντ (35 αμυντικά + 9 επιθετικά), 25 ασίστ, 17 λάθη, 7 κλεψίματα, 6 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 16/46 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 11/19 βολές, 45 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 15 επιθετικά), 23 ασίστ, 14 λάθη, 6 κλεψίματα.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Αμφότερες οι ομάδες συμμετέχουν στο Final Eight του Κυπέλλου Ελλάδας ΟΠΑΠ, με τον ΠΑΟΚ να αντιμετωπίζει το Περιστέρι bwin στον προημιτελικό και τον Κολοσσό να κοντράρεται με τον Παναθηναϊκό.