STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΠΑΟΚ - Κολοσσός 86-80: Ο Μάρβιν Τζόουνς διέλυσε τον ανταγωνισμό

EUROKINISSI

Με MVP τον Μάρβιν Τζόουνς, ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Κολοσσού (86-80) για την τέταρτη νίκη του στη Stoiximan Basket League. Χειροκροτήθηκε ο Βαγγέλης Μαργαρίτης, αποβλήθηκε ο Βασίλης Ξανθόπουλος.

Λίγες ημέρες μετά από το τέλος των ευρωπαϊκών του υποχρεώσεων, ο ΠΑΟΚ αφοσιώθηκε στις εγχώριες διοργανώσεις. Το απόγευμα του Σαββάτου (15/1) υποδέχθηκε τον Κολοσσό στο Παλατάκι και τον νίκησε με 86-80, για να ανέβει στο 4-6 στη Stoiximan Basket League (4-3 εντός και 0-3 εκτός έδρας) την ώρα που οι Ροδίτες έπεφταν στο 7-4 (5-0 εντός και 3-3 εκτός έδρας).

Με τον Βαγγέλη Μαργαρίτη να επιστρέφει στη Θεσσαλονίκη και να αποθεώνεται, με τον Βασίλη Ξανθόπουλο να χρεώνεται με αντιαθλητικό φάουλ και με τεχνική ποινή για να αποβληθεί στο 11' και με το ματς να είναι ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του, ένα καλό διάστημα του ΠΑΟΚ στο τέλος της τρίτης και στην αρχή της τέταρτης ήταν αρκετό για να τον οδηγήσει στο θετικό αποτέλεσμα.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Μάρβιν Τζόουνς απέναντι στην πρώην ομάδα του (20 πόντοι, 7/12 δίποντα, 6/6 βολές, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ), πληθωρικός ο Βλάντο Γιάνκοβιτς (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), την ώρα που ο Τζόρνταν Φλόιντ (20 πόντοι) ξεχώριζε από τον Κολοσσό που είχε απογοητευτικό ποσοστό στο δίποντο, αλλά σούταρε εντυπωσιακά από το τρίποντο.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο ματς, με το 12-0 στο τέταρτο λεπτό να είναι αποτέλεσμα της φόρας με την οποία μπήκαν στον αγώνα ο Γιάνκοβιτς και ο Τζόουνς. Ο Κολοσσός είχε καλή αντίδραση και ένα επί μέρους 2-11, όμως συνολικά η εικόνα των δύο ομάδων στην πρώτη περίοδο (26-15) ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο με 5/9 δίποντα, 4/9 τρίποντα και 4/4 βολές, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/12 δίποντα και μόλις τρεις ασίστ για τρία λάθη.

Η αποβολή του Βασίλη Ξανθόπουλου (αντιαθλητικό φάουλ και τεχνική ποινή λίγο αργότερα) στο 12' ήταν σημαντικό πλήγμα για τους Ροδίτες, που πάντως έμειναν κοντά στο σκορ έως το ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ είχε μόλις ένα λάθος στο εικοσάλεπτο, είχε και 13 περισσότερες βολές, την ίδια ώρα ο Κολοσσός μετρούσε 5/21 δίποντα, αλλά και 9/15 τρίποντα που τον κρατούσαν όρθιο παρά το γεγονός ότι κοντά στο καλάθι είχε σημαντική αδυναμία.

Πολύ διαφορετικό ματς στο ξεκίνημα του β' μέρους, με τον Κολοσσό να παίζει με περισσότερη ένταση στην άμυνα, να είναι και πάλι αναποτελεσματικός στο δίποντο, αλλά να προκαλεί τεράστια ζημιά στον ΠΑΟΚ με τα περιφερειακά σουτ και να παίρνει προβάδισμα επτά πόντων (54-61 στο 27'). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα 8-0 για το 62-61 της τρίτης περιόδου και το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τον Λυκογιάννη να βλέπει την ομάδα του να έχει έξι λάθη στο δεκάλεπτο μετά από το ένα του πρώτου μέρους.

Τζόουνς και Ρίβερς σκόραραν κατά ριπάς στο ξεκίνημα της τέταρτης, ο Μάντζαρης έγραψε το 74-65 και ο ΠΑΟΚ έφτασε το επί μέρους σκορ στο 20-4, με αποτέλεσμα να κόψει τα πόδια των αντιπάλων του που έκαναν μια ύστατη προσπάθεια, αλλά δεν είχαν δυνάμεις για να κυνηγήσουν την ανατροπή.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Πιτσίλκας, Κατραχούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-15, 44-39, 62-61, 86-80

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 4 (1/8 σουτ), ΝτιΛέο 3 (1), Μάντζαρης 6 (3/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 λάθος), Τζόουνς 20 (7/12 δίποντα, 6/6 βολές, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιάνκοβιτς 15 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ρίβερς 14 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Λι 2, Χριστοδούλου, Καμαριανός, Καμπερίδης 10 (3/4 τρίποντα), Τολιόπουλος 12 (3/7 τρίποντα, 3/3 βολές)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροβ 6 (2), Γουίλιαμς 9 (3/8 τρίποντα), Τιλί 9 (3/4 τρίποντα), Σλαφτσάκης 4, Ποτ 5 (1 τρίποντο, 13 ασίστ), Ξανθόπουλος 2, Μίλερ 7 (1), Μαργαρίτης 15 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Μπιλλής 3 (1), Φλόιντ 20 (4/8 τρίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές), Χατζηδάκης

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 18/39 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 20/24 βολές, 40 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 14 επιθετικά), 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 11/31 δίποντα, 16/31 τρίποντα, 10/13 βολές, 35 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 12 επιθετικά), 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 13η αγωνιστική ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ στα Άνω Λιόσια (23/1 στις 20:00), ενώ ο Κολοσσός θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό (23/1 στις 17:00).