ELITE LEAGUE

Πανιώνιος - Δόξα Λευκάδας 61-46: Ιστορικός στον Τελικό, 40 λεπτά μακριά από το Final Eight του Κυπέλλου Ελλάδας

UNICEF TROPHY 2024 / FINAL-4 /2  /  -    (  / EUROKINISSI)
UNICEF TROPHY 2024 / FINAL-4 /2 / - ( / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Άνετη νίκη για τον Πανιώνιο, που επικράτησε με 61-46 της Δόξας Λευκάδας για να προκριθεί στον τελικό του UNICEF Trophy.

Στον τελικό του UNICEF Trophhy και 40 λεπτά μακριά από το Final Eight του Κυπέλλου Ελλάδας (15-18/2) βρίσκεται ο Πανιώνιος, που επικράτησε με 61-46 της Δόξας Λευκάδας το βράδυ της Παρασκευής (5/1) στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης δικαίωσε τις προσδοκίες, δέχθηκε εννέα πόντους στη δεύτερη και οκτώ πόντους στην τρίτη περίοδο και έφτασε με άνεση στο αποτέλεσμα, για να προετοιμαστεί για το συναπάντημα με τη Μεγαρίδα (6/1 στις 20:00) που με τη σειρά της απέκλεισε τον Μίλωνα στο πρώτο παιχνίδι του Final Four.

Γκίκας και Βεργίνης έμειναν χαμηλά, για τα δεδομένα τους, ο Πανιώνιος σούταρε πολύ άσχημα από το τρίποντο, έκανε όμως εύκολα τη δουλειά χάρη στην καλή του άμυνα και στα ελάχιστα λάθη του.

Η Δόξα, από την πλευρά της, είχε ακόμη μικρότερη αποτελεσματικότητα στο τρίποντο, με σημαντικούς της παίκτες όπως ο Σκουλίδας κι ο Σαχπατζίδης να προσφέρουν ελάχιστα σε έναν αγώνα στον οποίο ο Ντίνος Καλαμπάκος ήλπιζε ότι η ομάδα της Λευκάδας θα είναι τουλάχιστον ανταγωνιστική.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρπάνος, Κατσαπρακάκης, Γεράνιος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 34-25, 48-33, 61-46

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λυκογιάννης): Ζανλουί 11 (5/11 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Σκάνδαλος, Μιλεντίγεβιτς 3 (1/6 σουτ), Παπαδιονυσίου 7 (1), Χάλαρης 2, Κακλαμανάκης 11 (3/3 βολές, 4/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βουγιούκας 4 (7 ριμπάουντ), Βεργίνης 5 (2/11 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντέιβις 12 (3/4 βολές, 3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκίκας 6 (2/7 σουτ, 4 ασίστ)

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Καλαμπάκος): Ντόναλντσον 12 (4/4 βολές, 4/6 δίποντα, 0/5 τρίποντα), Ερμείδης 4, Τσέιμπερς 2, Γοργόνης, Ναούμης 3 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Σαχπατζίδης (0/3 σουτ, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Σκουλίδας 8 (3/5 δίποντα, 1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Ευσταθιάδης 12 (6/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βουλγαρόπουλος 2 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζόρτζεβιτς 3 (5 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Πανιωνίου: 12/15 βολές, 20/45 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 38 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 10 επιθετικά), 16 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 7 λάθη, 19 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Δόξας Λευκάδας: 10/15 βολές, 15/28 δίποντα, 2/22 τρίποντα, 37 ριμπάουντ (33 αμυντικά - 4 επιθετικά), 15 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 19 λάθη, 18 φάουλ