Παναθηναϊκός - Ζάλγκιρις 73-71: Μήτογλου και Σλούκας υπέγραψαν τη νίκη στο θρίλερ του ΟΑΚΑ

ΜΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ/INTIME

Θρίλερ έγινε το ματς του Παναθηναϊκού με τη Ζάλγκιρις. Οι πράσινοι ήταν άστοχοι από τη γραμμή της φιλανθρωπίας για τρεις περιόδους, έβαλαν όμως τις βολές όταν η μπάλα έκαιγε και πήραν μία παλικαρίσια νίκη με 73-71.

Σκληρή μάχη έγινε στο ΟΑΚΑ το βράδυ της Τετάρτης (15/11), με τον Παναθηναϊκό να χρειάζεται να παλέψει με όλες του τις δυνάμεις για να καταβάλει την αντίσταση της αξιόμαχης Ζάλγκιρις και να πάρει τελικά την νίκη με 73-71.

Οι πράσινοι ήταν άστοχοι από τη γραμμή της φιλανθρωπίας για 30 λεπτά, όμως στα πιο κρίσιμα σημεία του αγώνα, όταν η μπάλα έκαιγε, έβαλαν τις βολές για να πάρουν την 4η τους νίκη σε οκτώ παιχνίδια της EuroLeague. Κομβική η άμυνα των Τζέριαν Γκραντ και Μάριους Γκριγκόνις στα 4.1" πριν το τέλος. Ο Εργκίν Αταμάν έκλεισε το rotation στο δεύτερο μέρος, με τους Ντίνο Μήτογλου και Ματίας Λεσόρ να μην βγαίνουν δευτερόλεπτο μετά την ανάπαυλα.

Ο MVP

Ο Ντίνος Μήτογλου μπαίνει στην κουβέντα για τον MVP σε κάθε παιχνίδι. Ο διεθνής φόργουορντ βρίσκεται σε απίστευτη φόρμα. Απόψε είχε 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη και 2 μπλοκ σε 38 λεπτά. Εξαιρετικός, ιδίως στο φινάλε, όταν χρειάστηκε να δείξει ψυχραιμία, ο Κώστας Σλούκας, που προσέφερε 16 πόντους, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα. Ο Έλληνας γκαρντ έβαλε τους 3 από τους 4 τελευταίους πόντους των πρασίνων, κερδίζοντας ένα κρίσιμο φάουλ από τον Ντίμσα στα 13" πριν τη λήξη.

Ο αδύναμος κρίκος

Ο Κίναν Έβανς έμεινε πολύ μακριά από τον καλό του εαυτό, δυσκολευόμενος από το μαρκάρισμα του Τζέριαν Γκραντ. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε μόνο 6 πόντους, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 5 λάθη, ενώ έχασε την πιο κρίσιμη μπάλα του αγώνα.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Ο Παναθηναϊκός είχε 9/19 βολές μέχρι το 30', όμως πέτυχε 9/13 στην τελευταία περίοδο, γεγονός που αποδείχθξηκε κομβικό για την εξασφάλιση του θετικού αποτελέσματος. Σημαντικοί και οι 22 πόντοι που πήραν οι πράσινοι από τα 23 λάθη της Ζάλγκρις. Εκείνοι υπέπεσαν σε 16 (6 στην πρώτη, κανένα στη δεύτερη, 6 στην τρίτη και 4 στην τέταρτη περίοδο), δίνοντας 11 πόντους στους Λιθουανούς.

Οι δύο ομάδες μπήκαν άσχημα στο ματς. Είναι ενδεικτικό ότι ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε 3'35" για να βρει τους πρώτους του πόντους στο παιχνίδι. Γενικά το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα (13-15, 10΄), απόρροια των πολλών λαθών στις δύο πλευρές του παρκέ (6 για τον Παναθηναϊκό και 5 για την Ζάλγκιρις).

Το τέμπο και η αποτελεσματικότητα ανέβηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Ζάλγκρις βρέθηκε στο +7 (29-36) στο 18'10" μετά από δύο διαδοχικά τρίποντα του Ναζ Μήτρου-Λονγκ, όμως οι πράσινοι μείωσαν την απόσταση στους 3 πόντους πριν την ανάπαυλα (36-39, 20'). Το θετικό για το τριφύλλι ήταν ότι σταμάτησε να κάνει λάθη και να πετάει κατοχές στα σκουπίδια. Το αρνητικό ήταν ότι δεν μπορούσε να αξιοποιήσει τα φάουλ που κέρδισε, αφού είχε μόλις 8/17 βολές στο πρώτο μέρος.

Με ένα τρίποντο του Κώστα Σλούκα, δύο του Ντίνου Μήτογλου και ένα καλάθι του Ματίας Λεσόρ οι πράσινοι προσπέρασαν με 47-46 λίγο μετά τα μέσα της τρίτης περιόδου. Το τρίφυλλι υπέπεσε ξανά σε 6 λάθη σε αυτό το δεκάλεπτο, όμως κατάφερε να μπει προπορευόμενο με βραχεία κεφαλή (53-52, 30') στην τέταρτη περίοδο.

Ο Ρόλαντς Σμιτς, ο οποίος είχε παροπλιστεί νωρίς με 3 φάουλ, επέστρεψε δριμύτερος στο παρκέ στην τέταρτη περίοδο και έβαλε 12 πόντους για τη Ζάλγκρις μέχρι το 35' για να γράψει το 62-64. Ακολούθησαν δύο καλάθια του Κώστα Σλούκα και μία βολή του Ματίας Λεσόρ, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 67-64. Ο Τόμας Ντίμσα έβαλε δύο βολές και ο Κίναν Έβανς άλλες δύο για το 67-68 στα 1'41" πριν το φινάλε. Ακολούθησε ένα εύστοχο ζευγάρι βολών από Λεσόρ, λίγο πριν ο Γάλλος σέντερ αναγκάσει τον Σμιτς να υποπέσει σε επιθετικό φάουλ και να αποβληθεί.

Ο Κώστας Σλούκας κέρδισε φάουλ από τον Ντίμσα και έκανε το 2/2 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας για να γράψει το 71-68 στα 21". Η Ζάλγκιρις πήρε time-out και αμέσως μετά ο Μπρέιντι Μάνεκ πέτυχε το τρίποντο της ισοφάρισης με 13" στο χρονόμετρο. Ο Εργκίν Αταμάν πήρε επίσης time-out και μετά την επαναφορά ο Σλούκας κέρδισε ένα ακόμα φάουλ. Ο Έλληνας γκαρντ έβαλε την πρώτη, έχασε τη δεύτερη. Η Ζάλγκιρις πήρε το ριμπάουντ, αλλά ο Κίναν Έβανς υπέπεσε σε λάθος, έπειτα από εξαιρετική άμυνα των Γκραντ-Γκριγκόνις. Ο Λιθουανός πήρε, δε, ένα ακόμα φάουλ και έγραψε το τελικό 73-71.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Κολγένσιτς, Ρόσι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-15, 36-39, 53-52, 73-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 4 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 16 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκραντ 10 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ναν (0/1 δίποντο, 0/2 τρίποντα), Λεσόρ 13 (4/5 δίποντα, 5/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 7 λάθη), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 7 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Μήτογλου 19 (3/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαντζούκας 2

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Έβανς 6 (2/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Μήτρου-Λονγκ 6 (2), Λεκάβιτσους, Χέιζ 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές), Σμιτς 15 (4/4 τρίποντα), Μπιρούτις 9 (4/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντιμσά 9 (1), Μάνεκ 6 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπουτκέβιτσους 10 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ουλάνοβας 2 (1/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 17/29 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 18/31 βολές, 25 ριμπάουντ (15 αμυντικά - 10 επιθετικά), 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις Κάουνας: 15/31 δίποντα, 10/20 τρίποντα, 11/14 βολές, 34 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 23 λάθη, 29 φάουλ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 9η αγωνιστική της EuroLeague ο Παναθηναϊκός θα υποδεχθεί τη Βίρτους Μπολόνια (17/11, 21:15) και η Ζάλγκιρις θα επιστρέψει στο Κάουνας για να υποδεχθεί την Μπάγερν Μονάχου (17/11, 20:00).