STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Παναθηναϊκός - Περιστέρι bwin 89-80: Ένα δεκάλεπτο καλού μπάσκετ ήταν αρκετό για το 2-1

Ο Μάριους Γκριγκόνις πανηγυρίζει στο παιχνίδι με το Περιστέρι
Ο Μάριους Γκριγκόνις πανηγυρίζει στο παιχνίδι με το Περιστέρι EUROKINISSI

Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο μέρος, ο Παναθηναϊκός άλλαξε άρδην εικόνα στο τρίτο δεκάλεπτο, πάτησε το γκάζι και πήρε, εν τέλει, τη νίκη (89-80) στο Game 3 της ημιτελικής σειράς με το Περιστέρι bwin. Στο 2-1 πλέον το "τριφύλλι" που ψάχνει μια νίκη στο "Ανδρέας Παπανδρέου" για να προκριθεί στους τελικούς.

Ένα καλό δεκάλεπτο αρκούσε για τον Παναθηναϊκό προκειμένου να βάλει τις βάσεις για τη νίκη (89-80) επί του Περιστερίου bwin στο Game 3 της ημιτελικής σειράς της Basket League. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη έδωσαν πολλά δικαιώματα στους φιλοξενούμενους στη διάρκεια του πρώτου μέρους, στην τρίτη περίοδο άλλαξαν σημαντικά την εικόνα τους όμως (ιδίως στην άμυνα), αποκτώντας διψήφιο προβάδισμα, το οποίο δεν απώλεσαν μέχρι το τέλος.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός πήρε εκ νέου κεφάλι στη σειρά (2-1), αναζητώντας μια νίκη στο "Ανδρέας Παπανδρέου" σε τέσσερις ημέρες (27/5, 19:15) για να πάρει το εισιτήριο για τους τελικούς της Basket League.

Ο Ματέους Πονίτκα (16 πόντοικ, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και ο Μάριους Γκριγκόνις (20 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ήταν αυτοί που κουβάλησαν τους γηπεδούχους κατά βάση, με τον Σιλβέν Φρανσίσκο (19 πόντοι, 9 ασίστ) να ξεχωρίζει από την απέναντι πλευρά, πλην όμως να έχει 18/19 στο πρώτο μέρος του αγώνα.

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό από νωρίς, αλλά αυτό δεν φάνηκε να αποτελεί πρόβλημα για τους φιλοξενούμενους. Ο Σιλβέν Φρανσίσκο έκανε αισθητή την παρουσία του μέσα από προσωπικές φάσεις, αποτελώντας μάλιστα το αντίβαρο για την επιθετική δράση του Μάριους Γκριγκόνις, που ήταν επίσης εξαιρετικός.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε μέχρι το +8 (30-22 στο 9') μάλιστα, αλλά αυτό αποδείχθηκε κάτι παρωδικό. Πότε ο Λεωνίδας Κασελάκης και πότε ο Μάρκους Ντένμον έκαναν ζημιά στην πράσινη άμυνα (σ.σ.: ήταν νωχελική και αναποτελεσματική), επιτρέποντας στο Περιστέρι bwin να παραμείνει σε απόσταση βολής, παρά τη χαμένη μάχη των ριμπάουντ (9 έναντι 15).

Κι αν ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με +6 (42-36) στο 16ο λεπτό, το δυναμικό τελείωμα των φιλοξενούμενων και το τρίποντο του Μάρκους Ντένμον σχεδόν με την εκπνοή, διαμόρφωσε το "Χ" (49-49) της ανάπαυλας, που έδινε κάθε δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να έχουν πίστη για την έκπληξη.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε εκ διαμέτρου αντίθετη πορεία για τις δύο ομάδες, αφού η άμυνα του Παναθηναϊκού αποδείχθηκε πολύ πιο συνεπής. Το γεγονός πως ο Σιλβέν Φρανσίσκο σημείωσε μόλις ένα (!) πόντο στην περίοδο ήταν ενδεικτικό της αλλαγής κατάστασης στο παιχνίδι, γεγονός που έδωσε στους πράσινους τη δυνατότητα για ένα σημαντικό σερί στην εκκίνηση του δεύτερου μέρους (59-49 στο 24').

Η διαφορά μεγάλωσε μάλιστα ακόμη περισσότερο μέχρι το φινάλε της τρίτης περιόδου, με το +17 (76-59) να στηρίζεται στα 10/14 τρίποντα και τα +11 ριμπάουντ (24 έναντι 13).

Το πράσινο προβάδισμα έφτασε μέχρι το +21 (83-62 στο 32'), αλλά στα λεπτά που ακολούθησαν η χαλάρωση των γηπεδούχων ήταν εμφανής. Κάτι που δεν άφησαν ανεκμετάλλευτο οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη.

Με πολύ καλύτερη άμυνα και με τον Δημήτρη Μωραΐτη να δίνει πολύτιμες λύσεις από τον πάγκο, η διαφορά έπεσε σε μονοψήφια επίπεδα (83-74 στο 36'), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, αλλά και το δικαίωμα στο Περιστέρι bwin να πιστέψει πως μπορεί να κάνει το... θαύμα.

Δεν τα κατάφερε πάντως, γιατί οι πράσινοι αντέδρασαν με τον δέοντα τρόπο, διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος και πήραν τη νίκη στο Game 3.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα - Πιτσίλκας - Μάνος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-24, 49-49, 76-59, 89-80.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 3 (1), Πονίτκα 16 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκριγκόνις 20 (2/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Γκουντάιτις 8 (4/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Π. Καλαϊτζάκης 6 (3/3 δίποντα), Λι 16 (4/7 τρίποντα, 6 ασίστ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 6 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αγραβάνης 8 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μαντζούκας 2 (4 ριμπάουντ).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 7 (6 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 19 (6/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 9 ασίστ, 4 λάθη), Πουλιανίτης 5 (1), Ντένμον 13 (1 τρίποντο, 3 ασίστ, 4 λάθη), Κασελάκης 8 (2), Κόλεμαν 6, Μωραΐτης 12 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ραντάνοβ, Χάμερ 10.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 22/35 δίποντα, 11/21 τρίποντα, 12/15 βολές, 33 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 4 επιθετικά), 19 ασίστ, 17 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου bwin: 20/37 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 13/19 βολές, 24 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 5 επιθετικά), 21 ασίστ, 17 λάθη, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

TAGS STOIXIMAN BASKET LEAGUE ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΜΠΑΣΚΕΤ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN ΕΛΛΑΔΑ