Παναθηναϊκός - Μπάγερν 80-67: Έπαιξε για την πάρτη του

EUROKINISSI

Πληγωμένος αγωνιστικά και πνευματικά, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 80-67 της Μπάγερν Μονάχου για να χαμογελάσει μετά από την βαριά ήττα στο ΣΕΦ. Σπουδαία βραδιά για Μέικον, Σαντ-Ρος, Γουάιτ, Νέντοβιτς, Παπαγιάννη.

Δεν κυνηγάει κάτι περισσότερο από την αποφυγή της τελευταία θέσης, είναι ένα πληγωμένο θηρίο, είναι όμως ο Παναθηναϊκός και πρέπει να συνεχίσει να αναπνέει, να δουλεύει και να παλεύει. Αυτό έκανε το βράδυ της Τρίτης (22/3) στο ΟΑΚΑ, καθώς επικράτησε με 80-67 της Μπάγερν Μονάχου, για να ανέβει στο 7-17 και να ρίξει τους Βαυαρούς στο 12-11 που τους βάζει πλέον σε μπελάδες, αν και όλα παραμένουν στο δικό της χέρι όσον αφορά την οκτάδα και τα playoffs της EuroLeague.

Ο MVP

Πολύ δύσκολο να ξεχωρίσει κάποιος έναν εκ των Ντάριλ Μέικον, Χάουαρντ Σαντ-Ρος, Οκάρο Γουάιτ. Και οι τρεις έβαλαν το λιθαράκι τους, πριν ο Νέμανια Νέντοβιτς σκοράρει κατά ριπάς στα τελευταία λεπτά και καθαρίσει την μπουγάδα. Σύμφωνα με την αξιολόγηση ο Κουβανός ήταν ο κορυφαίος, σε μία πολύ ομαδική εμφάνιση, σε μία καλή βραδιά για τον Παναθηναϊκό.

Ο αδύναμος κρίκος

Στο ματς του πρώτου γύρου ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς εκτέλεσε τον Παναθηναϊκό με μεγάλο τρίποντο. Αυτή τη φορά, όμως, ο Σέρβος έμεινε πολύ μακριά από τον καλό εαυτό του (1/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 29:52). Γενικώς η Μπάγερν εμφανίστηκε πολύ ταλαιπωρημένη μετά από ένα διάστημα με κρούσματα κορονοϊού, πριν συνεχίσει με ένα πρόγραμμα εφιαλτικό και με αγώνες ανά δύο-τρεις ημέρες.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Με 6/8 τρίποντα έκλεισε ο Παναθηναϊκός το πρώτο δεκάλεπτο και με έξι ασίστ για δύο λάθη, την ώρα που ο Κασελάκης μετρούσε πέντε ασίστ. Η Μπάγερν είχε δύο τελικές πάσες για δύο λάθη, στο τέλος της βραδιάς έμεινε στα 9/31 τρίποντα, έδωσε 17 πόντους στους αντιπάλους του από τα λάθη της, δέχθηκε 16 στον αιφνιδιασμό και πέτυχε μόλις τέσσερις. Με 22/23 βολές έκλεισε ο Παναθηναϊκός τον αγώνα, 14 ριμπάουντ μάζεψε σε 36:36 ο Γιώργος Παπαγιάννης, σε ένα ροτέισον εννέα παικτών για τον Δημήτρη Πρίφτη.

Εντυπωσιακός στο ξεκίνημα ο Παναθηναϊκός, έχτισε ένα προβάδισμα έξι πόντων (15-9) στο έβδομο λεπτό με τον Γουάιτ και τον Σαντ-Ρος να σκοράρουν κατά ριπάς. Ο Τρινκιέρι ήταν έξαλλος με την άμυνα της ομάδας του, ο Νέντοβιτς έβαλε κι άλλο τρίποντο για το 18-11, το +10 στο τέλος της περιόδου ήταν "λαμπερό", όμως η Μπάγερν ροκάνισε τη διαφορά στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου με τον Ρούμπιτ και τον Χίλιαρντ (33-31 στο 16'), όμως οι γηπεδούχοι είχαν καλή αντίδραση όταν πιέστηκαν και με τους Κασελάκη - Σαντ-Ρος κράτησαν ένα μικρό προβάδισμα πριν από το ημίχρονο.

Οι πράσινοι ήταν ανώτεροι και στο ξεκίνημα του β' μέρους, έχτισαν ξανά ένα καλό προβάδισμα (53-40 στο 25'), όμως οι Βαυαροί έμοιαζαν με σκληρά καρύδια που δεν έσπαγαν. Μείωσαν στο καλάθι (55-53) με ένα επί μέρους 2-12 μέσα σε τρία λεπτά, για να γίνει το παιχνίδι ντέρμπι στο τέταρτο δεκάλεπτο. 4:39 πριν από το φινάλε ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς τραυματίστηκε και αποχώρησε με το σκορ στο 67-64, πριν ο Νέντοβιτς βάλει το μεγάλο τρίποντο για το 74-64 που έκρινε τον αγώνα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Κόλιενσιτς, Κοβάλσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-16, 42-35, 55-52, 80-67

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 18 (1/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 8 (3/9 δίποντα, 2/2 βολές, 14 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Κασελάκης 2 (5 ασίστ), Γουάιτ 16 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Νέντοβιτς 14 (2/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χουγκάζ, Έβανς 2, Μαντζούκας 5 (1), Σαντ-Ρος 15 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Τόμας 12 (2), Χάντερ 2, Γιάραμαζ 8 (4/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λούτσιτς 4 (1/7 σουτ), Τζορτζ, Ομπστ, Τσίπσερ, Ρούμπιτ 13 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Σίσκο 5 (1), Χίλιαρντ 15 (3/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ραντόσεβιτς 8 (2)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 14/29 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 22/23 βολές, 40 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 12 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν Μονάχου: 16/33 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 8/13 βολές, 37 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 15 επιθετικά), 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 9 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 32η αγωνιστική ο Παναθηναϊκός θα ξεκουραστεί, ενώ η Μπάγερν Μονάχου θα υποδεχθεί τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (24/3 στις 21:30).