EUROCUP ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Παναθηναϊκός - Μέχελεν 80-84: Πλήρωσε το κακό τέταρτο δεκάλεπτο και έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια του

ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΣΩΤΗΡΗΣ / EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, βρέθηκε μπροστά με διψήφιες διαφορές, ωστόσο πλήρωσε ένα κακό τέταρτο δεκάλεπτο που του στέρησε τη νίκη κόντρα στην Μέχελεν (80-84) για το EuroCup Γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε εντός έδρας με 84-80 από την Μέχελεν, με τις πράσινες να κάνουν ένα πολύ κακό τέταρτο δεκάλεπτο που τους στοίχισε το θετικό αποτέλεσμα που κρατούσαν στα χέρια τους στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Η ομάδα της Καπογιάννη βρέθηκε μπροστά στο σκορ ακόμα και με διψήφιες διαφορές, ωστόσο ένα επιμέρους 22-11 από την Μέχελεν στα τελευταία δέκα λεπτά έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων.

Πρώτη σκόρερ αναδείχθηκε η Σταμολάμπρου με 18 πόντους, με τις Τζόουνς και Ρέιντζ να ακολουθούνμε 17 και 15 αντίστοιχα. Διψήφια ήταν και η Τσβίτκοβιτς (10 πόντους).

Η Μέχελεν ισοφάρισε την διαφορά τεσσάρων πόντων που την είχε νικήσει ο Παναθηναϊκός στο πρώτο παιχνίδι και πλέον απομένουν δύο στροφές για να ξεκαθαρίσει το τοπίο αναφορικά με την πρόκριση στην επόμενη φάση του EuroCup Γυναικών.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-20, 50-41, 69-62, 80-84

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Τσβίτκοβιτς 10 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζόουνς 17 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παυλοπούλου 9 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ρέιντζ 15 (7 ριμπάουντ), Σταμολάμπρου 18 (4/6 τρίποντα), Αλεξανδρή 3, Μπάτσιου, Μπουντούρη, Χαιριστανίδου 4, Κοτούλα, Σωτηρίου 2, Θεοδωρομανωλάκη 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 21/46 δίποντα (45%), 9/18 τρίποντα (50%), 11/13 βολές (84%), 29 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 10 λάθη