STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Παναθηναϊκός - Κολοσσός 77-54: Στο ρελαντί στο ΟΑΚΑ

Ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος
Ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πάτησε το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, για να κερδίσει τον Κολοσσό (77-54) στο ΟΑΚΑ, στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής στη Stoiximan Basket League.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έπαιξε στο ρελαντί απέναντι στον Κολοσσό, μετά από μια κουραστική βδομάδα με δύο αγώνες στην EuroLeague, δεν δυσκολεύτηκε όμως να επικρατήσει του Κολοσσού (77-54) στο ΟΑΚΑ, στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Οι πράσινοι είχαν άσχημα ποσοστά στο τρίποντο (21%), γεγονός που δεν τους επέτρεψε να "καθαρίσουν" από νωρίς με τη νίκη. Μόλις όμως πάτησαν το γκάζι -στο τρίτο δεκάλεπτο- όλα έγιναν πιο απλά.

Παρεμπιπτόντως, ο Δημήτρης Πρίφτης αποφάσισε να προφυλάξει εν όψει της συνέχειας τόσο τον Ιωάννη Παπαπέτρου όσο και τον Οκάρο Γουάιτ, δύο παίκτες που ταλαιπωρήθηκαν τις προηγούμενες ημέρες από μικροτραυματισμούς (ισχίο και γάμπα, αντίστοιχα).

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, το γεγονός πως ο Νεοκλής Αβδάλας βρέθηκε στο παρκέ για 12'25'' και είχε 5 πόντους (με 1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα), 3 ριμπάουντ και 1 λάθος.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε δίχως ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, κάτι που σε συνδυασμό με τα απογοητευτικά ποσοστά στα σουτ εντός παιδιάς (4/20) έδωσαν το δικαίωμα στον Κολοσσό να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά (13-16 στο 10'). Σταδιακά πάντως, οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη είδαν τους γηπεδούχους να βρίσκουν τρόπους εκτέλεσης. Πότε με τον Βασίλη Καββαδά και πότε με τον Χάουαρντ Σαντ Ρος, ο οποίος -εκτός των άλλων- προσέφερε πολλά (και) στην άμυνα.

Οι πράσινοι πήγαν στα αποδυτήρια με +7 (34-27), προβάδισμα που πολύ γρήγορα θα μετατρεπόταν σε ασφαλείας. Το μίνι ξέσπασμα του Νεμάνια Νέντοβιτς στο τρίτο δεκάλεπτο κι οι λύσεις που έδωσε ο Λευτέρης Μποχωρίδης ερχόμενος από τον πάγκο απλούστευσαν τα πράγματα.

Βλέπετε, η διαφορά άνοιξε απότομα στο +22 (60-38 στο 30'), μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία την τελική ευθεία της αναμέτρησης.

Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, με τους δύο προπονητές να δίνουν μπόλικο χρόνο συμμετοχής στους "μικρούς" των δωδεκάδων τους, προκειμένου να γεμίσουν εμπειρίες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας - Κατραχούρας - Σκαλτσής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-16, 34-27, 60-38, 77-54.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 3 (1/5 σουτ, 2 ασίστ), Παπαγιάννης 4 (7 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 13 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Κασελάκης 9 (0/3 τρίποντα), Νέντοβιτς 10 (2/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Μέικον 6 (0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Καββαδάς 7, Φλόιντ 4, Αβδάλας 5 (1), Μαντζούκας 3 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 13 (4/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 8 ριμπάουντ).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροφ 7 (1/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 13 (4/14 σουτ), Τιλί 5 (1/4 τρίποντ, 7 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης 2, Ποτ 7 (2/10 σουτ, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη), Ξανθόπουλος, Πράπας 2, Καμπούρης, Μαργαρίτης 1, Μπιλλής, Φλόιντ 8 (2/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή), Χατζηδάκης 9 (3/4 δίποντα, 3/4 βολές).

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 22/38 δίποντα, 7/32 τρίποντα, 12/16 βολές, 48 ριμπάουντ (37 αμυντικά + 11 επιθετικά), 17 ασίστ, 11 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Κολοσσός: 12/35 δίποντα, 6/29 τρίποντα, 12/16 βολές, 41 ριμπάουντ (31 αμυντικά + 10 επιθετικά), 16 ασίστ, 16 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική (6η), ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ταξιδεύει στη Θεσσαλονίκη για να παίξει με τον ΠΑΟΚ (7/11, 17:00), ενώ ο Κολοσσός δίνει δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι στην Αθήνα, αυτή τη φορά με αντίπαλο την ΑΕΚ (6/11, 17:00).