STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Παναθηναϊκός - Ηρακλής 70-58: Δυνατή προπόνηση ενόψει Κυπέλλου

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη στο ΟΑΚΑ με 70-58 απέναντι στον μαχητικό Ηρακλή για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 13ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League, στρέφοντας την προσοχή του πλέον στο Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τι κι αν δυσκολεύτηκε για 30 αγωνιστικά λεπτά, ο Παναθηναϊκός πήρε το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στον ιδιαίτερα μαχητικό Ηρακλή τον οποίο κέρδισε με 70-58 στο ΟΑΚΑ για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 13ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League. Οι πράσινοι που αγωνίστηκαν δίχως τον Νέντοβιτς (για λόγους ξεκούρασης) στρέφουν πλέον την προσοχή τους στο Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας που θα γίνει το διάστημα 18-20/2 στην Κρήτη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Ηρακλής έκανε τεράστια προσπάθεια απέναντι στους γηπεδούχους, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο μίλησε η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων και το βάθος πάγκου που είχε ο Παναθηναϊκός. Οι Θεσσαλονικείς κατέβηκαν με μόλις εννιά παίκτες και έχασαν τον Κώστα Παπαδάκη που αποχώρησε τραυματίας. Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Οκάρο Γουάιτ με 19 πόντους ενώ για τον Ηρακλή ξεχώρισε ο Γκάρετ με 15 πόντους.

*Στον Ηρακλή έχει επιβληθεί αφαίρεση τριών (3) βαθμών
**Στον Κολοσσό έχει επιβληθεί ποινή αφαίρεσης ενός (1) βαθμού
***Στον Απόλλωνα Πατρών έχει επιβληθεί ποινή αφαίρεσης ενός (1) βαθμού

Ο Αγώνας

Εξαιρετικό το ξεκίνημα των φιλοξενούμενων στο ματς που μπήκαν δίχως άγχος και πίεσαν τους πράσινους στην άμυνα υποχρεώνοντάς τους σε σουτ στα τελευταία δευτερόλεπτα της επίθεσης. Ο Παναθηναϊκός σταδιακά ανέβασε στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο με ηγέτη τον Κασελάκη που έκανε εξαιρετική εμφάνιση. Οι Θεσσαλονικείς ωστόσο ήταν εκείνοι που κράτησαν τον έλεγχο του αγώνα, σε ένα πρώτο μισό που πήγε χαμηλά στο σκορ και ευνόησε τον Ηρακλή (32-35).

Και το δεύτερο μισό ξεκίνησε καλά για τον Ηρακλή και μέτρια για τον Παναθηναϊκό. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι είχαν τρόπο να σπάσουν την πράσινη άμυνα και να δημιουργήσουν προβλήματα στους γηπεδούχους. Γκάρετ και Χένρι ήταν οι κύριες απειλές, την ώρα που ο Παναθηναϊκός έπεσε θύμα των λαθών του και της ασυνεννοησίας των παικτών. Ο Μέικον έφερε και πάλι το ματς σε απόσταση τριπόντου για τους πράσινους, με τον Σαντ-Ρος να μειώνει στον πόντο (43-44) και τον Γουάιτ να βάζει μπροστά τους γηπεδούχους. Ο Γκάρετ μίλησε στο τέλος και με καλάθι ισοφάρισε το ματς στη λήξη της περιόδου (48-48).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ανήκε καθαρά στον Παναθηναϊκό με τους πράσινους να πατάνε το γκάζι και να φτάνουν εν τέλει σε μία άνετη επικράτηση και μία δυνατή προπόνηση ενόψει του Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Ξενικάκης, Μπακάλης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-18, 32-35, 48-48, 70-58

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 7 (2/6 δίποντα, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 5 (2/6 δίποντα), Γουάιτ 19 (4/6 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Γιόβιτς 4 (2/3 δίποντα, 5 ασίστ), Μαντζούκας, Μποχωρίδης 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καββαδάς 3, Κασελάκης 8 (1), Έβανς 11 (3/5 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 4 (2/6 δίποντα).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Σταμάτης 10 (2), Χένρι 12 (3/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκάρετ 15 (5/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Φίλλιος 4 (2/4 δίποντα), Ντολεζάι 4, Σκορδίλης 5 (1), Χαριτόπουλος 3 (1), Πετανίδης, Παπαδάκης 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός: 19/40 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 11/17 βολές, 40 ριμπάουντ (29+11), 19 ασίστ, 10 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Ηρακλής: 16/37 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 11/14 βολές, 33 ριμπάουντ (24+9), 15 ασίτ, 15 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 τάπα

Οι επόμενες αναμετρήσεις των ομάδων: Επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων στο πρωτάθλημα μετά το κενό διάστημα μίας εβδομάδας λόγω του Κυπέλλου, είναι για την 16η αγωνιστική. Ο Παναθηναϊκός θα παίξει απέναντι στον Ιωνικό στη Νίκαια (5/3) και ο Ηρακλής απέναντι στον ΠΑΟΚ (5/3). Οι ώρες θα ανακοινωθούν το επόμενο διάστημα από τον ΕΣΑΚΕ.