ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παναθηναϊκός - Ελευθερία Μοσχάτου 66-61: Κυπελλούχες οι "πράσινες" με ανατροπή σε ματς-θρίλερ

Η απονομή του Κυπέλλου στις παίκτριες του Παναθηναϊκού
Η απονομή του Κυπέλλου στις παίκτριες του Παναθηναϊκού EUROKINISSI

Έπειτα από έναν συγκλονιστικό τελικό ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από την κόλαση του -9 στην τέταρτη περίοδο κόντρα στην Ελευθερία Μοσχάτου και επικράτησε με 66-61, κατακτώντας το Κύπελλο ΟΠΑΠ Γυναικών με μεγάλη πρωταγωνίστρια την Κάρτερ.

Επέστρεψε από την Κόλαση. Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε δύσκολα κόντρα στην εξαιρετική Ελευθερία Μοσχάτου, αλλά έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι - όπου ήταν πίσω στο σκορ σχεδόν σε όλη την διάρκειά του - έκανε την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο και πήρε την νίκη με 66-61 στον τελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Γυναικών, κατακτώντας το τρόπαιο για δεύτερη φορά στην ιστορία του και πρώτό μετά το 1999.

Μεγάλη πρωταγωνίστρια για τις "πράσινες" η Αρίκα Κάρτερ (19 πόντοι), που έβαλε μεγάλα σουτ στην τέταρτη περίοδο, με μεγαλύτερο ένα τρίποντο και φάουλ με το οποίο έκανε το σκορ 62-61 με ενα λεπτό να μένει για το φινάλε, με τις "πράσινες" να βγάζουν στο τέλος τις άμυνες που έπρεπε για να φτάσουν στην νίκη.

Η Ελευθερία Μοσχάτου ήταν συγκλονιστική. Το γρήγορο τέμπο που επέλεξε και η ζώνη στην άμυνα την ευνόησαν. Στο τελευταίο λεπτό όμως δεν είχε καθαρό μυαλό και το πλήρωσε, με αποτέλεσμα να πάει στράφι η απόδοση της Καρακασίδου (21 πόντοι, 8 ασίστ) και της Στούπα (16 πόντοι).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αρχικά δυνατά και πήρε προβάδισμα με 4-0 και 6-3. Η Ελευθερία Μοσχάτου όμως απάντησε με ένα σερί 9-0 για να ξεφύγει με 6-12 και λίγο αργότερα με 8-15, κλείνοντας τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 10-15.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με την Ελευθερία Μοσχάτου να ξεφεύγει με 12-19, αλλά τον Παναθηναϊκό να απαντάει με σερί 8-0 και να περνάει μπροστά με 20-19. Οι τυπικά φιλοξενούμενες όμως αντέδρασαν άμεσα ξεφεύγοντας με 23-28, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια προηγούμενες με 27-33, έχοντας 6/13 τρίποντα έναντι 2/10 του Παναθηναϊκού.

Το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους βρήκε τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 33-35, αλλά η Ελευθερία Μοσχάτου απάντησε πάλι άμεσα και με σερί 7-0 ξέφυγε με 33-42. Έχτισε μάλιστα σε αυτό το προβάδισμα, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει όμως σε 43-49 με buzzer-beater της Κάρτερ στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Η τέταρτη περίοδος βρήκε την Ελευθερία να διευρύνει το προβάδισμά της στο 43-52, αλλά τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 51-52 χάρη σε ένα ξέσπασμα. Οι τυπικά φιλοξενούμενες όμως είχαν ξανά την απάντηση και ξέφυγαν με 52-57, φορτώνοντας με άγχος τον Παναθηναϊκό. Οι "πράσινες" απάντησαν όμως με δύο τρίποντα και προηγήθηκαν με 58-57, αλλά η Καρακασίδου με 4 σερί πόντους έκανε το σκορ 58-61 με 1 λεπτό να μένει για το φινάλε. Κάπου εκεί όμως βγήκε μπροστά η Κάρτερ με με τρίποντο και φάουλ έκανε το σκορ 62-61. Ακολούθησε κακή επίθεση της Ελευθερίας Μοσχάτου και 3/4 βολές από Αλεξανδρή (1/2) και Παυλοπούλου (2/2), με τον Παναθηναϊκό να κλειδώνει την νίκη και μαζί τον τίτλο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-15, 27-33, 43-49, 66-61

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ (Καπογιάννη): Κωτούλα, Παυλοπούλου 9 (1), Πότερ 11 (5/20 σουτ, 7 ριμπάουντ), Σωτηρίου 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Αλεξανδρή 3, Χριστινάκη 7 (6 ριμπάουντ), Κάρτερ 19 (4/9 τρίποντα, 7 ασίστ), Θεοδωρομανωλάκη 4 (1), Χαιριστανίδου 4

ΕΛ. ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Σίμος) Κάλογουεϊ 13 (3/9 τρίποντα), Στούπα 16 (4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καρακασίδου 21 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σταμάτη 2, Μπρούερ 9 (4/10 σουτ, 13 ριμπάουντ), Ταμπάκου