Παναθηναϊκός - Άλμπα 84-88: Μοιραίος Μπέικον και φινάλε με ήττα στο ΟΑΚΑ

ΜΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ/INTIME

Ο Παναθηναϊκός λύγισε στο φινάλε από την Άλμπα και έκλεισε τις εντός έδρας υποχρεώσεις του στο ΟΑΚΑ για την EuroLeague με ήττα. Μοιραίος στο φινάλε ο Μπέικον που αστόχησε στις δύο τελευταίες επιθέσεις των πρασίνων.

Πικρή γεύση άφησε στον Παναθηναϊκό το τελευταίο φετινό του παιχνίδι για την EuroLeague στο ΟΑΚΑ, αφού οι πράσινοι λύγισαν από την Άλμπα με 84-88 στην 33η αγωνιστική. Ο Ντουέιν Μπέικον ήταν μοιραίος στο φινάλε, αφού πήρε πάνω του τις δύο τελευταίες επιθέσεις του τριφυλλιού αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο. Κάπως έτσι το τριφύλλι έκανε το 0/2 απέναντι στους Γερμανούς, αφού είχε υποστεί βαριά ήττα (94-65) στην 3η αγωνιστική στο Βερολίνο.

Ο MVP

Ο Τζαλίν Σμιθ ήταν ο πρώτος σκόρερ της Άλμπα με 14 πόντους (4/9 τρίποντα), 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, όμως ο Μάοντο Λο κερδίζει το βραβείο του MVP αφού έβαλε τόσο το καλάθι της ισοφάρισης (84-84) 57" πριν τη λήξη, όσο και ένα ζευγάρι βολών για το 84-86 με 17" να μένουν στο χρονόμετρο.

Ο αδύναμος κρίκος

Ο Ντέρικ Γουίλιαμς έμεινε στα ρηχά με μόλις 7 πόντους και 2 ριμπάουντ σε 17 λεπτά συμμετοχής, αλλά η αστοχία του Ντουέιν Μπέικον στις δύο τελευταίες κατοχές του Παναθηναϊκού δεν μπορεί να παραβλεφθεί.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Το τριφύλλι είχε αρνητική αναλογία ασίστ - λαθών (10 - 12), σούταρε με μόλις 25% από την περιφέρεια (5/20 τρίποντα), ενώ οι πόντοι στον αιφνιδιασμό ήταν 5-13 υπέρ της Άλμπα.

Ο Παναθηναϊκός έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα, όμως η Άλμπα έτρεξε ένα σερί 12-0 μέχρι το 4', με τον Τζαλίν Σμιθ να πετυχαίνει δύο τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Για καλό των πρασίνων οι υπόλοιποι παίκτες των Γερμανών δεν ήταν το ίδιο εύστοχοι από την περιφέρεια και κάπως έτσι οι πράσινοι κατάφεραν να μαζέψουν κάπως την κατάσταση και να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο -8 (17-25, 10').

Η είσοδος του Κουμάτζι στον αγωνιστικό χώρο δημιούργησε μεγάλο πρόβλημα στη ρακέτα του Παναθηναϊκού, με την Άλμπα να ξεμακραίνει με 14 πόντους (20-34) στο 12'. Το τριφύλλι κατάφερε να πλησιάσει στους τρεις δύο φορές (38-41, 17' και 42-45, 18'20"), βρίσκοντας πολύτιμους πόντους από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (18/22 βολές), όμως οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο μέρος με μία εύστοχη βολή του Γουέτζελ και ένα τρίποντο του Ζούσμαν, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο +7 (42-49, 20').

Τρέχοντας επιμέρους 12-5 μέχρι το 26' ο Παναθηναϊκός έφερε το ματς στα ίσια (54-54), παρά τις δύο τεχνικές ποινές που χρεώθηκαν σε Ντουέιν Μπέικον και Γιώργο Παπαγιάννη. Ένα λεπτό αργότερα η ομάδα του Χρήστου Σερέλη προσπέρασε με 57-56 έπειτα από τρίποντο του Πάρις Λι. Οι πράσινοι βρήκαν πολύτιμες λύσεις από τον Μπέικον, που έβαλε 13 πόντους στην τρίτη περίοδο και μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με ένα ελαφρύ προβάδισμα (68-66, 30').

Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν εκ νέου (71-75, 33'15''). Ο Γιώργος Παπαγιάννης "ξύπνησε", έβαλε 7 συνεχόμενους πόντους, ο Γκριγκόνις προσέθεσε ένα ακόμα καλάθι και οι πράσινοι έγραψαν το 80-75 στο 35'30". Ο Λο, που είχε μέχρι εκείνη τη στιγμή 0/6 τρίποντα, πέτυχε ένα μακρινό σουτ (80-78). Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης πέτυχε ένα γκολ-φάουλ (83-78, 36'23"). Ο Σίκμα μείωσε ξανά με δύο βολές (83-80) και λίγο αργότερα έφερε το ματς στον πόντο (83-82, 38'27").

Ο Δημήτρης Αγραβάνης έκανε το 1/2 από τη γραμμή των βολών και ο Λο έφερε το ματς στα ίσια (84-84) 57" πριν το φινάλε. Ο Χρήστος Σερέλης πήρε time-out, αλλά ο Μπέικον δεν βρήκε στόχο στην επίθεση του Παναθηναϊκού. Ο Γκριγκόνις έκανε φάουλ στον Λο κι εκείνος με δύο εύστοχες βολές έδωσε προβάδισμα στην Άλμπα (84-86) με 17" να μένουν στο χρονόμετρο. Ούτε το δεύτερο time-out του Παναθηναϊκού έπιασε τόπο, αφού ο Ντουέιν Μπέικον πήρε ξανά πάνω του την επίθεση, αλλά αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, με τον Γουέτζελ να γράφει το τελικό 84-88 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιόβτσιτς, Μόγκουλκοτς, Μπάλακ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-25, 42-49, 68-66, 84-88

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 7, Λι 12 (1/3 τρίποντα), Παπαγιάννης 13 (1/1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μποχωρίδης (4 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 7, Αγραβάνης 1 (0/3 σουτ, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Τόμας 3 (1), Μπέικον 16 (5/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ασίστ), Γκριγκόνις 15 (1), Μαντζούκας 2, Γκουντάιτις 8.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο 13 (1/8 τρίποντα, 3 ασίστ, 4 λάθη), ΣΜιθ 14 (4/9 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντίλοου 3 (1), Βέτσελ 7 (6 ριμπάουντ), Μάτισεκ 2, Σνάιντερ, Ολίντι 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κουμάτζι 7, Τίμαν 11 (3 ριμπάουντ), Σίκμα 6 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λάμερς 8 (4/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Ζούσμαν 10 (2).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 23/37 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 23/29 βολές, 32 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 8 επιθετικά), 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 12 λάθη, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα Βερολίνου: 20/39 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 21/23 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 10 επιθετικά), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 34η και τελευταία αγωνιστική ο Παναθηναϊκός θα παίξει με την Παρτίζαν (14/04, 21:30) στο Βελιγράδι, ενώ η Άλμπα θα υποδεχτεί τη Βιλερμπάν (13/04, 20:00).