ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παναθηναϊκός - Αϊόνα 73-66: Πρώτη φιλική νίκη απέναντι στην ομάδα του Πιτίνο

Στιγμιότυπο απ' το φιλικό του Παναθηναϊκού με το Αϊόνα
Στιγμιότυπο απ' το φιλικό του Παναθηναϊκού με το Αϊόνα PAO BC

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο του φιλικό προετοιμασίας επικράτησε 73-66 του κολεγίου Αϊόνα, ομάδα της οποίας προπονητής είναι ο Ρικ Πιτίνο, στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός έδωσε το πρώτο του φιλικό προετοιμασίας ενόψει της νέας σεζόν κόντρα στο κολέγιο Αϊόνα, όπου είναι προπονητής ο Ρικ Πιτίνο. Ο Δημήτρης Πρίφτης είδε για πρώτη φορά τους παίκτες του και ιδιαίτερα τις νέες μεταγραφές, με τους πράσινους να επικρατούν 73-66.

Το Αϊόνα έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα 17-20. Οι πράσινοι στη δεύτερο περίοδο κατάφεραν να περάσουν μπροστά, όμως η ομάδα του Πιτίνο μπόρεσε να κλείσει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ.

Ο Παναθηναϊκός με όπλο του τα μακρινά σουτ έδειχνε την ανωτερότητα του και στο τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν 59-56. Η ομάδα του Πρίφτη συνέχισε μέχρι το τέλος με τον ίδιο τρόπο και στο τέλος πήρε και τη νίκη με 73-66.

Απ' τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα δεν αγωνίστηκαν οι Έβανς και Οκάρο Γουάιτ, ενώ εκτός έμεινε και ο Νεμάνια Νέντοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 38-37, 59-56, 73-66