ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ U19

Παγκόσμιο U19: Ήττα για την Εθνική, με Γαλλία στους "16"

EUROKINISSI

Η Εθνική μας βρέθηκε στο +16, της έφτανε και νίκη με 5 πόντους για να αποφύγει το δύσκολο "σταύρωμα", αλλά τελικά έχασε από την Αργεντινή με 68-73 και θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία στο πρώτο της νοκ άουτ ματς στο Παγκόσμιο U19. (VIDEO)

Η Εθνική U19 ήθελε νίκη με +5 απέναντι στην Αργεντινή για να τερματίσει τουλάχιστον δεύτερη στον όμιλο. Παρά το γεγονός ότι τρεις παίκτες ταλαιπωρήθηκαν από γαστρεντερίτιδα (Αρσενόπουλος, Σωτηρίου, Χουγκάζ), η Ελλάδα κατάφερε να βρεθεί ακόμα και στο +16 στη διάρκεια της 3ης περιόδου. Στο τέλος, όμως, έμεινε από δυνάμεις και ηττήθηκε με 68-73. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη θα αντιμετωπίσει αύριο (03/07, 20:30) τη Γαλλία σε νοκ άουτ αναμέτρηση για το Παγκόσμιο Κύπελλο U19 της Κρήτης.

Δείτε αναλυτικά τα ζευγάρια της φάσης των "16".

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Η Εθνική μας είχε μεν 15/38 τρίποντα, αλλά την ίδια ώρα είχε το απογοητευτικό 7/27 δίποντα (25.9%). Εντυπωσιακό είναι επίσης το γεγονός πως αμφότεροι οι αντίπαλοι έκαναν πολλά λάθη. Συγκεκριμένα, η Αργεντινή είχε 18 στη στατιστική της, ενώ οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη υπέπεσαν σε 20.

MVP

Με το ματς να έχει μπει στο τελευταίο λεπτό, ο Μάρκος έβαλε ένα καθοριστικό τρίποντο που ουσιαστικά τελείωσε τα όνειρα της Ελλάδας για τη διαφορά. Συνολικά, ο Αργεντινός PG μέτρησε 17 πόντους με 5/7 τρίποντα, είχε ακόμα 4 ριμπάουντ και υπέπεσε σε μόλις 1 λάθος στα 24:43 λεπτά που έμεινε στο παρκέ. Η ελληνική άμυνα δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στο μαρκάρισμα του Μάρκος, ο οποίος οδήγησε την ομάδα του στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Μουδιασμένα μπήκε στο παιχνίδι η Εθνική μας ομάδα, που έκανε περίπου 3 αγωνιστικά λεπτά μέχρι να βρει το πρώτο της καλάθι. Με την άμυνα της, όμως, να ανταποκρίνεται ιδανικά, κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ και στο 10' είχε προβάδισμα 4 πόντων (9-13), με τον Σωτηρίου (8 πόντοι) να είναι ο πρωταγωνιστής.

Η κατάσταση για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έγινε ακόμα καλύτερη στη συνέχεια. Ο Καράμπελας κι ο Αρσενόπουλος βρήκαν ρυθμό από το τρίποντο, η άμυνα μας ήταν εκ νέου εξαιρετική και με τους Αργεντίνους να χάνουν πολλά σουτ, το πρώτο μέρος έκλεισε με την Ελλάδα στο +9 (26-35). Η Εθνική μας έψαχνε νίκη με πάνω από 4 πόντους για να αποφύγει την 3η θέση και με 16+ πόντους για βγει πρώτη στον όμιλο. Ήταν στο σωστό δρόμο.

Και στην τρίτη περίοδο τα πράγματα έμοιαζαν να πηγαίνουν ακριβώς όπως τα ήθελαν ο Γιάννης Καστρίτης και οι συνεργάτες του. Στο 24' λεπτό η Ελλάδα ήταν μπροστά με 16 πόντους (31-47) και είχε βάλει τις βάσεις για να πετύχει τουλάχιστον τον μίνιμουμ στόχο της που ήταν το +5. Η Αργεντινή, όμως, αντέδρασε. Βελτίωσε την άμυνα της, πίεσε πολύ περισσότερο τους διεθνείς μας κι εν τέλει κατάφερε να μειώσει τη διαφορά (48-51).

Τα πάντα κρίθηκαν στην 4η περίοδο, εκεί όπου η Ελλάδα φάνηκε να μένει από δυνάμεις. Κάθε φορά που οι διεθνείς μας έφταναν τη διαφορά εκεί που ήθελαν, η απάντηση ήταν άμεση. Την ίδια ώρα, η απουσία inside game έκανε δύσκολη τη ζωή της Εθνικής μας, η οποία όπως ήταν αναμενόμενο δεν σούταρε με τα ίδια εντυπωσιακά ποσοστά που είχε στο πρώτο μέρος, άρα της ήταν δύσκολο να βρει σκορ. Όλα αυτά τα εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες της Αργεντινής, που κατάφεραν στο τέλος να πάρουν τη νίκη με 73-68.

Τα δεκάλεπτα: 9-13, 26-35, 48-51, 73-68

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Σεϊγόρμαν): Μπολμάρο 6, Τσαπέρο, Μάρκος 17 (5/7 τρίποντα), Ρέγιες 11, Ρουέσγκα 11, Καφάρο 6 (10 ριμπάουντ), Ντε Λα Φουέντε 5, Φαραμπέλο 6 (5 ριμπάουντ), Φερνάντες 5 (9 ριμπάουντ), Τζιορντάνο 4, Λουγκαρίνι 2.

ΕΛΛΑΔΑ (Καστρίτης): Αρσενόπουλος 20 (6/11 τρίποντα), Γεωργαλάς, Καράμπελας 16 (5/11 τρίποντα), Ρογκαβόπουλος 15 (6 ριμπάουντ), Σωτηρίου 11 (7 ριμπάουντ), Αρνόκουρος, Μπαζίνας, Χατζηδάκης, Χουγκάζ, Κολοβέρος 3, Σανδραμάνης 2, Βουλγαρόπουλος.

Ομαδικά στατιστικά Αργεντινής: 11/28 δίποντα, 11/36 τρίποντα, 18/27 βολές, 48 ριμπάουντ (14 επιθετικά), 14 ασίστ, 18 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά Ελλάδας: 7/27 δίποντα, 15/38 τρίποντα, 9/15 βολές, 43 ριμπάουντ (11 επιθετικά), 13 ασίστ, 20 λάθη, 8 κλεψίματα, 2 τάπες.

Photo Credits: Eurokinissi