VTB LEAGUE

Ούνικς Καζάν - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 69-64: Σούπερ Χεζόνια και Κάνααν κέρδισαν τη "ρωσική αρκούδα" πριν από τον Παναθηναϊκό

Ο Γουίλ Κλάιμπερν με τον Μάριο Χεζόνια
Ο Γουίλ Κλάιμπερν με τον Μάριο Χεζόνια PHOTO CREDITS: CSKABASKET.COM

Με αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η Ούνικς Καζάν πήρε τεράστια νίκη επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 69-64 για τη VTB League έχοντας τους Χεζόνια και Κάνααν σε τρομερή ημέρα και πηγαίνει με αυτοπεποίθηση στο ΟΑΚΑ για το ματς με τον Παναθηναϊκό (11/11, 21:00).

Με τους Χεζόνια και Κάνααν να είναι απολαυστικοί, η Ούνικς πήρε το ντέρμπι της VTB League απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 69-64 και πηγαίνει στο ΟΑΚΑ με άλλο αέρα προκειμένου να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό για τη EuroLeague (11/11, 21:00). Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έχασε ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη καθώς είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο στα τελευταία λεπτά είδε την Ούνικς να αντεπιτίθεται και να της κλέβει ουσιαστικά μία νίκη στην οποία βρισκόταν πολύ κοντά. Αυτή ήταν και η πέμπτη σερί ήττα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας που δεν είναι στην καλύτερή της αγωνιστική κατάσταση.

Πρώτος σκόρερ για την Ούνικς ήταν ο τρομερός Κάνααν με 25 πόντους (17 στο πρώτο ημίχρονο) ενώ εξίσου σημαντικός ήταν και ο Χεζόνια με 21 πόντους που ετοιμάζεται πλέον να αντιμετωπίζει την πρώην του ομάδα στην Αθήνα. Για την ΤΣΣΚΑ ξεχώρισε ο Κλάιμπερν με 15 πόντους, όσους είχε και ο Λουντμπεργκ.

Με όπλο τους το +5 του πρώτου δεκαλέπτου το οποίο διατήρησε και στο δεύτερο, η ΤΣΣΚΑ πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια βλέποντας όλους της τους παίκτες να συνεισφέρουν ο καθένας με τον δικό του τρόπο. Από την άλλη πλευρά ο Κάνααν έπαιζε ουσιαστικά μόνος του για τους γηπεδούχους έχοντας φτάσει του 17 πόντους σε 20 αγωνιστικά λεπτά σε ένα σύνολο 32 πόντων που σκόραρε συνολικά η Ούνικς στο πρώτο μισό (32-34). Η διαφορά ωστόσο ήταν πλέον διαχειρίσιμη και το ματς ανοιχτό για το δεύτερο μισό.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ιτούδη πάτησαν γκάζι και ανέκτησαν το προβάδισμα των 5-6 πόντων που είχαν απωλέσει (39-46). Ο Κάνααν ήταν απελπιστικά μόνος του και η ομάδα από το Καζάν έδειξε να μην ρολάρει σωστά στην επίθεση όπως στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν και πλησίασε. Τα τρία παραπάνω λάθη στα οποία υπέπεσε η Ούνικς (12-9) έφεραν τη διαφορά στο +6 για τους φιλοξενούμενους ωστόσο η Ούνικς τη συμμάζεψε άμεσα και έκλεισε το δεκάλεπτο στο -3. Με το ματς στον πόντο (63-64) και τρία λεπτά να απομένουν στο ρολόι, ο Χεζόνια έκλεψε τη μπάλα, η Ούνικς σκόραρε και πέρασε μπροστά ολοκληρώνοντας την ανατροπή και κλέβοντάς τη νίκη από την "αρκούδα".

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-18, 32-36, 47-50, 69-64

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ: Μπράουν Τζ. 3 (7 ριμπάουντ), Μπράουν Λ. 8 (7 ασίστ), Μπράντλεϊ, Χεζόνια 21 (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ουζίσκι, Κάνααν 25 (5/6 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ζάιτσεφ 2, Κλιμένκο 1, Τζεκίρι 4 (8 ριμπάουντ), Βορντσέβιτς 5.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: Λούντμπεργκ 15 (4/8 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Μπολομπόι 8, Σενγκέλια 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 6 (4 ριμπάουντ), Σβεντ, Κομένκο, Ούκοφ 3, Αντόνοφ 4, Κλάιμπερν 15 (4/7 δίποντα,3 λάθη), Μιλουτίνοβ 2, Φαρίντ

Τα ομαδικά στατιστικά της Ούνικς: 15/31 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 12/14 βολές, 32 ριμπάουντ (24+8), 15 ασίστ, 15 λάθη, 11 κλεψίματα, 1 τάπα.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ: 13/28 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 20/26 βολές, 34 ριμπάουντ (21+13), 10 ασίστ, 14 λάθη, 7 κλεψίματα, 4 τάπες.