Ούνικς Καζάν - Μονακό 80-88: Δεν αστειεύεται η παρέα του Μάικ Τζέιμς

PHOTO CREDITS: EUROKINISSI

Ο Μάικ Τζέιμς έχασε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στη Μονακό στην κανονική διάρκεια, αλλά στο έξτρα πεντάλεπτο η γαλλική ομάδα πήρε το διπλό σε βάρος της Ούνικς Καζάν (88-80).

Αν και πρωτάρα στην EuroLeague, η Μονακό ξεκίνησε τη regular season με δεύτερη σερί νίκη. Οι κόκκινοι άλωσαν την έδρα της Ούνικς Καζάν στην παράταση (88-80) και έκαναν το 2/2 στη διοργάνωση, την ίδια ώρα που η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς έφτανε τις δύο ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Ο Μάικ Τζέιμς ήταν ο παίκτης που μπορούσε να δώσει τη νίκη στους φιλοξενούμενους στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, έχασε όμως μία βολή στο 1.3'' κι ακολούθως το floater. Κάτι που πάντως ουδόλως επηρέασε την ομάδα του, που πάτησε το γκάζι στην παράταση και πήρε αυτό που ήθελε.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ντόντα Χολ με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, την ίδια ώρα που ο Μάριο Χεζόνια δεν ενθουσίασε ακριβώς, μετρώντας 17 πόντους (με 4/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 3/4 βολές), 5 ριμπάουντ, αλλά και 3 λάθη σε 31'51'' συμμετοχής.

Ο Μάικ Τζέιμς δεν βρέθηκε στην αρχική πεντάδα της Μονακό, κάτι που φάνηκε να επηρεάζει την απόδοσή του στη διάρκεια του πρώτου μέρους. Παρόλ' αυτά, οι φιλοξενούμενοι πήραν πάνω χέρι από το 5' κι έπειτα, με όπλο τη συνέπεια στα δίποντα. Η Ούνικς Καζάν βρήκε στο πρόσωπο του Λορέντζο Μπράουν τον στυλοβάτη τής επίθεσης, την ίδια ώρα όμως ο Μάριο Χεζόνια ήταν στο "μηδέν" μέχρι την ανάπαυλα (0/4 σουτ), γεγονός που έφερε το -4 (35-39) των γηπεδούχων.

Όσο περνούσε η ώρα στο δεύτερο μέρος, τόσο βελτιωνόταν η συμπεριφορά της Ούνικς Καζάν στις δύο πλευρές του παρκέ. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, φέρνοντας τούμπα την κατάσταση, αλλά στην τελική ευθεία πλήρωσαν τις λανθασμένες αποφάσεις τους. Κάπως έτσι, το +8 (58-50) του 30ού λεπτού έκανε γρήγορα φτερά, με τη Μονακό να έχει μάλιστα την ευκαιρία να πάρει τη νίκη.

Με τους γηπεδούχους στο +1 στο 1.3'' για το τέλος, ο Μάικ Τζέιμς κέρδισε δύο βολές, αλλά ευστόχησε μόνο στην πρώτη, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, παρά την απογοήτευση της χαμένης ευκαιρίας στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, η Μονακό ήταν ανώτερη.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Σύμφωνα με την EuroLeague, στο Basket Hall Kazan βρέθηκαν 3.323 φίλαθλοι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς - Μπάλακ - Ντραγκόγιεβιτς.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 35-39, 58-50, 74-74κ.α., 80-88παρ..
ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Περάσοβιτς): Σπίσου 6 (1), Μπράουν Τζ. 14 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάνααν 10 (1/7 τρίποντα), Μπράουν Λ. 13 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μπράντλεϊ 3 (1), Ζάιτσεφ (5 ασίστ), Χεζόνια 17 (4/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές), Κλιμένκο, Ουζίνσκι 2, Τζέκιρι 5 (7 ριμπάουντ), Βοροντσέβιτς 10 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).
ΜΟΝΑΚΟ (Μίτροβιτς): Ντεμαΐς 3 (1), Λι 12 (3)3, Βέστερμαν 7 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντιάλο 1 (0/4 σουτ, 1/2 βολές), Μότουμ 11 (1), Μπουτσιέλ 4, Μοτιεγιούνας 5 (1/4 σουτ, 3/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Γκρέι 5 (1), Ουαταρά, Άντζουσιτς 10 (0/3 τρίποντα), Χολ 16 (7/9 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Τζέιμς 14 (5/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ).
Ομαδικά στατιστικά - Ούνικς Καζάν: 22/51 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 12/15 βολές, 45 ριμπάουντ (32 αμυντικά + 13 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 11 λάθη, 4 μπλοκ.
Ομαδικά στατιστικά - Μονακό: 25/49 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 14/20 βολές, 43 ριμπάουντ (35 αμυντικά + 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη, 4 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Στη διάρκεια της πρώτης διαβολοβδομάδας της σεζόν, η Ούνικς Καζάν θα παίξει κατά σειρά με Μπάγερν (εντός) και Φενέρμπαχτσε (εκτός), ενώ η Μονακό έχει διπλή ισπανική αποστολή, απέναντι σε Ρεάλ Μαδρίτης (εκτός) και Μπαρτσελόνα (εντός).