Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 76-69: Έκαναν το πρώτο βήμα για τον τίτλο οι "ερυθρόλευκες" με τρομερή Γκούσταφσον

Η Σπυριδοπούλου με την Γκούσταφσον
Η Σπυριδοπούλου με την Γκούσταφσον EUROKINISSI SPORTS/ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ

Πιο συγκεντρωμένος και πιο έτοιμος ο Ολυμπιακός από τα μέσα της τρίτης περιόδου κι έπειτα, επιβλήθηκε με 76-69 του Παναθηναϊκού στον πρώτο τελικό, πήρε προβάδισμα με 2-1 στην σειρά και βρίσκεται δύο νίκες μακριά από το πρωτάθλημα. Ανησυχία για την Σταμάτη, που αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού.

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 76-69 του Παναθηναϊκού στον πρώτο τελικό της Α1 Γυναικών και πήρε προβάδισμα με 2-1 νίκες στην σειρά, όντας πλέον δύο βήματα πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου (Η πρωταθλήτρια ομάδα θα κριθεί στις 4 νίκες).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για πάνω από 35 λεπτά. Στο τέλος ωστόσο ένα μικρό ξέσπασμα των "ερυθρόλευκων" έφτανε για να ξεφύγουν στο σκορ και τελικά να φτάσουν στην νίκη. Μελανό σημείο του αγώνα ο τραυματισμός της Εβίνας Σταμάτη για τον Ολυμπιακό, που αποχώρησε στην 2η περίοδο όταν γύρισε τον αριστερό της αστράγαλο.

Η Γκούσταφσον με 24 πόντους και 14 ριμπάουντ κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια για τον Ολυμπιακό, με την Νικολοπούλου να προσθέτει 13 πόντους και την Σταμολάμπρου 11 πόντους.

Για τον Παναθηναϊκό, που παρατάχθηκε χωρίς την Τσάστιτι Ριντ, η Χριστινάκη ήταν καταπληκτική με 24 πόντους, με την Κάρτερ να προσθέτει 15 πόντους

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο ξεκίνημά του, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με 11-5 χάρη σε ένα σερί 8-0. Ο Παναθηναϊκός απάντησε όμως με ένα επιμέρους σκορ 11-2 για να προηγηθεί με 13-16, με τις "ερυθρόλευκες" να κλείνουν τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενες με 20-18.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να είναι καταιγιστικός και τρέχοντας ένα σερί 12-0 να ξεφεύγει με 28-18. Ο Παναθηναϊκός όμως αντέδρασε άμεσα και με όπλο του τα τρίποντα (7/12 στο πρώτο μέρος) μάζεψε την διαφορά, με τις "ερυθρόλευκες" να χάνουν στο μεσοδιάστημα και την Εβίνα Σταμάτη με τραυματισμό στο πόδι. Κάπως έτσι, το τέλος του πρώτου μέρους βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 38-37.

Στην τρίτη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, σκοράροντας με το... σταγονόμετρο, μέχρι ο Ολυμπιακός να ξεφύγει με 49-44 χάρη σε ένα σερί 6-0. Ο Παναθηναϊκός όμως απάντησε άμεσα και με συνεχόμενους πόντους της Χριστινάκη πέρασε μπροστά με 49-50. Οι "ερυθρόλευκες" ωστόσο έδειξαν αντανακλαστικά και έκλεισαν την 3η περίοδο με ένα επιμέρους σκορ 7-1, ξεφεύγοντας με 56-51, αλλά και 58-51 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου.

Οι γηπεδούχες μπήκαν με ένα ελαφρύ προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο και στο 38' ανέβασαν την διαφορά στους 10 πόντους (70-60). Αυτό έμελλε να αποδειχθεί καθοριστικό, με την διαφορά να φτάνει στους 12 πόντους (74-62) λίγο αργότερα και τις "ερυθρόλευκες" να φτάνουν στην νίκη, παρά τις προσπάθειες της Χριστινάκη στο φινάλε.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 38-37, 56-51, 76-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Σταμολάμπρου 11, Σταμάτη 3 (1), Αγιούσο 6 (1/9 σουτ, 1 τρίποντο, 6 ασίστ), Σπυριδοπούλου 5 (1), Σύρρα 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γκούσταφσον 24 (14 ριμπάουντ), Νικολοπούλου 13 (8 ριμπάουντ), Διέλα 1, Σουκ 8

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ (Καπογιάννη): Κωτούλα 3 (1), Παυλοπούλου 8 (2), Πότερ 8, Σωτηρίου 11 (3), Αλεξανδρή, Παλάσκα, Χριστινάκη 24 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κάρτερ 15 (2), Θεοδωρομανωλάκη, Χαιριστανίδου

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/20 βολές, 23/43 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 38 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 5/9 βολές, 17/39 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 28 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 17 λάθη

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων: Ο δεύτερος τελικός είναι προγραμματισμένος για τις 30 Μαρτίου, στις 18:30 στο "Παύλος Γιαννακόπουλος".

TAGS Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΜΠΑΣΚΕΤ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΜΠΑΣΚΕΤ