EUROCUP ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ολυμπιακός - Μπίντγκοζ 103-68: Επιβλητικές οι ερυθρόλευκες, κατοστάρα στην πρεμιέρα του EuroCup γυναικών

Οι Χάμπλιν και Βίτολα στο πρώτο ευρωπαϊκό ματς του Ολυμπιακού
Οι Χάμπλιν και Βίτολα στο πρώτο ευρωπαϊκό ματς του Ολυμπιακού EUROKINISSI

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ο Ολυμπιακός πήρε εμφατική νίκη απέναντι στην Μπίντγκοζ με 103-68 για την 1η αγωνιστική του EuroCup γυναικών.

Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του επικρατώντας της Μπίντγκοζ με 103-68 για την 1η αγωνιστική του EuroCup γυναικών. Οι ερυθρόλευκες ήταν εξαιρετικές για 40 λεπτά, πίεσαν τις φιλοξενούμενες στην άμυνα και με πλουραλισμό στην επίθεση πήραν από το ξεκίνημα κι όλας μία διαφορά ασφαλείας.

Κορυφαία για τις ερυθρόλευκες ήταν η Σταμολάμπρου με 19 ενώ εξίσου καλές ήταν και οι Χάμπλιν και Τόλεφρι που είχαν από 16 πόντους. Για τις φιλοξενούμενες κορυφαία ήταν η Φοντέιν με 14 πόντους.

Ο Αγώνας

Οι ερυθρόλευκες επέβαλλαν τον ρυθμό τους από τα πρώτα κι όλας λεπτά, με την φιλοξενούμενη ομάδα να είναι εμφανές ότι δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Ολυμπιακού. Με πίεση σε όλο το γήπεδο και πλουραλισμό στην επίθεση, ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο μισό του αγώνα στο +11 (40-29), με την Μπίντγκοζ να παρουσιάζει πολλά κενά τόσο στην αμυντική λειτουργία όσο και στην αποτελεσματικότητα στην επίθεση.

Στο δεύτερο μισό το ματς ξέφυγε ακόμα παραπάνω, οι ερυθρόλευκες συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι φτάνοντας μέχρι και το +30 στη λήξη της τρίτης περιόδου και κλείνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκης. (77-47). Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να έχει εξασφαλίσει την πρώτη επίσημη νίκη για φέτος και μάλιστα με εμφατικό τρόπο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Περτσιαβάλε, Μποντζόρνι, Λαπάνοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-8, 40-29, 77-50, 103-68.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αλεξανδρή 8 (3/5 δίποντα, 5 ασίστ), Φουράκη 6, Σταμάτη 5 (1), Σύρρα, Βαμβακά, Κούπερ 12 (6/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Δίελα, Χάμπλιν 16 (8/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Νικολοπούλου 10 (2/2 τρίποντα, 6 ασίστ), Σταμολάμπρου 19 (4/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 7 ασίστ), Τόλεφρι 16 (4), Βίτολα 11 (2).

ΜΠΙΝΤΓΚΟΖ: Αλέινι 13 (5/9 δίποντα), Μίχαλεκ 10, Ρόμποζι 8, Σόμπιεχ 7 (1), Στάνκιεβιτς 6 (1), Φοντέιν 14 (1), Χούσερ 2, Μίσκινιεν 8 (10 ριμπάουντ), Ζασάντα, Ζμίερτσακ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 30/44 δίποντα, 12/24 τρίποντα, 7/11 βολές, 33 ριμπάουντ (24+9), 30 ασίστ, 16 λάθη, 17 κλεψίματα, 1 τάπα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπίντγκοζ: 23/44 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 13/17 βολές, 33 ριμπάουντ (19+14), 17 ασίστ, 26 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 τάπα.

Οι επόμενες αναμετρήσεις των ομάδων: Για την 2η αγωνιστική του EuroCup στις γυναίκες, ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει εντός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα (21/10, 18:30) ενώ η Μπίντγκοζ αντιμετωπίζει την Ναντέζντα εκτός έδρας (20/10, 17:00).