Ολυμπιακός - Μπασκόνια 75-50: Φαντασμαγορικό πρώτο δείγμα

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ στο Ολυμπιακός - Μπασκόνια
Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ στο Ολυμπιακός - Μπασκόνια INTIME SPORTS

Κυνικός στο πρώτο μέρος, ο Ολυμπιακός έχτισε προβάδισμα 25 πόντων και "κατάπιε" τη Μπασκόνια (75-50) στην πρεμιέρα της EuroLeague 2021/22. Σκληρή άμυνα, πλουραλισμός και αποφασιστικότητα στον υπερθετικό βαθμό από τους Πειραιώτες.

Τα πρώτα δεκάλεπτα τον ταλαιπώρησαν πέρυσι, όμως ο φετινός Ολυμπιακός δείχνει να είναι μια εντελώς διαφορετική ιστορία. Οι Πειραιώτες μάσησαν τη Μπασκόνια νωρίς, έχτισαν διαφορά 25 πόντων στο πρώτο μέρος και πήραν με χαρακτηριστική άνεση τη νίκη (75-50) στην πρεμιέρα της EuroLeague 2021/22, παίζοντας εντυπωσιακό μπάσκετ και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Με συγκέντρωση στην άμυνα, με καλή κυκλοφορία της μπάλας και υπομονή, με πλουραλισμό στην επίθεση και με πολλούς διαφορετικούς να απειλούν το αντίπαλο καλάθι, οι ερυθρόλευκοι εκμεταλλεύθηκαν τις συγκυρίες και άνοιξαν τη χρονιά με... κυνικό τρόπο απέναντι σε μια ομάδα που στερήθηκε τον βασικό της πόιντ γκαρντ (Μπάλντουιν) και τον βασικό της πάουερ φόργουορντ (Πίτερς), έμεινε από νωρίς πολύ πίσω και δεν είχε βάθος στον πάγκο για να αλλάξει την κατάσταση.

Σάσα Βεζένκοβ με 12 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και με συνολικά 22 λεπτά συμμετοχής και Μουστάφα Φαλ με 11 πόντους (5/6 δίποντα) ήταν οι δύο που ξεχώρισαν, την ώρα που ο Κώστας Σλούκας έψαχνε με ισορροπία την εκτέλεση και την δημιουργία παίζοντας στον ρόλο του έκτου παίκτη. Ουδείς ξεχώρισε από τη Μπασκόνια, εκτός ίσως από τον μαχητικό Ματ Κοστέλο και τον Ρόκας Γκιεντράιτις του β' μέρους.

Ο mvp

Δεν είδαμε ματς από το οποίο προκύπτει ξεκάθαρος MVP, πολλοί ξεχώρισαν, πολλοί έβαλαν το λιθαράκι τους, όμως ο Σάσα Βεζένκοβ με τους 12 πόντους του στην πρώτη περίοδο κι ο Μουστάφα Φαλ με τα τελειώματά του κοντά στο καλάθι, ίσως αξίζουν να μοιραστούν αυτό το βραβείο λίγο περισσότερο από τους Σλούκα, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, ΜακΚίσικ που επίσης βοήθησαν.

Ο αδύναμος κρίκος

Ο Τζέισον Γκρέιντζερ. Με τον Γουέιντ Μπάλντουιν εκτός αποστολής (γέννησε η σύντροφός του και έμεινε στο πλευρό της), ο έμπειρος Ουρουγουανός έκανε κάκιστη εμφάνιση στο πρώτο δεκάλεπτο (τέσσερα από τα 10 λάθη της ομάδας του), ήταν αρνητικός έως το ημίχρονο και είδε τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς να τον τραβάει στον πάγκο στο 24' καθώς δεν μπορούσε να οργανώσει, να εκτελέσει ή να παίξει άμυνα. Κακό βράδυ για τον Γκρέιντζερ που είναι ποιοτικός για backup, αλλά αρκετά ταλαιπωρημένος από σοβαρούς τραυματισμούς για να κάνει τη διαφορά ως starter σε αυτό το επίπεδο.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Με 28 πόντους έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, με 12 το έκλεισε ο Βεζένκοβ που ξεπέρασε τον περσινό μέσο όρο του (11.5) την ώρα που οι Βάσκοι μετρούσαν 4 ασίστ για 10 λάθη, τα 4 από τον Τζέισον Γκρέιντζερ. Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν πετύχει 18 πόντους από λάθη των αντιπάλων τους, την ώρα που η Μπασκόνια μετρούσε μόλις δύο αλλά και 2/13 σουτ πίσω από τα 6μ.75. Την πήραν με 20-16 την τρίτη περίοδο, συνολικά όμως ήταν λίγοι ποσοτικά χωρίς τους δύο βασικούς τους παίκτες και γνώρισαν μια μάλλον φυσιολογική ήττα, ίσως με μεγαλύτερη διαφορά από αυτή που θα περίμεναν. Μαγική η αναλογία ασίστ/λαθών για τον Ολυμπιακό (20/6), την ώρα που η Μπασκόνια ήταν στο 13/20.

Με τους Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ, Φαλ άνοιξε το ματς ο Μπαρτζώκας, που κράτησε στον πάγκο τον Σλούκα και είδε τον Στίβεν Ίνοκ να πετυχαίνει τους επτά πρώτους πόντους της Μπασκόνια. Είδε βέβαια και τους Βεζένκοβ - Παπανικολάου να γράφουν το 14-7 στο πέμπτο λεπτό, την ομάδα του να βγάζει τρομερή ενέργεια στην άμυνα κλείνοντας κάθε ρήγμα που δημιουργούσαν οι Βάσκοι, τον Φαλ να τελειώνει τις φάσεις κοντά στο καλάθι και τον Ντόρσεϊ να λειτουργεί άριστα και ως εκτελεστής αλλά και ως δημιουργός! Το 20-7 στο 8' και το 28-13 της πρώτης περιόδου έμοιαζαν μαγικά για μια ομάδα που πέρυσι αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα στο ξεκίνημα των αγώνων της, αλλά αυτή τη φορά μασούσε σίδερα.

Η Μπασκόνια των 10 λαθών στο πρώτο δεκάλεπτο (!) προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά στο ξεκίνημα του δεύτερου, όμως οι Πειραιώτες την κράτησαν σε απόσταση (36-18 στο 16' με σουτ του ΜακΚίσικ) είτε έπαιζαν με τον Μάρτιν στο πέντε, είτε με τους Ζαν-Σαρλ και Πρίντεζη μαζί στην πεντάδα. Το 40-18 στο 17' ήταν αποτέλεσμα και της υπομονής που έδειξε ο Ολυμπιακός στην κυκλοφορία της μπάλας, με το ΣΕΦ να γέρνει για τους φιλοξενούμενους, το 47-18 να αφήνει άναυδο τον Ιβάνοβιτς και το σκορ του ημιχρόνου να μην επιτρέπει στον Βόσνιο προπονητή να ονειρεύεται την ανατροπή. Με τους πόντους από τα λάθη να είναι 18-2, οι ερυθρόλευκοι είχαν κάνει μια πραγματικά σπουδαία εμφάνιση, στο πρώτο εικοσάλεπτο της χρονιάς.

Η εικόνα της Μπασκόνια ήταν πολύ καλύτερη στο ξεκίνημα του β' μέρους και ένα σερί 0-7 για το 51-29 τους έδωσε δύναμη, όχι όμως αρκετή για να προβληματίσουν τον Ολυμπιακό που συνέχισε να παίζει στα κόκκινα. Ο Ιβάνοβιτς ήθελε οι παίκτες του να κερδίσουν το τρίτο δεκάλεπτο και όντως το κέρδισαν, ωστόσο ο Σλούκας ήταν εκεί και εκτελεστικά και οργανωτικά για να κόψει στους Βάσκους την φόρα για το 63-42 του 30' που είχε πλέον κρίνει οριστικά την αναμέτρηση. Δεν άλλαξε κάτι στο τελευταίο δεκάλεπτο και η αλήθεια είναι πως δεν μπορούσε να αλλάξει καθώς το ρόστερ των Βάσκων ήταν υπερβολικά μικρό απέναντι στους Πειραιώτες που δεν είχαν όρεξη για περιπέτειες.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 5780 θεατές βρέθηκαν στο ΣΕΦ, σύμφωνα με την EuroLeague

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Χορντόβ, Περάντι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-13, 47-22, 63-42, 75-50

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/3 δίποντα, 3 ασίστ), Ντόρσεϊ 7 (2/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης (0/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Φαλ 11 (5/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Σλούκας 10 (2/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Μάρτιν 3 (1/4 δίποντα), Βεζένκοβ 16 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 3 ριμπάουντ), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 8 (2), Ζαν-Σαρλ 6 (3/4 δίποντα, 7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 8 (1/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Μπαρέρα, Σεντεκέρσκις 4, Μαρίνκοβιτς (0/5 σουτ), Γκρέιντζερ 2 (1/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Φοντέκιο 5 (1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1 ασίστ, 3 λάθη), Ίνοκ 7 (1), Κοστέλο 11 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Γκιεντράιτις 15 (3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Νόκο 6 (3/7 δίποντα, 7 λάθη), Κούρουτς

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/42 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 5/8 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 10 επιθετικά), 20 ασίστ, 11 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 6 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 14/34 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 10/11 βολές, 43 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 13 επιθετικά), 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 20 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 2η αγωνιστική ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί τη Ρεάλ Μαδρίτης (8/10 στις 21:00), ενώ η Μπασκόνια θα παίξει στη Βιτόρια με την Αρμάνι Μιλάνο (8/10 στις 21:30).