ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός - Μονακό 98-93: Ευρωλιγκάτη πρόβα, με πλουραλισμό και βελτίωση στο δεύτερο μέρος

EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός είχε ανάγκη από ένα δυνατό φιλικό και η Μονακό του το έδωσε, με τους Σλούκα, Ντόρσεϊ, Βεζένκοβ και Ζαν-Σαρλ να κουβαλούν τους Πειραιώτες στη νίκη (98-93) και στην κατάκτηση του bwin Tournament Against Covid-19.

Ρίλσκι, Ιωνικός και Λαύριο δεν τον δυσκόλευψαν, όμως η Μονακό ήταν ομάδα άλλου επιπέδου. Ο Ολυμπιακός ήξερε ότι θα αντιμετωπίσει ένα ρόστερ EuroLeague το βράδυ της Κυριακής (5/9), ήξερε ότι θα αισθανθεί περισσότερη αντίσταση και αυτό ήθελε, με τους Μονεγάσκους να βάζουν δύσκολα στους Πειραιώτες αλλά στο τέλος να λυγίζουν (98-93) στον τελικό του bwin Tournament Against Covid-19.

Οι ερυθρόλευκοι στηρίχθηκαν στους Τάιλερ Ντόρσεϊ, Κώστα Σλούκα, Σάσα Βεζένκοβ και Λιβιό Ζαν-Σαρλ, είχαν σημαντικό πρόβλημα στην αμυντική τους ισορροπία στο πρώτο μέρος αποτέλεσμα των πολλών λαθών στο πρώτο δεκάλεπτο, βελτιώθηκαν αισθητά στο δεύτερο εικοσάλεπτο και πήραν δίκαια τη νίκη και το τουρνουά στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Εκτός αγώνα έμειναν για τον Ολυμπιακοί οι τραυματίες Κώστας Παπανικολάου - Γιώργος Πρίντεζης, ενώ η Μονακό δεν είχε τον Λίο Βέστερμαν - Ρομπ Γκρέι. Στο γήπεδο βρέθηκε και ο Ντέιβιντ Ρίβερς, ο οποίος μίλησε στον κόσμο, γνώρισε την αποθέωση και βράβευσε τις ομάδες εφήβων και παίδων για το πανελλήνιο πρωτάθλημα και την τρίτη θέση που κατέκτησαν αντίστοιχα.

Με τους Γουόκαπ, ΜακΚίσικ, Βεζένκοβ, Ζαν-Σαρλ, Φαλ άνοιξε το ματς ο Ολυμπιακός, που δεν ήταν αποτελεσματικός ούτε στην άμυνα ούτε στην επίθεση. Οι Μονεγάσκοι έγραψαν το 7-12 στο πέμπτο λεπτό, με τους Λι - Μοτιεγιούνας να ξεχωρίζουν στην επίθεση, πήγαν και στο +11 (7-18) με σπουδαίες συνεργασίες και τον Ντόντα Χολ να ξεχωρίζει, είχαν έξι κλεψίματα στα επτά λάθη των γηπεδούχων και έκλεισαν την περίοδο στο 18-25 καθώς οι συνεργασίες των Σλούκα - Μάρτιν δεν τους προβλημάτισαν πολύ.

Σλούκας και Βεζένκοβ πάτησαν το γκάζι στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και μαζί με τον Ντόρσεϊ μείωσαν στο καλάθι (30-32 στο 13'), με τον ομογενή γκαρντ να σκοράρει κατά ριπάς, να βάζει και τετράποντο πριν ο Γουόκαπ ισοφαρίσει στο 49-49 με τρίποντο στα 85" πριν από το ημίχρονο (55-51). Η άμυνα του Ολυμπιακού δεν ήταν στο επίπεδο που την ήθελε ο Μπαρτζώκας, σίγουρα όμως στην επίθεση οι επιλογές του Έλληνα προπονητή ήταν πολλές, είτε στην πρώτη, είτε στη δεύτερη πεντάδα.

Ντόρσεϊ με 15 και Ζαν-Σαρλ με 12 ήταν οι πρώτοι σκόρερ των ερυθρόλευκων, που είχαν 13/16 βολές, 12/18 δίποντα και 6/12 τρίποντα, 13 ασίστ αλλά και 11 λάθη απέναντι στις 15 τελικές πάσες της Μονακό που είχε τον Πάρις Λι στους 8 πόντους και τα 8 ριμπάουντ.

Με τον Βεζένκοβ να σκοράρει τους πρώτους πόντους του Ολυμπιακού μετά από τρία λεπτά στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός δεν άφησε τη Μονακό να ξεφύγει στο σκορ. Ο ΜακΚίσικ δεν έβρισκε ρυθμό και οι επιλογές του ήταν ένα "θέμα", ωστόσο το ματς συνέχισε να είναι απολαυστικό με τους Βεζένκοβ - Άντζουσιτς να σκοράρουν κατά ριπάς (70-68 στο 27') και το 72-75 του 30' να αφήνει τον αγώνα ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα.

Ο Σλούκας πήρε φάσεις, έβαλε γκολ-φάουλ και σουτ μέσης απόστασης για το προσπέρασμα (79-77 στο 33'), με τον Μπαρτζώκα να πορεύεται με τους Λαρεντζάκη - Ντόρσεϊ δίπλα στον ηγέτη του και το ματς να συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο. Ο Γουόκαπ άλλαξε τον Σλούκα στο 36', ο Ολυμπιακός πήγε με τον Ζαν-Σαρλ στο πέντε, ο Ντόρσεϊ έβαλε σουτ για το 87-84 κι ο Βεζένκοβ έγραψε το 91-86 στα 67" για να δώσει αέρα δύο κατοχών στην ομάδα του που δεν κοίταξε ξανά πίσω, ανάγκασε τον Πάρις Λι σε λάθος με το σκορ στο 96-93 και έγραψε το τελικό σκορ με κάρφωμα του Βεζένκοβ στον αιφνιδιασμό.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Πουρσανίδης, Παπαπέτρου

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-25, 55-51, 72-75, 98-93

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (2/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ασίστ), Ντόρσεϊ 20 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/5 βολές), Λούντζης, Λαρεντζάκης 3, Φαλ 2, Σλούκας 10 (4 κλεψίματα, 6 ασίστ), Μάρτιν 11 (5/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 24 (4/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ζαν-Σαρλ 19 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ

ΜΟΝΑΚΟ (Μίτροβιτς): Λι 13 (3/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 12 ασίστ, 6 λάθη), Άντζουσιτς 20 (3/7 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ, 5 λάθη), Ντεμαχίς 3 (1), Τραορέ 2, Ντιαλό 3 (5 ριμπάουντ), Ουαταρά, Χολ 10 (4/4 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Μότουμ 16 (6/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Μοτιεγιούνας 18 (6/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7 ριμνπάουντ), Μπουτσιέλ 8 (1)