STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ολυμπιακός - Κολοσσός 71-52: Πιέστηκε για τρεις περιόδους πριν από τους "τελικούς"

BASKET LEAGUE 2023 - 2024 /  -   (LATO KLODIAN / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE 2023 - 2024 / - (LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Χλιαρή εμφάνιση από τον Ολυμπιακό, που επικράτησε με 71-52 του Κολοσσού πριν από τα μεγάλα ματς με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και τον Παναθηναϊκό. Χωρίς Πετρούσεβ - Φαλ έπαιξαν οι Πειραιώτες, που είχαν MVP τον Νίκολα Μιλουτίνοβ.

Σαν αγγαρεία αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός το εντός έδρας ματς με τον Κολοσσό για τη 14η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και γι' αυτό ζορίστηκε σωματικά και πνευματικά για τρεις περιόδους. Οι Πειραιώτες πήραν την νίκη με 71-52 , με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να μην έχει τους τραυματίες Πετρούσεβ - Φαλ και τους ΜακΚίσικ - Σίκμα στη διάθεσή του, πριν από τους τελικούς με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (18/1 στις 21:15) και τον Παναθηναϊκό (22/1 στις 20:15).

Στο 13-1 ανέβηκαν οι Πειραιώτες (6-1 εντός και 7-0 εκτός έδρας), με τον Νίκολα Μιλουτίνοβ να παίρνει τα λεπτά στη θέση του σέντερ, να γράφει doub-double σε πόντους και ριμπάουντ και να ξεχωρίζει και στις δύο πλευρές του παρκέ. Θετικός ο Ίγκνας Μπραζντέικις, ανέβηκε στο δεύτερο μέρος ο Άλεκ Πίτερς, από εκεί και πέρα όμως ο Ολυμπιακός δεν είχε άλλον/άλλους σε έστω υποφερτή βραδιά κι ας περίμενε ο προπονητής του αντίδραση μετά από το 0/2 στη διαβολοβδομάδα στην Ισπανία.

Στο 5-9 έπεσε ο Κολοσσός (4-3 εντός και 1-6 εκτός έδρας), που έκανε την προσπάθειά του, πήγε στο ημίχρονο με προβάδισμα πέντε πόντων, αλλά δεν είχε το ταλέντο, το βάθος και τις δυνάμεις για να διεκδικήσει κάτι περισσότερο στο Φάληρο. Ο "πολύς" Άντριου Γκάουντλοκ έβαλε δύσκολα στην άμυνα του Ολυμπιακού, Λόντον Περάντες και Ανδρέας Πετρόπουλος (3/3 σερί τρίποντα στη δεύτερη περίοδο) είχαν τις στιγμές τους, το ίδιο κι ο Σιμισόλα Σίτου για τους Ροδίτες που ήταν τουλάχιστον μαχητικοί.

12-15 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 30-26 οι πόντοι στη ρακέτα, 14-3 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες, 11-8 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 16-19 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς για τις δύο ομάδες.

Με 5/18 σουτ (4/12 δίποντα, 1/6 τρίποντα) έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός (14-11), ένα από τα χειρότερα δεκάλεπτα της σεζόν σε όλες τις διοργανώσεις. Ο Κολοσσός είδε τον Πετρόπουλο να βάζει 3/3 τρίποντα σε σερί φάσεις για το 25-29 στο 18', με το 27-32 του ημιχρόνου να είναι αποτέλεσμα των 8/29 σουτ των γηπεδούχων που είχαν δεχθεί 14 πόντους στη ρακέτα.

Ένα σερί 9-0 από τους ερυθρόλευκους, στο ξεκίνημα του β' μέρους, τους έδωσε το προβάδισμα (36-32). Ήταν πιο αποτελεσματικοί στην επίθεση, έβαλαν 23 στο δεκάλεπτο, όχι όμως και στην άμυνα με τον Κολοσσό να επιμένει και να ελπίζει. Όχι όμως για πολύ. Ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη έγραψε το 64-50 στο 36', με τον Ολυμπιακό να γυρίζει τον διακόπτη στην άμυνα και να καθαρίζει, τελικά, χωρίς άγχος.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Μηλαπίδης, Λεβεντάκος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-11, 27-32, 50-44, 71-52

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Κάναν 10 (3/4 τρίποντα), Μπραζντέικις 7 (3/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 15 (5/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μιλουτίνοβ 18 (5/8 δίποντα, 8/10 βολές, 15 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς-Γκος 2 (3 ασίστ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 6 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 λάθη), Μήτρου-Λονγκ 3 (1), Πάπας, Παπανικολάου 5 (1/8 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τανούλης

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 14 (5/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπράικοβιτς 6 (3/8 δίποντα), Παπαγιάννης, Πόλι 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Περάντες 10 (3/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Πετρόπουλος 9 (3), Χατζηνικόλας, Μπιλλής 2, Καμαριανός, Σίτου 8 (4/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Παπαδάκης

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/35 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 18/22 βολές, 46 ριμπάουντ (36 αμυντικά - 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη, 13 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 15/41 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 4/5 βολές, 34 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 6 επιθετικά), 8 ασίστ, 8 κλεψίματα, 9 λάθη, 22 φάουλ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 15η αγωνιστική ο Ολυμπιακός θα παίξει με τον Παναθηναϊκό AKTOR στο ΟΑΚΑ (22/1 στις 20:15), ενώ ο Κολοσσός θα υποδεχθεί τον Απόλλωνα Πάτρας (21/1 στις 18:00).