BASKETBALL ANALYSIS

Ολυμπιακός - Άλμπα Βερολίνου: Ο καυτός Κάναν, ο δυναμικός Ράιτ και ο Παπανικολάου που άλλαξε τα δεδομένα

Ο Μόουζες Ράιτ με τον Αϊζέια Κάναν
Ο Μόουζες Ράιτ με τον Αϊζέια Κάναν EUROKINISSI - KLODIAN LATO

Ο Στέφανος Μακρής αναλύει με την βοήθεια του Hudl Instat την νίκη του Ολυμπιακού επί της Άλμπα Βερολίνου. Η πεντάδα που έβγαλε +17 με κλειδί τον Παπανικολάου και έδωσε ρυθμό, τα τρίποντα του Κάναν που άνοιξαν το γήπεδο και ο Ράιτ που έκανε τα απλά και ήταν εξαιρετικός.

Ο Ολυμπιακός ζορίστηκε για σχεδόν 25 λεπτά κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου, αλλά το εκρηκτικό του τρίτο δεκάλεπτο τον βοήθησε να ξεφύγει και τελικά να πάρει την νίκη με 101-87 για την 24η αγωνιστική της EuroLeague.

Οι “ερυθρόλευκοι” έσφιξαν την άμυνά τους, είδαν τον Αϊζέια Κάναν να κάνει τρία ρεκόρ καριέρας και τον Μόουζες Ράιτ να εντυπωσιάζει στο ντεμπούτο του, καταφέρνοντας χάρη σε αυτό το θετικό αποτέλεσμα να ανέβουν στην κατάταξη.

Το SPORT24 αναλύει με την βοήθεια του Hudl Instat την νίκη του Ολυμπιακού.

Ο τρομερός Κάναν, η 5αδα που έβγαλε +17 και ο Παπανικολάου που ήταν η... κόλλα

Ο Αϊζέια Κάναν τα διέλυσε όλα, τελειώνοντας τον αγώνα με 31 πόντους με 9/14 τρίποντα. Ο Αμερικανός γκαρντ ξεκίνησε “καυτός” τον αγώνα με 8 μαζεμένους πόντους και… εξερράγη στην τρίτη περίοδο. Η Άλμπα έχει συγκεκριμένη αμυντική προσέγγιση, αφού όταν αμύνεται με προσωπική άμυνα δίνει βοήθειες στο Pick and Roll από την αδύνατη πλευρά, ενώ συχνά εφαρμόζει άμυνες ζώνης.

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να είναι η ομάδα που δέχεται τους περισσότερους πόντους από κάθε άλλη στην EuroLeague σε κατάσταση Catch and Shoot (Σουτ από στάση) με 20 πόντους ανά αγώνα. Ο Ολυμπιακός το εκμεταλλεύτηκε αυτό, βγάζοντας πολλά ελεύθερα σουτ. Και ο Κάναν ήταν στην μέση όλων αυτών. Ιδού και το πώς έκανε την ζημιά στην Άλμπα.

Το Shot Chart και οι τρόποι που σκόραρε ο Κάναν κόντρα στην Άλμπα
Το Shot Chart και οι τρόποι που σκόραρε ο Κάναν κόντρα στην Άλμπα EUROKINISSI

*Με κυκλάκι τα εύστοχα σουτ, με "x" τα άστοχα

Ήταν λογικό ο κόσμος να εστιάσει αρχικά στον Κάναν. Ο Αμερικανός έβαλε τα σουτ που ξεμπλόκαραν τον Ολυμπιακό. Οι “ερυθρόλευκοι” όμως μετέτρεψαν ένα δύσκολο ματς σε περίπατο κυρίως χάρη στην άμυνά τους, ειδικά στην 3η περίοδο, όταν το επιμέρους σκορ ήταν 33-13. Ήταν η περίοδος που ο Γιώργος Μπαρτζώκας πέρασε στο παρκέ τον Κώστα Παπανικολάου σε θέση πάουερ φόργουορντ λόγω των 3 φάουλ του Πίτερς. Και ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 25-8 σε 6 λεπτά, καθαρίζοντας το ματς:

Η καλύτερη πεντάδα του Ολυμπιακού κόντρα στην Άλμπα

Η πεντάδα που παρέταξαν οι “ερυθρόλευκοι” είχε ισορροπία, μέγεθος, αθλητικότητα, τρεξίματα. Κυρίως όμως είχε αμυντική συνοχή. Και ο κυριότερος λόγος για αυτό ήταν ο Παπανικολάου. Ο αρχηγός των “ερυθρόλευκων” τελείωσε το ματς με 5 πόντους, 7 ασίστ (που έδωσαν άλλους 18 πόντους), 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο σε 25 λεπτά συμμετοχής. Ήταν - ξανά - η κόλλα της ομάδας, παίζοντας σε θέση πάουερ φόργουορντ. Και αν οι ασίστ φαίνονται στην στατιστική (με τις περισσότερες να έρχονται κόντρα στην ζώνη της Άλμπα, όταν είχε ρόλο-σκαλοπάτι στην κορυφή, μοιράζοντας πάσες), είναι άμυνες όπως αυτή που παρατίθεται που δείχνουν πόσο σημαντικός είναι:

Ο Χέρμανσον παίζει Pick and Roll, με τον Παπανικολάου να μένει κάτω από το καλάθι για ασφάλεια.

PRINTSCREEN

Με τον Χέρμανσον να παίρνει την αλλαγή και να προσπαθεί να τον περάσει, ο Παπανικολάου είναι έτοιμος να κλείσει για να δώσει βοήθεια.

PRINTSCREEN

Ο Χέρμανσον ετοιμάζεται να περάσει τον Ράιτ, αλλά ο Παπανικολάου τον κλείνει.

PRINTSCREEN

Ο Παπανικολάου κλέβει την μπάλα.

PRINTSCREEN

Η επίδραση του Ράιτ και η σημασία της απλότητας

Δεν γίνεται βέβαια να γίνει αναφορά στο χθεσινό ματς χωρίς να γίνει ξεχωριστή αναφορά στον Μόουζες Ράιτ. Ο Αμερικανός σέντερ αγωνίστηκε με μία προπόνηση. Στην πρώτη περίοδο έκανε δύο φάουλ και αποσύρθηκε γρήγορα. Στην τρίτη περίοδο όμως τα πράγματα άλλαξαν. Τροφοδοτήθηκε διαφορετικά, είχε καλύτερη κάλυψη στην άμυνα. Μπόρεσαν έτσι να βγουν τα καλά του στοιχεία στο παρκέ και να τελειώσει τον αγώνα με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 κοψίματα σε 24 λεπτά συμμετοχής, αλλά και το τρομερό +24 στο σύστημα +/-. Ιδού και πώς έκανε την ζημιά:

Το Shotchart του Ράιτ και οι τρόποι που σκόραρε κόντρα στην Άλμπα
Το Shotchart του Ράιτ και οι τρόποι που σκόραρε κόντρα στην Άλμπα INTIME

Ο Ράιτ δεν ξέρει ακόμα όλα τα plays του Ολυμπιακού. Αυτός είναι ο λόγος που οι “ερυθρόλευκοι” φρόντισαν να του δείξουν τα βασικά και να του ζητήσουν να κάνει τα… βασικά: Να κάνει σκριν πάνω στην μπάλα και να ρολάρει δυναμικά στο καλάθι στην επίθεση. Να παίζει Flat (μένοντας πίσω) στην άμυνα στο Pick and Roll, ξέροντας ότι υπήρχε κάλυψη από τους συμπαίκτες. Όλα αυτά τον βοήθησαν να είναι πιο ουσιαστικός.

Ο Ολυμπιακός ήθελε να απλοποιήσει τα πράγματα για τον Ράιτ. Έχει σημασία αυτή η απλότητα στην ομαλή προσαρμογή ενός παίκτη, πόσω δε μάλλον όταν αυτός μετράει μόνο μία προπόνηση στην ομάδα. Ο Ράιτ προσφέρει πράγματα που έλειπαν από τον Ολυμπιακό, με πρώτο την απειλή στο Pick and Roll όταν ρολάρει δυναμικά στο καλάθι. Κόντρα στην Άλμπα δεν σκόραρε με αυτό τον τρόπο, αλλά ήταν στα σημεία που έπρεπε, όταν έπρεπε.

Το πιο… Ολυμπιακός τρίποντο του Κάναν που έδειξε πολλά και η συνέχεια

Υπάρχουν στιγμές σε ένα παιχνίδι που όλα λειτουργούν αρμονικά. Οι αμυντικές περιστροφές είναι άρτιες και βγαίνει η άμυνα. Η ομάδα τρέχει στο transition. Οι πάσες συνδέονται. Και έρχεται ένα καλάθι που εκτινάσσει την αυτοπεποίθηση όλων, σηκώνοντας ένα γήπεδο στον αέρα. Στην περίπτωση του Ολυμπιακού, αυτή η φάση ήρθε στο φινάλε της τρίτης περιόδου, όταν ο Παπανικολάου βρήκε τον Κάναν με πάσα… βόλεϊ στον αιφνιδιασμό για το τρίποντο, σε μία φάση που - όπως είπε ο ίδιος ο Αμερικανός στην συνέντευξή του στο SPORT24 - ήταν όλος ο Ολυμπιακός.

Ο κόσμος θα σταθεί σε αυτή την φάση και δικαίως. Η γοητεία αυτής της φάσης όμως ξεκινάει μερικά δευτερόλεπτα πριν από αυτή την ασίστ. Εκεί που ο Ολυμπιακός υποχρεώνει σε δύο σερί airball την Άλμπα, παίρνει το ριμπάουντ και χρειάζεται μόνο μία ντρίμπλα του Μπραζντέικις, για να ακολουθήσει το… βόλεϊ του Παπανικολάου. Ιδού:

Ο Πρότσιντα κάνει airball σε τρίποντο με τον Κάναν στον γοφό του.

PRINTSCREEN

Η Άλμπα παίρνει το ριμπάουντ και ο Παπανικολάου τρέχει και καλύπτει τον Χέρμανσον που κάνει νέο airball

PRINTSCREEN

Ο Μπραζντέικις παίρνει το ριμπάουντ, κάνει μία ντρίμπλα και πετάει την μπάλα στον Παπανικολάου που τρέχει, με τον αρχηγό του Ολυμπιακού να έχει ήδη δει τον Κάναν που τρέχει και αυτός.

PRINTSCREEN

Ο Παπανικολάου πασάρει στον Κάναν.

PRINTSCREEN

Ο Κάναν ευστοχεί σε τρίποντο.

PRINTSCREEN

Αυτή είναι η πιο… Ολυμπιακός φάση της φετινής σεζόν. Και περιγράφει σε μεγάλο βαθμό την τρίτη περίοδο. Εκεί που όλα ξεκίνησαν από την άμυνα, ώστε να υπάρξουν μετά τα σωστά τρεξίματα στο ανοιχτό γήπεδο. Είναι μία φάση-οδηγός, όχι τόσο για το τελικό της αποτέλεσμα, αλλά για όλα όσα προηγήθηκαν.

Ο Ολυμπιακός πήρε ένα παιχνίδι που έπρεπε να πάρει κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου, αυτό είναι δεδομένο. Μία ήττα θα ήταν καταστροφική. Το βασικό όμως ήταν ότι έβγαλε στοχεία της ομάδας που θέλει να είναι. Και ελπίζει να συνεχίσει έτσι μέχρι το τέλος της σεζόν.

TAGS BASKETBALL ANALYSIS ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΜΠΑΣΚΕΤ EUROLEAGUE ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ