ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Ολυμπιακοί Αγώνες - Μπάσκετ: Συνεχίζει αήττητη η Γαλλία στα προημιτελικά, 79-62 το Ιράν

Ο Ρούντι Γκομπέρ απέναντι στο Ιράν
Ο Ρούντι Γκομπέρ απέναντι στο Ιράν 2021 ERIC GAY/ ASSOCIATED PRESS

Η Γαλλία συνεχίζει το αήττητο σερί της στους Ολυμπιακούς Αγώνες κερδίζοντας το Ιράν αυτή τη φορά με σχετική άνεση, 79-62 κλείνοντας παράλληλα τη θέση της στα προημιτελικά.

Δίχως απώλειες και συνεχίζοντας το αήττητο σερί της, η Γαλλία προκρίθηκε απευθείας στα προημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ ανδρών κερδίζοντας με σχετική άνεση το Ιράν με 79-62 για την 3η αγωνιστική, με τους ηττημένους να ολοκληρώνουν χωρίς νίκη στον Α' όμιλο την πορεία τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η Γαλλία χρειάστηκε ένα μόλις δεκάλεπτο, το δεύτερο, για να μπει πρόωρα σε τροχιά νίκης και με συντήρηση δυνάμεων να κόψει πρώτη το νήμα του τερματισμού. Η ομάδα του Βενσάν Κολέ έτρεξε ένα καθοριστικό επιμέρους σκορ 24-10 στη δεύτερη περίοδο, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +19 (46-27) στη λήξη του ημιχρόνου και μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα.

Κορυφαίος των νικητών, που περιμένουν να μάθουν από κλήρωση τον αντίπαλο τους στην οκτάδα ήταν ο Τόμας Ερτέλ με 16 πόντους, ενώ από το Ιράν προσπάθησε ο Χαμέντ Χαντάντι με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-22, 27-46, 47-62, 62-79

ΙΡΑΝ: Χαλαλπούρ, Χασανζαντέχ 4, Νταβαρπανάχ 5, Χαμσιντίχαφαραμπαντί 2, Νικ Καχμπαχραμί 9 (1), Χαντάντι 18 (4/12 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Ρεζαϊφάρ 2, Γκεραμιπούρ, Καζέμι 11, Γιακχαλιδεχκορντί 11 (3).

ΓΑΛΛΙΑ: Ντιλικίνα 3, Λουβάβου 12 (1), Ερτέλ 16 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μπατούμ 9 (2), Γιαμπουσέλε 5 (1), Φουρνιέ 3, Ντε Κολό 10 (4/4 δίποντα), Πουαριέ 10 (5/7 δίποντα), Άλμπισι, Γκομπέρ 6, Κορνελί 2, Φαλ 3.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

* Το SPORT24 είναι στο επίκεντρο του παγκόσμιου αθλητισμού, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Συνεχής αθλητική ενημέρωση και ειδησεογραφία για το πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών, τον πίνακα των μεταλλίων όλων των χωρών που συμμετέχουν και τις επιτυχίες των Ελλήνων Αθλητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες!

Μη χάσετε καμία στιγμή από τη δράση των Ολυμπιακών Αγώνων ακολουθώντας το SPORT24 στο Google News!