EUROCHALLENGE

Ολύμπια -Όλντενμπουργκ: 89-75

Μπαρτζώκας INTIME SPORTS

Zωντανή για την πρόκριση έμεινε η Ολύμπια Λάρισας που επικράτησε με 89-75 της Όλντενμπουργκ

Oι "πορτοκαλί" δεν πραγματοποίησαν καλό ξεκίνημα αφού βρέθηκαν πίσω στο πρώτο δεκάλεπτο με 11-22 λόγω του κακού ρυθμούς τους τόσο στην άμυνα όσο και επιθετικά.
Με τον Μάικ Κινγκ να πρωταγωνιστεί στην ανατροπή του δευτέρου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι άρχισαν να πλησιάζουν με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοινα σημειώσουν σε μία περίοδο μόλις 5 πόντους και το επιμέρους σκορ να γίνει 27-5 και το ημίχρονο να τελειώσει με 38-27.

Τα πράγματα στο δεύτερο μέρος διατηρήθηκαν όπως είχαν και η ελληνική ομάδα απέτρεψε κάθε προσπάθεια των αντιπάλων ειδικά στην τελευταία περίοδο με αποτέλεσμα να έρθει το τελικό 89-75.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 38-27, 59-51, 89-75

Oι σκόρερ των δύο ομάδων:

Ολύμπια (Μπαρτζώκας): Καστλ 21 (2), Κινγκ 26 (2), Σούλτζε 11 (2), Σπανός, Σιγκούνας 2, Μπατής 7, Αριγκμπάμπου 10, Κολόκας 4, Καραποστόλου 4, Παπαϊωακείμ 4

Όλντενμπουργκ (Κρούνιτς): Στσέκιτς 2, Μπούλιεβιτς, Πέκοβιτς 9 (3), Φόστερ 22 (6), Πάουλντινγκ 15, Μαϊστόροβιτς, Γκάρντνερ 12 (2), Πέρκοβιτς 6, Χάιν, Μπούμτσε Μπούμτσε 9