ΜΑΡΟΥΣΙ

Ολύμπια Λάρισας-Μαρούσι: 74-90

Μπαρτζώκας

Yποβιβάστηκε στην Α2 η Ολύμπια Λάρισας που ηττήθηκε με 74-90 από το Μαρούσι στη Νεάπολη

Η πεντάδα των Λούκας (18 πόντοι και 6 ασίστ), Μαυροειδή (13 πόντοι και 11 ριμπάουντ), Κουμπούρα (14 πόντοι και 3 ασίστ), Πελεκάνου (11 πόντοι και 8 ριμπάουντ) και Καϊμακόγλου (10 πόντοι αλλά και 0/5 τρίποντα) οδήγησε την ομάδα του Μπαρτζώκα στην επικράτηση, ενώ για τους Λαρισαίους οι Τζάκσον (17 πόντοι) και Καραβανάς (14 πόντοι) προσπάθησαν αλλά δεν κατάφεραν να ανατρέψουν τα δεδομένα του αγώνα.
Το Μαρούσι -που αγωνίστηκε χωρίς τον Μπίλι Κις- μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και αξιοποιώντας τους ψηλούς και ειδικά τον Μαυροειδή, κατάφερε να προηγηθεί με 10-3 στο πεντάλεπτο, την ώρα που για τους γηπεδούχους είχε σκοράρει μόνο ο Τζακόπουλος. Η συνέχεια άνηκε στον Λούκας που πήρε την ομάδα στις πλάτες του και την κράτησε μπροστά στο σκορ.

Παρόλα αυτά οι Λαρισαίοι συνήλθαν και με ομαδική προσπάθεια αλλά και τον Τζάκσον σε ρόλο "πρώτου βιολιού", κατάφεραν να κλείσουν προηγούμενοι με 22-21 το δεκάλεπτο.

Πάτησε γκάζι το Μαρούσι
Στη δεύτερη περίοδο οι "κίτρινοι" ανέκτησαν άμεσα το προβάδισμα και με τον Κουμπούρα να "παίρνει φωτιά", έφτασαν στο +5 (27-32) και στη συνέχεια στο +7 (29-36). Tην ώρα που ο Καραβανάς κρατούσε την Ολύμπια σε επαφή με το σκορ, ο Καϊμακόγλου έκανε πάρτυ στην αντίπαλη ρακέτα και με προσωπικούς πόντους έφερνε σε πρωτοπορία 9 πόντων (31-40).

Η συνέχεια άνηκε στην ομάδα των βορείων προαστίων, που κατάφερε να ανεβάσει για πρώτη φορά το προβάδισμά της στους 11 πόντους (34-45), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο του ματς.

"Καθάρισαν" οι Αθηναίοι
Στο Μαρούσι άνηκε ολοκληρωτικά η τρίτη περίοδος, αφού οι παίκτες του Μπαρτζώκα με πιεστική άμυνα και λύσεις επιθετικά από τους Πελεκάνο, Κουμπούρα και Λούκας έφτασαν στο πεντάλεπτο σε διαφορά 21 πόντων (39-61) "καθαρίζοντας" νωρίς το ματς.

Τα τρίποντα των Μπόγδανου-Φοντέν, βοήθησαν κάπως τους γηπεδούχους, αλλά ο Μαυροειδής διατήρησε τη μεγάλη διαφορά για το Μαρούσι με 6 σερί πόντους, διαμορφώνοντας το 51-70 με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τυπική διαδικασία
Στη μέγιστη τιμή της ανέβηκε η διαφορά με την έναρξη της τελευταίας περιόδου (51-74), η οποία αποτέλεσε όπως αναμενόταν τυπική διαδικασία. Η Ολύμπια μείωσε ως τους 16 αλλά το Μαρούσι συνέχισε την προσπάθεια και με τον Λούκας και τον Καϊμακόγλου έδωσαν για πρώτη φορά προβάδισμα 25 πόντων (62-87) στην ομάδα τους.

Ο Τζάκσον βοήθησαν στη μείωση της διαφοράς για την Ολύμπια, με το τελικό 74-90 πάντως να αποδεικνύει την καθολική υπεροχή του Αμαρουσίου.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 34-45, 51-70, 74-90

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Ολύμπια (Λιάγκας): Τζακόπουλος 8 (1), Γκριν 8, Παπαχρήστος 7 (1), Τζάκσον 17 (1), Μπόγδανος 7 (2), Παπακώστας 2, Παπαϊωακείμ 5, Αγγελακόπουλος 1, Καραβανάς 14, Φοντέν 5 (1)

Μαρούσι (Μπαρτζώκας): Κουμπούρας 14 (2), Λούκας 18 (2), Πελεκάνος 11 (1), Μπατής 1, Χόμαν 4, Νάτζφεϊ 6, Μαυροειδής 13, Λάκκας, Αριγκμπάμπου 6, Κένταλ 7, Καϊμακόγλου 10

Πατήστε εδώ για τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα.

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Τρίποντο Μαρούσι
Λούκας (0-3)
2' Τρίποντο ΓΣ Ολύμπια
Τζακόπουλος (3-6)
3' Τρίποντο Μαρούσι
Λούκας (3-8)
4' Δίποντο Μαρούσι
Μαυροειδής (3-10)
6' Δίποντο
Λούκας
10' Λήξη 1ης περιόδου
22-21, μπροστά με έναν πόντο η Ολύμπια στο πρώτο δεκάλεπτο
11' Έναρξη 2ης περιόδου
13' Τρίποντο
Κουμπούρας (26-28)
13' Δίποντο
Κουμπούρας (27-30)
14' Δίποντο
Λούκας (27-32)
15' Δίποντο
Κουμπούρας (29-34)
16' Δίποντο
Καραβανάς
16' Δίποντο
Καϊμακόγλου (31-38)
17' Δύο βολές
Κένταλ
18' Δίποντο
Καραβανάς (33-40)
19' Δίποντο
Καϊμακόγλου (31-40)
20' Δίποντο
Αριγμπάμπου (34-45), για πρώτη φορά στο +11 η ομάδα του Αμαρουσίου
20' Λήξη ημιχρόνου
35-47, μπροστά με 12 στο ημίχρονο το Μαρούσι
21' Έναρξη 3ης περιόδου
22' Τρίποντο
Κουμπούρας
23' Δίποντο
Πελεκάνος
26' Τρίποντο
Φοντέν (43-61)
27' Τρίποντο
Μπόγδανος
27' Καλάθι και φάουλ
Αριγκμπάμπου (46-64)
28' Δύο βολές
Τζάκσον
28' Δίποντο
Μαυροειδής
29' Δίποντο
Μαυροειδής
30' Δίποντο
Μαυροειδής (51-70)
30' Λήξη 3ης περιόδου
51-70, άνετη προβλέπεται η νίκη του Αμαρουσίου
31' Έναρξη 4ης περιόδου