EUROCHALLENGE

Ολύμπια-Άμστερνταμ: 77-73

Αν κι έκανε τα εύκολα... δύσκολα η Ολύμπια με το 77-73 επί του Άμστερνταμ πήρε την πρώτη της νίκη

Με αυτό το αποτέλεσμα οι "πορτοκαλί" έμειναν ζωντανοί στο παιχνίδι της πρόκρισης, από τη στιγμή μάλιστα που απέφυγαν τις... τάσεις αυτοχειρίας. Μόνο έτσι μπορεί να εξηγηθεί το προβάδισμα των 21 πόντων στο ημίχρονο που εξαναμίστηκε στα πρώτα 12 λεπτά της επανάληψης, δίνοντας τη θέση του στο ντέρμπι των τελευταίων λεπτών.
Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Στίβεν Αριγκμπάμπου (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Μάικλ Κινγκ (15π).

Η Ολύμπια ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και βρέθηκε να προηγείται νωρίς νωρίς με 13 πόντους, πριν κλείσει την περίοδο στο +11 (21-10), διάστημα στο οποίο η ευστοχία από τα 6.25 κι η πολύ καλή άμυνα αποτέλεσαν τα κυριότερα χαρακτηριστικά του παιχνιδιού.

Η κυριαρχία των "πορτοκαλί" συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο (46-25). Ο Στίβεν Αριγκμπάμπου έσυρε το χορό των σκόρερ, την ώρα που δύο παίκτες από τον παγκο (Σιγκούνας και Κούρτοβιτς) είχαν κάνει τη διαφορά.

Η εικόνα των Λαρισαίων άλλαξε, ωστόσο, στην τρίτη περίοδο, όπου ξέχασαν την... καλή τους άμυνα στα αποδυτήρια. Σε αυτό το δεκάλεπτο οι Ολλανδοί σκόραραν 28 πόντους και με ένα επιμέρους σερί 20-4 μείωσαν το σκορ στο 57-53 στο 30'.

Σαν να μην έφτανε αυτό η ομάδα του Άμστερνταμ κατάφερε να περάσει και μπροστά στο σκορ ολοκληρώνοντας μια εντυπωσιακή ανατροπή (57-59). Η επιστροφή, ωστόσο, των Αριγκμπάμου και Σούλτζε έφεραν ισορροπία στο ματς που έγινε... ντέρμπι στα τελευταία λεπτά.

Το φινάλε

Στα 71'' ο Καστλ έκανε με 2/2 βολές το 70-69, ενώ στην επόμενη επίθεση ο Τρεντ αστόχησε από κοντινή απόσταση, με αποτέλεσμα στα 39'' ο Μπατής να προσθέσει άλλους δύο πόντους από τη γραμμή των προσωπικών (72-69).

Ακολούθησαν τα φάουλ των γηπεδούχων (που δεν είχαν φτάσει στο μπόνους) κι αυτό στον Γκίμπσον που μείωσε στα 26'' σε 72-71, συνεχίζοντας τη διαδικασία των βολών. Αυτή τη συνέχισε ο Καστλ (με 1/2 έκανε το 73-71 στα 25'').

Ουσιαστικά οι Θεσσαλοί "σφράγισαν" τη νίκη μετά το επιθετικό φάουλ του Γκριν (στα 16'') και τις εύστοχες βολές του Μπατή (75-71), που οδήγησαν στο τελικό 77-73.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 21-10, 46-25, 57-53, 77-73

Ολύμπια Λάρισας: Καστλ 9 (3), Κινγκ 15 (1), Σούλτζε 2, Σπανός, Σιγκούνας 9 (3), Γιαννουλάκος 2, Μπατής 10, Αριγκμπάμπου 12, Κολώκας 7 (1), Κούρτοβιτς 7 (2), Παπαϊωακείμ 4.

Άμστερνταμ: Γκριν 13 (1), Γκίπσον 10 (1), Χάρισον 3 (1), Ουέσελς 6 (1), Ντε Ραντάμι 3, Τόμας 17 (1), Σιγιάντε, Βιάτ 13 (1), Βαν Πάασεν 2, Τρεντ 6.

Μπαρτζώκας: "Ίσως είναι ψυχολογικό"
Μετά το τέλος του ματς ο Γιώργος Μπαρτζώκας τόνισε: "Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι απέναντι στην πρώτη ομάδα του ομίλου. Θα συμφωνήσω με τον κόουτς ότι ο όμιλος είναι εξαιρετικά δύσκολος. Εμείς είχαμε δύο πρόσωπα ένα πολύ καλό στο πρώτο ημίχρονο κι ένα πολύ κακό στο τρίτο δεκάλεπτο.

Φαίνεται ότι έχουμε ψυχολογικό πρόβλημα. Περιμένουμε, ωστόσο, δύο ακόμη παίκτες (σ.σ τον τραυματία Κόρεϊ Μπέλσερ και τον Σωτήρη Καραποστόλου που δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στην Ευρώπη) και με τη δουλειά ελπίζουμε να γίνουμε καλύτεροι"