ΑΕΚ

Ολύμπια-ΑΕΚ: 79-82

Ο Τζάκσον αποδείχτηκε... μοιραίος, ο Γκριν "ψύχραιμος" κι έτσι η ΑΕΚ πέρασε από τη Λάρισα (82-79)

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό. Εκεί ο Στέφεν Τζάκσον (ο πρώτος σκόρερ των Λαρισαίων ως τότε) είχε κακές επιλογές και μια χαμένη βολή, ενώ από την άλλη ο Τορίν Γκριν είχε "ατσαλένια" νεύρα έχοντας 6/6 βολές.
Κατά τη διάρκεια του αγώνα οι "πορτοκαλί", που έπαιξαν χωρίς τους Μάσι, Μπάτλερ και Κόμματο, πήραν δύο φορές προβάδισμα, το οποίο δεν κατάφεραν να κρατήσουν απέναντι στην πιεστική άμυνα της Ένωσης.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ΑΕΚ -τουλάχιστον στο ξεκίνημα- εκμεταλλεύτηκε το "άγχος" των γηπεδούχων που έπαιζαν "τελικό" σύμφωνα με τον Γιώργο Καλαφατάκη, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 9-2 στα πρώτα λεπτά. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν την αναμέτρηση χάρις στον "φουριόζο" Δημήτρη Μπόγδανο, που έκανε το 13-13, πριν πάρει εκ νέου προβάδισμα η Ένωση με 19-15 στο 10λεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο η Ολύμπια ξέφυγε στο σκορ με πρωταγωνιστή τον Στέφαν Τζάκσον και "όπλο" την άμυνα ζώνης, που δημιούργησε προβλήματα στους "κιτρινόμαυρους", καθώς ουσιαστικά τους "απέκλεισε" την επιλογή να παίξουν κοντά στο καλάθι και τον Τορίν Φράνσις. Οι "πορτοκαλί" προηγήθηκαν με 8 πόντους (37-29), πριν μειώσει ο Μελς στα 3'' σε 39-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μηνά Γκέκου κατάφεραν να πάρουν προσωρινά το προβάδισμα (43-42) με τρίποντο του Τορίν Γκριν, αλλά οι Θεσσαλοί πέρασαν γρήγορα μπροστά με πρωταγωνιστή τον Τζάκσον, αλλά και τον πολύ θετικό Αβράμοφ για το 61-60 στο 30'.

Όσο για την τέταρτη περιόδο; Αυτή συνοδεύτηκε από το προσωρινό ξέσπασμα των γηπεδούχων (προηγήθηκαν με 70-63) και την αντεπίθεση της Ένωσης, που σημαδεύτηκε από την υπεροχή του Τορίν Γκριν μες στο καλάθι.

Το δραματικό φινάλε

Στα κρίσιμα τελευταία λεπτά ο Βασίλης Αγγελακόπουλος έκανε το 76-75 με επιθετικό ριμπάουντ 1.10' πριν το φινάλε. Ακολούθησαν δύο άστοχες επιθέσεις από τους Νικολαΐδης (μακρινό τρίποντο) και Αβράμοφ (τραβηγμένο δίποντο χωρίς να κάνει ούτε μια πάσα), πριν κερδίσει φάουλ ο Γκριν στα 28'' για το 77-76 υπέρ της Ένωσης.

Ο Γιώργος Καλαφατάκης επέλεξε τον Στέφεν Τζάκσον για την τελευταία επίθεση, αλλά ο νεαρός Αμερικανός φόργουορντ αστόχησε, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά υπέπεσε σε βήματα σε κρίσιμο σημείο. Μοιραία οι "πορτοκαλί" έκαναν φάουλ, ωστόσο, ο Γκριν πήρε τη μπάλα και αποδείχτηκε ξανά εύστοχος (79-76).

Ο "δικέφαλος" προτίμησε να κάνει φάουλ, απόφαση που αποδείχτηκε ορθή καθώς ο Τζάκσον είχε 1/2 (79-77) στα 13''. Η διαδικασία των βολών συνεχίστηκε με τον Φράνσις από τη μια (είχε 80-77 με 1/2), τον Ντέιμοντ Γκριν στα 8'' (80-79) και τον Τορίν Γκριν (82-79), που ουσιαστικά διαμόρφωσε το τελικό σκορ, καθώς ο Τζάκσον στην τελευταία επίθεση αν και "πρόλαβε" την άμυνα, επέλεξε να κάνει δίποντο (!) το οποίο ήταν κι άστοχο.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 15-19, 36-39, 61-60, 79-82

Ολύμπια Λάρισας (Γιώργος Kαλαφατάκης): Τζακόπουλος, Αβράμοφ 12 (1), Γκριν 14 (2), Παπαχρήστος 4, Τζάκσον 28 (1), Μπόγδανος 17 (2), Σπανός, Παπακώστας, Παπαϊωακείμ 2, Αγγελακόπουλος 2.

ΑΕΚ (Μηνάς Γκέκος): Γκριν 13 (1), Νικολαΐδης 5 (1), Μαζέικα 3 (1), Μακ 12 (1), Παπαντωνίου 4, Μελς 12 (2), Δορκοφίκης 16 (1), Γκιζογιάννης, Καλλινικίδης 4, Τουντζιαράκης, Φράνσις 13.

Πατήστε εδώ για τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα.

Γκέκος: "Ήταν ένα περίεργο παιχνίδι"

Μετά το τέλος του αγώνα ο Μηνάς Γκέκος τόνισε: "Συγχαρητήρια στους παίκτες μου γιατί ανταπεξήλθαν σε ένα περίεργο παιχνίδι, με την έννοια ότι προετοιμαστήκαμε για να παίξουμε με άλλους παίκτες και άλλους βρήκαμε απέναντι μας. Η ομάδα της Λάρισας έχει έναν έμπειρο προπονητή που ξέρει να διαχειρίζεται καταστάσεις όμως σήμερα δεν πήγαν καλά τα πράγματα.

Ήμασταν τυχεροί που κερδίσαμε μια καλή ομάδα, σε δύσκολη έδρα και ειδικά σε ένα ματς με τόσο μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον. Η νίκη μας δίνει ανάσα, δεν μας βγάζει έξω από τους στόχους μας που παραμένουν οι ίδιοι. Απλά τώρα μπορούμε να κοιτάμε λίγο πιο αισιόδοξα το μέλλον μας. Οι ομάδες που είμαστε στο κάτω γκρουπ του βαθμολογικού πίνακα είμαστε ικανές να κάνουμε το καλύτερο αλλά και το χειρότερο.

Δεν καταφέραμε να πετύχουμε όσα δουλέψαμε την περασμένη εβδομάδα στο ένας εναντίον ενός αλλά κρατάμε τη νίκη. Δείξαμε χαρακτήρα στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου ήμασταν συγκεντρωμένοι και για αυτό πιστεύω ότι πήραμε τελικά τη νίκη".

Ο Ρόντριγκ Μελς πρόσθεσε: "Ήταν πραγματικά μια δύσκολη βραδιά. Ήμασταν σε γενικές γραμμές καλοί, όμως κάναμε κάποια λάθη τα οποία και εκμεταλλεύτηκε ο αντίπαλος μας. Και οι δυο ομάδες έπαιξαν με καρδιά και τελικά οι καλύτεροι κέρδισα. Από εδώ και πέρα θα προετοιμαστούμε κατάλληλα, συγκεντρωμένοι και πιο ήρεμοι για τον επόμενο αγώνα".

Καλαφατάκης: "Αν το δείχναμε νωρίτερα"

Τέλος ο Γιώργος Καλαφατάκης δήλωσε: "Αρχικά να δώσω συγχαρητήρια στον Μηνά και στην ΑΕΚ. Συγχαρητήρια όμως θέλω να πω και στους παίκτες μου γιατί πραγματικά δείξανε σθένος και αυταπάρνηση και θεωρώ ότι είναι κρίμα που η προσπάθεια και η αγωνιστικότητα τους δεν συνοδεύτηκε από καλό αποτέλεσμα.

Αν δείχναμε νωρίτερα το ίδιο πάθος που βγάλαμε στο τέλος πιστεύω ότι μπορεί να ήταν θετική η εξέλιξη. Πάντως δεν μπορώ να ζητήσω ευθύνες, δείξαμε ότι το θέλαμε και το παλέψαμε αλλά δεν αντέξαμε στο τέλος λόγω κούρασης και άγχους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαμε 7/14 βολές, εν αντιθέσει με την ΑΕΚ που ευστόχησε στις περισσότερες. Εκεί μέτρησε η ψυχραιμία, η εμπειρία και το ταλέντο. Δεν μετανιώνω για τις επιλογές μας με την έννοια ότι η ομάδα έπαιξε και έδειξε χαρακτήρα και ήθος την ύστατη ώρα