NBA

Ο Ραντλ είναι απογοητευτικός κόντρα στους Χοκς στα playoffs

Ο Τζούλιους Ραντλ των Νικς
Ο Τζούλιους Ραντλ των Νικς Ⓒ 2021 ASHLEY LANDIS/ASSOCIATED PRESS

Στο Game 3 των Νικς με τους Χοκς ο Τζούλιους Ραντλ ήταν κακός, μένοντας στους 14 πόντους με 2/15 σουτ, δίνοντας έτσι συνέχεια στις απογοητευτικές του εμφανίσεις μέχρι στιγμής στα playoffs.

Ο Τζούλιους Ραντλ είχε χρονιά καριέρας με τους Νικς. Αναδείχθηκε πιο βελτιωμένος παίκτης της σεζόν 2020/21. Στην σειρά με τους Χοκς όμως είναι άφαντος μέχρι στιγμής, με αποκορύφωμα την παρουσία του στο Game 3, στην νίκη της Ατλάντα με 105-94 που έδωσε προβάδισμα στα "Γεράκια" με 2-1 νίκες.

Όντας ξανά καλά κλεισμένος, ο Ραντλ ολοκλήρωσε τον αγώνα έχοντας 14 πόντους με 0/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 8/8 βολές 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής. Δεν είναι όμως ότι και στα δύο παιχνίδια που προηγήθηκαν ήταν πολύ καλύτερος:

- Στο Game 1 της σειράς ο Ραντλ είχε 15 πόντους με 4/17 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής στην ήττα της ομάδας του με 105-107.

- Στο Game 2 της σειράς είχε 15 πόντους με 3/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής στην νίκη με 101-92 της ομάδας του.

Συνολικά δηλαδή έπειτα από 3 αγώνες έχει μόλις 14.7 πόντους, 11.7 ριμπάουντ, 3.3 ασίστ και 3.3 λάθη μέσο όρο με 24.1% στα σουτ, 30% στα τρίποντα και 85.7% στις βολές. Σύμφωνα μάλιστα με την στατιστική υπηρεσία του ESPN, τα 13/54 σουτ που μεταφράζονται σε ποσοστό 24.1% αποτελούν την χειρότερη επίδοση από παίκτη στους 3 πρώτους αγώνες των playoffs από τότε που μπήκε το χρονόμετρο των 24 δευτερολέπτων (μίνιμουμ 50 προσπάθειες).

Είναι σίγουρο ότι τόσο ο Ραντλ όσο και οι Νικς περίμεναν κάπως διαφορετικά τα πράγματα. Ειδικά αν λάβει κάποιος υπόψη ότι στην κανονική περίοδο ο All Star φόργουορντ είχε 24.1 πόντους, 10.2 ριμπάουντ και 6 ασίστ μέσο όρο με 45.6% στα σουτ, 41.1% στα τρίποντα και 81.1% στις βολές. Αν ο Ραντλ δεν πιάσει άμεσα αυτά τα νούμερα, οι Νικς θα έχουν μεγάλο πρόβλημα.