EUROCUP ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ο Ολυμπιακός λύγισε στις λεπτομέρειες και ηττήθηκε από τη Ρίγα για το EuroCup Women

1   2022-2023 /  -  (KLODIAN LATO / EUROKINISSI)
1 2022-2023 / - (KLODIAN LATO / EUROKINISSI) KLODIAN LATO / EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός έκανε σπουδαία προσπάθεια στη Λετονία, ηττήθηκε όμως στις λεπτομέρειες από τη Ρίγα (59-55) για τη φάση των ομίλων του EuroCup Women.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση στην άμυνα, έφερε σε εξαιρετικά δύσκολη θέση τη Ρίγα, αλλά στο φινάλε δεν κατάφερε να βάλει τα μεγάλα σουτ και να πάρει τη νίκη. Οι ερυθρόλευκες γνώρισαν την ήττα από τη λετονική ομάδα (59-55), χάνοντας παράλληλα μια μεγάλη ευκαιρία για ένα σπουδαίο διπλό.

Η Ελεάννα Χριστινάκη (18 πόντοι, 5 ριμπάουντ) ήταν η κορυφαία του Ολυμπιακού, με την Κριστίνα Βίτολα (11 πόντοι, 9 ριμπάουντ) να την ακολουθεί σε επίπεδο απόδοσης.

Ο Ολυμπιακός ολοκληρώνει τη φάση των ομίλων του EuroCup Women με τον εντός έδρας αγώνα απέναντι στην Καϊσέρι την Τετάρτη 29 Νοεμβρίου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-12, 31-26, 47-39, 59-55

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Χριστινάκη 18 (5 ριμπάουντ), Κολλάτου 5 (1), Τόμπιν 6 (7 ριμπάουντ), Βίτολα 11 (2/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 7 (6 ριμπάουντ), Δίελα, Κάντζι 2, Καρλάφτη, Νικολοπούλου 2 (1/6 σουτ), Σπυριδοπούλου 4, Σύρρα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/41 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 12/14 βολές, 39 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 10 επιθετικά), 13 ασίστ, 15 λάθη, 5 κλεψίματα, 6 μπλοκ.