BASKETBALL CH. LEAGUE

Ο Κάτας αποχαιρέτησε τη Χάποελ Ιερουσαλήμ με εντός έδρας ήττα-σοκ

Ο Όντεντ Κάτας στην τεχνική ηγεσία της Χάποελ Ιερουσαλήμ
Ο Όντεντ Κάτας στην τεχνική ηγεσία της Χάποελ Ιερουσαλήμ EUROKINISSI

Η Χάποελ Ιερουσαλήμ σπατάλησε προβάδισμα 19 πόντων και ηττήθηκε στην έδρα της από την Τουρκ Τέλεκομ, με τον Όντεντ Κάτας να αποχαιρετά την ομάδα του για να έρθει στην Ελλάδα και να αναλάβει τον Παναθηναϊκό.

Στο πρώτο μέρος όλα λειτουργούσαν στην εντέλεια για την Χάποελ Ιερουσαλήμ, στο τέλος όμως οι Ισραηλινοί τα έκαναν όλα λάθος και ηττήθηκαν στο γήπεδό τους από την Τουρκ Τέλεκομ (77-78) στην πέμπτη αγωνιστική του Basketball Champions League.

Το 47-28 του 19 και το 49-34 του ημιχρόνου, ακόμη και η εξέλιξη του αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο (66-55) δεν έδειχναν ότι οι Τούρκοι θα έκαναν την ανατροπή. Και όμως τα κατάφεραν, επικράτησαν με 78-77 και έτσι ο Όντεντ Κάτας αποχωρεί από την ομάδα με ήττα που την ρίχνει στο 2-3 στην φάση των ομίλων της διοργάνωσης, πριν αναλάβει τον Παναθηναϊκό.

"Ελπίζω να κάνουμε αυτό που πρέπει στο τελευταίο ματς, η ομάδα έχει άλλη μία ευκαιρία για να προκριθεί στην επόμενη φάση. Χάσαμε 5-6 εύκολα λέι-απ, 2-3 κατοχές" ήταν τα λόγια του Κάτας.