BASKETBALL CH. LEAGUE

Νίμπουρκ - ΠΑΟΚ 71-75: Τεράστια ανατροπή και διπλή νίκη στην Τσεχία

Ο Μάκλομ Γκρίφιν
Ο Μάκλομ Γκρίφιν PHOTO CREDITS: ©BASKETBALLCL

Ο ΠΑΟΚ γύρισε από το -15 του 31ου λεπτού και πανηγύρισε τεράστιο διπλό επί της Νίμπουρκ (71-75), καλύπτοντας παράλληλα τη διαφορά της εντός έδρας ήττας στον α' γύρο της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League.

Ο ΠΑΟΚ έκανε εντυπωσιακή αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο, γύρισε από το -15 του 31ου λεπτού και χάρη σε ένα μεγάλο έμμεσο τρίποντο του Ζερμέιν Λαβ και το μπλοκ του Μάρβιν Τζόουνς αμέσως μετά, πανηγύρισε την -κομβικής σημασίας- νίκη επί της Νίμπουρκ (75-71) στην Τσεχία, για την 4η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Μ' ένα σμπάρο δυο τρυγόνια μάλιστα για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, που -εκτός αυτού- πήρε τη διαφορά από την ήττα που υπέστη στην PAOK Sports Arena κι έχει το πάνω χέρι σε ενδεχόμενη ισοβαθμία στο φινάλε της φάσης των ομίλων.

Η κατάσταση στον όμιλο του ΠΑΟΚ

Η κατάταξη μετά από 4 αγωνιστικές

1. Γαλατάσαραϊ 3-1
  2. ΠΑΟΚ 2-2
  3. Νίμπουρκ 2-2
  4. Ιγκοκέα 1-3

*Ο 1ος περνάει απευθείας στη φάση των "16"
**Ο 2ος κι ο 3ος παίζουν στο play-in tournament, διεκδικώντας την πρόκριση στους "16" μέσω αυτής της διαδικασίας
***Ο 4ος αποκλείεται από τη συνέχεια της διοργάνωσης

Το πρόγραμμα των δύο τελευταίων αγωνιστικών

5η αγωνιστική: Ιγκοκέα - Νίμπουρκ & Γαλατάσαραϊ - ΠΑΟΚ
6η αγωνιστική: Νίμπουρκ - Γαλατάσαραϊ & ΠΑΟΚ - Ιγκοκέα

Ο ΠΑΟΚ είχε καλό ρυθμό στην επίθεση από νωρίς, πλην όμως το γεγονός πως αμυντικά δεν μπόρεσε να κάνει αυτά που χρειαζόταν, έδωσε το δικαίμα στη Νίμπουρκ να πάρει μικρό προβάδισμα (15-12 στο 6'). Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την καλή εκκίνηση του Βόιτσεχ Χρούμπαν, αλλά η αστοχία από την περιφέρεια (4/13 τρίποντα στο ημίχρονο) δεν τους βοήθησε να χτίσυν προβάδισμα ασφαλείας.

Η Νίμπουρκ έφτασε μέχρι το +6 (33-27 στο 15'), για να προκύψει εν συνεχεία η αντίδραση του ΠΑΟΚ. Πότε ο Μάλκολμ Γκρίφιν και πότε ο Μάρβιν Τζόουνς έκαναν τη δουλειά στην επίθεση, βοηθώντας σημαντικά την ελληνική ομάδα να μειώσει στο σουτ (40-37) με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος συνδύασε την αστοχία με τις κακές άμυνες. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν άμεσα την περίσταση, πήραν πολλά από τους κοντούς και κάπως έτσι έχτισαν διψήφιο προβάδισμα, το οποίο έφτασε μέχρι το +15 (64-49) με την έναρξη της τέταρτης περιόδου.

Παρά το γεγονός πάντως πως όλα οδηγούσαν στον "άσο" της Νίμπουρκ, οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη δεν πέταξαν λευκή πετσέτα. Το κάθε άλλο. Ο Μάλκολμ Γκρίφιν πήρε πρωτοβουλίες, έβαλε προσωπικά καλάθια και οδήγησε τον Δικέφαλο στην ανατροπή. Οι ασπρόμαυροι έφεραν τα πάνω κάτω στο παιχνίδι, παίρνοντας αυτοί το προβάδισμα (68-70) με δύο λεπτά για το τέλος.

Με τη νίκη να είναι υπό διεκδίκηση, ο Ζερμέιν Λαβ και ο Μάρβιν Τζόουνς ήταν οι πρωταγωνιστές στις δύο φάσεις που έκριναν το αποτέλεσμα. Ο πρώτος με το έμμεσο τρίποντο που έβαλε στα 25.8'' για το τέλος κι ο δεύτερος με το μπλοκ που έκανε στα 10.1'' για να σφραγίσει το διπλό.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε - Βογίνοβιτς - Μπαλντίνι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 40-37, 61-49, 71-75.

ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Σέκουλιτς): Χάρντινγκ 17 (5/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Χρούμπαν 13 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κόβαρ 1, Πάλιτσα 4 (1/5 σουτ, 2/2 βολές), Ρίβερς 16 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπέντα 6, Γκακ 5 (10 ριμπάουντ), Ρος 7 (1), Τούμα 2, Βάνα.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Κάρτερ 12 (3), ΝτιΛεο 7 (6 ριμπάουντ), Γκρίφιν 22 (11/20 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζόουνς 18 (6/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Λαβ 10 (1/6 σουτ, 8/9 βολές), Χριστοδούλου, Γιάνκοβιτς 4 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καμαριανός 2, Καμπερίδης, Ογκμπέιντε, Τολιόπουλος.

Ομαδικά στατιστικά - Νίμπουρκ: 20/40 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 13/16 βολές, 41 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 14 επιθετικά), 12 ασίστ, 13 λάθη, 2 κλεψίματα.

Ομαδικά στατιστικά - ΠΑΟΚ: 23/48 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 17/23 βολές, 37 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 12 επιθετικά), 12 ασίστ, 9 λάθη, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Για την 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων, ο ΠΑΟΚ δοκιμάζεται εκτός έδρας από τη Γαλατάσαραϊ (8/12), ενώ η Νίμπουρκ δοκιμάζεται εκτός έδρας από την Ιγκοκέα (7/12).