NBA

Νικς - Χοκς 89-103: Ο Γιανγκ έστειλε διακοπές τους Νεοϋορκέζους, πρόκριση με 4-1 για την Ατλάντα

Ο Τρε Γιανγκ των Χοκς
Ο Τρε Γιανγκ των Χοκς Ⓒ 2021 ELSA/ASSOCIATED PRESS

Με τον Τρε Γιανγκ να σταματάει στους 36 πόντους, οι Χοκς επιβλήθηκαν με 103-89 των Νικς στην Νέα Υόρκη και προκρίθηκαν με 4-1 νίκες στον δεύτερο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Σίξερς.

Οι Χοκς είναι πλέον για τα καλά εδώ. Στηριζόμενοι στην άμυνά τους και στον οίστρο του Τρε Γιανγκ στην επίθεση, τα "Γεράκια" άλωσαν με 89-103 την Νέα Υόρκη στο Game 5 και πήραν την πρόκριση με 4-1 στον δεύτερο γύρο των playoffs, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Σίξερς.

Ο - δήμιος των Νικς σε όλη την σειρά - Γιανγκ έδειξε ξανά τον δρόμο στους Χοκς, τελειώνοντας τον αγώνα με 36 πόντους (10/28 σουτ και 13/15 βολές) και 9 ασίστ, με τον ΝτιΆντρε Χάντερ να προσθέτει 15 πόντους και τον Κλιντ Καπέλα 14 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Για τους Νικς, ο Τζούλιους Ραντλ είχε 23 πόντους (αλλά με 8/21 σουτ και 8 λάθη) και 13 ριμπάουντ, ο Αρ Τζέι Μπάρετ 17 πόντους (αλλά με 5/14 σουτ) και οι Ρέτζι Μπούλοκ και Άλεκ Μπερκς από 12 πόντους, σε ένα παιχνίδι που Νεοϋορκέζοι δοκίμασαν τα πάντα (ακόμα και να ρίξουν ξύλο, αφού το ματς είχε αρκετές εντάσεις), αλλά δεν ήταν αρκετό.

Όσο για τον αγώνα, αυτός ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο οι Χοκς ήταν πιο έτοιμοι πνευματικά και χάρη σε ένα σερί 9-0 ξέφυγαν με 62-50 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, παίρνοντας για τα καλά το πάνω χέρι. Έκτοτε οι Νικς δεν έφτασαν ποτέ πιο κοντά από τους 9 πόντους μέχρι το τέλος του αγώνα, με την Ατλάντα να παίρνει μία δίκαιη νίκη-πρόκριση.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 47-52, 62-74, 89-103

ΝΙΚΣ: Ραντλ 23 (8/21 σουτ, 3/9 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 8 λάθη), Μπούλοκ 12 (4), Γκίμπσον 4 (10 ριμπάουντ), Ρόουζ 6 (3/11 σουτ, 5 ασίστ), Μπάρετ 17 (5/14 σουτ, 2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τόπιν 2, Νόελ 2, Μπερκς 12 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κουίκλι 11 (2)

ΧΟΚΣ: Κόλινς 13 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Χάντερ 15 (1), Καπέλα 14 (15 ριμπάουντ), Γιανγκ 36 (10/28 σουτ, 3/11 τρίποντα, 13/15 βολές, 9 ασίστ), Μπογκντάνοβιτς 9 (1/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκαλινάρι 1 (0/7 σουτ), Οκόνιου 2, Χιλ, Γουίλιαμς 5 (1), Χέρτερ 8 (2)