LIGA ENDESA

Νίκη στην παράταση για την Μπασκόνια απέναντι στη Μάλαγα του εκπληκτικού Κέντρικ Πέρι

MIGUEL ANGEL POLO/VALENCIA BASKET

Ο Κέντρικ Πέρι ήταν συγκλονιστικός για τη Μάλαγα, αλλά η Μπασκόνια γύρισε από το -14 και πήρε τη νίκη στο έξτρα πεντάλεπτο.

Η Μπασκόνια τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Μάλαγα, αλλά κατάφερε να πάρει διπλό στην παράταση (81-89, 78-78 κ.α), στο πλαίσιο αναμέτρησης για την 20ή αγωνιστική της Liga Endesa.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται μέχρι και με 14 πόντους (52-38) στα μέσα της τρίτης περιόδου, οι Βάσκοι ανέτρεψαν πλήρως την κατάσταση και προσπέρασαν με 3 πόντους (75-78) 33" πριν τη συμπλήρωση του 40λέπτου, ωστόσο, ο Καλινόσκι έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο με δικό του εύστοχο τρίποντο. Εκεί οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πολύτιμους πόντους από δύο μακρινά σουτ του νεοφερμένου Μαξ Χάιντεγκερ και σφράγισαν έτσι την 16η φετινή τους νίκη στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Αυτός ήταν και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Χοάν Πεναρόγια, με 18 πόντους. Ακολούθησαν οι Βάνια Μαρίνκοβιτς και Ντάριους Τόμπσον με 15 πόντους έκαστος, ενώ 13 πόντους και 8 ριμπάουντ έγραψε η στατιστικά του Μάικ Κότσαρ.

Ο Κέντρικ Πέρι έκανε εξαιρετική εμφάνιση για τους ηττημένους, μετρώντας 29 πόντους (9/15 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8/11 βολές), 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 29'15" που έμεινε στο παρκέ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 39-30, 58-51, 78-78(κ.α), 81-89 (παρ.)