Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Νίκη Λευκάδας - Ολυμπιακός 43-110: "Ερυθρόλευκη" επέλαση με 100άρα

EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός διέλυσε εκτός έδρας τη Νίκη Λευκάδας (110-43), για την 7η αγωνιστική της Α1 Γυναικών στο μπάσκετ και πλέον βρίσκεται ξανά στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Εύκολο Κυριακάτικο μεσημέρι είχε ο Ολυμπιακός, καθώς διέλυσε εκτός έδρας τη Νίκη Λευκάδας (110-43) και ανέβηκε στην κορυφή της Α1 Γυναικών στο μπάσκετ.

Το παιχνίδι φάνηκε εξ αρχής ότι θα ήταν κομμένο και ραμμένο για τις "ερυθρόλευκες", καθώς η διαφορά των +23 πόντων (5-28) στο πρώτο δεκάλεπτο, δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ομάδα του Θωμά Ζαβιτσάνου, να ελπίζει για επιστροφή στο ματς. Η Ντέιβις μαζί με τις Φοντέιν και Σταμολάμπρου έκαναν ό,τι ήθελαν στο αντίπαλο καλάθι, ο Ολυμπιακός έβαλε 38 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ οι γηπεδούχοι μόλις τέσσερις, με αποτέλεσμα να παίρνουν μία πολύ άνετη νίκη, την 5η για φέτος στο πρωτάθλημα.

Οι Σταμολάμπρου και Φοντέιν, πέτυχαν από 19 πόντους για τις "ερυθρόλευκες", ενώ για την Νίκη Λευκάδας, η Πολυμένη σκόραρε 16, από 4/9 δίποντα, 1/10 τρίποντα, έχοντας και 5 λάθη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φακίτσας, Ξέρας, Παζώλης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 5-28, 24-55, 28-93, 43-110

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαβιτσάνος): Τυπάλδου, Μπεσόλο 8 (1/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σπηλιώτη 4, Πολυμένη 16 (4/9 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2ασίστ και 5 λάθη), Μαγκλάρα 5, Γκριν 2, Κερασοβίτη 8, Αρώνη, Λάζαρη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Σταμολάμπρου 19 (5/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Σταμάτη 15 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Αλεξανδρή 15 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Σπυριδοπούλου 6, Φοντέιν 19 (7/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Νικολοπούλου 4, Κούκη 7, Ντέιβις 14 (4/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Παντελή , Παπαμαρκάκη, Κόστοβιτς 11 (4/8 δίποντα, 11 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Νίκης Λευκάδας: 11/40 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 6/11 βολές, 26 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 18 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 34/51 δίποντα, 12/27 τρίποντα, 6/13 βολές, 52 ριμπάουντ, 33 ασίστ, 14 κλεψίματα, 10 λάθη

Photo Credits: Eurokinissi