ΜΠΑΣΚΕΤ

Νήαρ Ηστ-Καβάλα: 71-63

Πιλαφίδης

Η Νήαρ Ηστ απέκλεισε και δεύτερη ομάδα από την Α1, επικρατώντας με 71-63 της Καβάλας

Η αρχή έγινε την περασμένη βδομάδα απέναντι στο Περιστέρι, ενώ το "δις εξαμαρτείν" ακολούθησε την Κυριακή στο κατάμεστο κλειστό της Καισαριανής, με τους "ερυθρόλευκους" να παίρνουν με πανηγυρικό τρόπο τη νίκη.
Σε ότι αφορά την εξέλιξη του αγώνα οι παίκτες του Κώστα Πιλαφίδη μετά το πρώτο ημίχρονο (βρισκόταν ένα πόντο μπροστά), έχασε το προβάδισμα και βρέθηκε πίσω με 6 (50-44) στην τρίτη περίοδο, ακόμα και με 11 (61-51)!

Στα τελευταία λεπτά οι Καισαριανιώτες απειλήθηκαν από την Καβάλα, αλλά χάρις στην εμπειρία του Μίχαλου και το καθοριστικό τρίποντο του Γκούντμπεργκ "καθάρισε" το παιχνίδι.

Από τη Νήαρ Ηστ ο Γκούντμπεργκ είχε 11 πόντους, ενώ ο Μίχαλος πρόσθεσε 13. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Ραΐσεβιτς (15) και Αλεξάντερ (14), με τον τελευταίο να πετυχαίνει τους περισσότερους στο πρώτο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 32-33, 53-44, 71-63

Νήαρ Ηστ (Καρνέσης): Στανόγεβιτς 9 (2), Γκρούντμπεργκ 11 (1), Μίχαλος 13 (1), Κόκκαλης 9 (2), Κεφαλάς 6 (2), Ζούκας 10, Κουτρούλιας 5, Μαχαίρας 8.

Καβάλα (Πιλαφίδης): Νίκου 2, Αλεξάντερ 14 (1), Αγγελόπουλος, Χαφ 8, Γουέιντ 3 (1), Σιλντς 3 (1), Ραΐτσεβιτς 15 (1), Σιγκούνας 1, Τσέρανιτς 9, Γκούστας 8 (2).