NBA

Νετς - Σέλτικς 130-108: Περίπατος και 2-0 για το Μπρούκλιν

Ο Κέβιν Ντουράντ των Νετς σε αγώνα με τους Σέλτικς
Ο Κέβιν Ντουράντ των Νετς σε αγώνα με τους Σέλτικς Ⓒ 2021 COREY SIPKIN/ASSOCIATED PRESS

Μία κλάση ανώτεροι οι Νετς, έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ στο Game 2 με τους Σέλτικς, πήραν την νίκη με 130-108 και έκαναν το 2-0 στην σειρά. Τραυματίστηκε στο μάτι ο Τέιτουμ και αποχώρησε στην 3η περίοδο.

Οι Νετς δεν είχαν όρεξη για πλάκα στο Game 2 με τους Σέλτικς. Φρόντισαν λοιπόν να μπουν από την αρχή του αγώνα με το πόδι στο γκάζι, ξέφυγαν νωρίς στο σκορ και τελικά πήραν την νίκη με 130-108, κάνοντας το 2-0 στην σειρά.

Ο Κέβιν Ντουράντ με 26 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Νετς, με τον Τζο Χάρις να προσθέτει 25 πόντους και τον Τζέιμς Χάρντεν 20 πόντους, ενώ ο Μάικ Τζέιμς είχε 4 πόντους με 2/7 σουτ σε 8 λεπτά συμμετοχής, σε μία άνετη βραδιά για τους νικητές.

Μία βραδιά που τους βρήκε να ξεφεύγουν με 29-13 στο ξεκίνημα του αγώνα χάρη σε ένα σερί 15-0 και να κλείνουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 40-26. Λίγο αργότερα, στα μέσα της δεύτερης περιόδου η διαφορά είχε φτάσει ήδη στους 20 πόντους (50-30) και στα μέσα της τριτης περιόδου στους 30 πόντους (91-61), με τους Νετς να μην κοιτάζουν ξανά πίσω.

Ο Μάρκους Σμαρτ με 19 πόντους και ο Κέμπα Γουόκερ με 17 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Σέλτικς, που είδαν τον Τζέισον Τέιτουμ (9 πόντοι με 3/12 σουτ) να αποχωρεί στην τρίτη περίοδο με πρόβλημα στο μάτι έπειτα από ακούσιο χτύπημα του Ντουράντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 40-26, 71-47, 109-82, 120-108

ΝΕΤΣ: Ντουράντ 26 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκρίφιν 11, Χάρις 25 (7/10 τρίποντα), Ίρβινγκ 15 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χάρντεν 20 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γκριν 6, Τζόνσον 2, Κλάξτον, Πέρι 2 Μπράουν 6 (8 ριμπάουντ), Τζέιμς 2 (2/7 σουτ), Τζόνσον 3 (1), Λουάου-Καμπαρό, Σάμετ 10 (2)

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 9 (3/12 σουτ, 1 τρίποντο), Τόμπσον 15 (11 ριμπάουντ), Γουόκερ 17 (7 ασίστ), Σμαρτ 19 (5 τρίποντα, 6 ασίστ), Φουρνέ 16 (4), Πάρκερ 2, Οτζελέγιε, Γ. Γουίλιαμς 5 (1), Νέσμιθ (0/5 σουτ), Κορνέτ 3, Ρ. Γουίλιαμς 8 (6 ριμπάουντ), Πρίτσαρντς 2 (0/5 σουτ), Έντουαρντς 5 (1), Γουότερς 3, Λάνγκφορντ 4

Photo Credits: ⓒ 2021 Corey Sipkin/Associated Press