NBA

Νετς - Σέλτικς 109-104: Τα εύκολα-δύσκολα με Ίρβινγκ το Μπρούκλιν, θετικό ντεμπούτο ο Μάικ Τζέιμς

Ο Καϊρί Ίρβινγκ των Νετς
Ο Καϊρί Ίρβινγκ των Νετς Ⓒ 2021 ADAM HUNGER/ASSOCIATED PRESS

Οι Νετς απώλεσαν διαφορά 17 πόντων κόντρα στους Σέλτικς αλλά στο τέλος πήραν την νίκη με 109-104, με τον Ίρβινγκ να χάνει για ένα ριμπάουντ το triple-double. Θετικό ντεμπούτου για Μάικ Τζέιμς που είχε 8 πόντους.

Οι - χωρίς Ντουράντ και Χάρντεν - Νετς έκανν μόνοι τους την ζωή τους δύσκολη κόντρα στους - χωρίς Μπράουν και Γουόκερ - Σέλτικς. Στο τέλος όμως πήραν την νίκη με 109-104 και ανέβηκαν ξανά στην κορυφή της Ανατολής με ρεκόρ 40-20.

Στην βραδιά που ο Μάικ Τζέιμς έκανε το ντεμπούτο του με το Μπρούκλιν, έχοντας 8 πόντους με 3/8 σουτ (1/1 τρίποντο), 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 21 λεπτά συμμετοχής, οι Νετς είχαν το πάνω χέρι από την δεύτερη περίοδο κι έπειτα, έφτασαν μέχρι το +17 (94-77), αλλά στο τέλος πήγαν να τα θαλασσώσουν, με τους Σέλτικς να μειώνουν σε 98-95. Ένα τρίποντο του Τζο Χάρις όμως στην επόμενη φάση και ένα κάρφωμα του Τζεφ Γκριν αμέσως μετά έκαναν το σκορ 103-95, με το Μπρούκλιν να παίρνει έστω μία αγχωτική νίκη.

Ο Καϊρί Ίρβινγκ είχε 15 πόντους (αλλά με 4/19 σουτ), 9 ριμπάουντ και 11 ασίστ για τους νικητές, με τον Χάρις να έχει 20 πόντους και τον Γκριν 19 πόντους.

Για τους Σέλτικς, ο Τζέισον Τέιτουμ είχε 38 πόντους, ο Πέιτον Πρίτσαρντ 22 πόντους και ο Μάρκους Σμαρτ 19 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-25, 60-51, 88-73, 109-104

ΝΕΤΣ: Γκριν 20 (3), Χάρις 20 (4), Τζόρνταν 8 (11 ριμπάουντ), Ίρβινγκ 15 (4/19 σουτ, 0/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 λάθη), Σάμετ 9 (1), Γκρίφιν 13 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 15 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Τζέιμς 8 (1), Λουάου-Καμπαρό 2

ΣΕΛΤΙΚΣ: Οτζελέγιε 3 (1), Τέιτουμ 38 (6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 5 λάθη), Τόμπσον 8 (9 ριμπάουντ), Σμαρτ 19 (2/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 λάθη), Λάνγκφορντ, Πάρκερ 2 (1/5 σουτ, 8 ριμπάουντ), Γ. Γουίλιαμς 3 (1), Νέσμιθ 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Κορνέ 2, Πρίτσαρντ 22 (6), Έντουαρντς, Φουρνιέ 2 (0/7 σουτ)

Photo Credits: ⓒ 2021 Adam Hunger/Associated Press