NBA

Νετς - Νικς 114-112: Το Μπρούκλιν νίκησε χάρη στον Ίρβινγκ, έχασε όμως τον Χάρντεν

Ⓒ 2021 FRANK FRANKLIN II/ASSOCIATED PRESS

Οι Μπρούκλιν Νετς επικράτησαν δύσκολα των Νιου Γιορκ Νικς 114-112, με τον Καϊρί Ίρβινγκ να πραγματοποιεί σούπερ εμφάνιση (40 πόντους) και τον Τζέιμς Χάρντεν να αποχωρεί τραυματίας από το ματς (VIDEO).

Οι Νετς έχουν ανάμεικτα συναισθήματα, καθώς ναι μεν επικράτησαν δύσκολα των Νικς 114-112, όμως έχασαν τον Τζέιμς Χάρντεν, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας από το παιχνίδι, παίζοντας μόλις 4:22 λεπτά.

Οι Νικς μπήκαν καλύτερα στο ματς και παρόλο που βρέθηκαν πίσω στο σκορ, ανέκαμψαν και πήραν κεφάλι με δέκα πόντους διαφορά στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, λίγο πριν ηχήσει η κόρνα του πρώτου μέρους.

Από εκεί και πέρα, το ματς έγινε ντέρμπι, με τον Καϊρί Ίρβινγκ αν μπαίνει στα παπούτσια και του Χάρντεν, να παίρνει μόνος του το βάρος και να σκοράρει συνεχόμενα καλάθια, με αποτέλεσμα το ματς να πάει στον πόντο, μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα. Εκεί το Μπρούκλιν έδειξε περισσότερη σοβαρότητα και στις λεπτομέρειες έφυγε με τη νίκη (114-112).

Πρώτος σκόρερ ο Ίρβινγκ με 40 πόντους, από 10/16 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 7 ασίστ), ενώ για τους νικητές, ο Τζούλιους Ραντλ έκανε ακόμη ένα triple-double με 19 πόντους, 15 ριμπάουντ και 12 ασίστ, ενώ ο Μπούλοκ πέτυχε 21.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-34, 57-67, 89-88, 114-112

ΝΕΤΣ: Χάρις 16 (8 ριμπάουντ), Γκριν 23 (6/15 σουτ), Όλντριτζ 8 (6 ριμπάουντ), Ίρβινγκ 40 (10/16 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 7 ασίστ), Χάρντεν (3 ασίστ), Μπράουν 4 (5 ριμπάουντ), Κλάξτον (6 ριμπάουντ), Τσιόζα 2, Τζόνσον 12 (7 ριμπάουντ),

ΝΙΚΣ: Μπούλοκ 21, Ραντλ 19 (7/15 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 15 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 λάθη), Νοέλ 6 (5 ριμπάουντ), Μπάρετ 22 (7/13 σουτ), Πέιτον 8, Γκίμπσον 6, Ρόουζ 16 (6/14 σουτ), Μπερκς 6 (6 ριμπάουντ), Κουίκλι 3, Τόπιν 5