NBA

Νετς - Χιτ 128-124: Μίλησε ο Ίρβινγκ στο τέλος

Ο Καϊρί Ίρβινγκ των Νετς σε αγώνα με τους Χιτ υπό την επίβλεψη του Κέλι Ολίνικ την σεζόν 2020/21
Ο Καϊρί Ίρβινγκ των Νετς σε αγώνα με τους Χιτ υπό την επίβλεψη του Κέλι Ολίνικ Ⓒ 2021 FRANK FRANKLIN II/ ASSOCIATED PRESS

Με τον Καϊρί Ίρβινγκ να σημειώνει τους 15 από τους 28 πόντους του στην τέταρτη περίοδο οι Νετς απέφυγαν το χαρακίρι κόντρα στους Χιτ του τρομερού Αντεμπάγιο (41 πόντοι), παίρνοντας την νίκη με 128-124

Οι Νετς απέδειξαν για ακόμα μία φορά ότι έχουν δρόμο μπροστά τους. Σε αντίθεση ωστόσο με τους προηγούμενους δύο αγώνες, όπου γνώρισαν ισάριθμες ήττες από τους Καβαλίερς, αυτή τη φορά χαμογέλασαν, νικώντας οριακά με 128-124 τους Χιτ.

Το Μπρούκλιν τα χρειάστηκε κόντρα στο - χωρίς Τζίμι Μπάτλερ - Μαϊάμι, αφού αν και προηγήθηκε ακόμα και με 18 πόντους διαφορά (60-42) στην δεύτερη περίοδο και είχε σταθερό προβάδισμα για τρεις περιόδους, αρκούσε ένα ξέσπασμα των Χιτ - με ένα σερί 15-0 - για να γίνει το παιχνίδι ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με το Μαϊάμι να μειώνει σε 96-95. Τότε όμως ήταν που μίλησε ο Καϊρί Ίρβινγκ.

Ο σταρ των Νετς σημείωσε 15 πόντους στην τέταρτη περίοδο, συμπεριλαμβανομένων μερικών κρίσιμων καλαθιών και βολών, παίρνοντας από το χέρι την ομάδα του για να την οδηγήσει στην νίκη, έστω και οριακή.

Ο Κέβιν Ντουράντ με 31 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Ίρβινγκ να προσθέτει 28 πόντους, τον Τζο Χάρις 23 πόντους και τον Τζέιμς Χάρντεν 12 πόντους και 11 ασίστ.

Για τους Χιτ, ο Μπαμ Αντεμπάγιο ήταν συγκινητικός με 41 πόντους, με τον Γκόραν Ντράγκιτς να προσθέτει 19 πόντους και τους Ντάνκαν Ρόμπινσον και Κέντρικ Ναν από 18 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 36-25, 66-56, 96-82, 128-124

ΝΕΤΣ: Ντουράντ 31 (4), Χάρις 23 (7), Τζόρνταν 8 (8 ριμπάουντ), Ίρβινγκ 28 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χάρντεν 12 (2/8 σουτ, 7 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 λάθη), Γκριν 11 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πέρι 4 (5 ριμπάουντ), Λουάου-Καμπαρο 3 (1), Μπράουν 8 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ)

ΧΙΤ: Ολίνικ 5 (1/8 τρίποντα), Χάρκλες 6 (2), Αντεμπάγιο 41 (5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ντράγκιτς 19 (7 ασίστ), Ρόμπινσον 18 (3/11 τρίποντα), Ατσούγια 7, Ιγκουοντάλα 5 (1), Οκπάλα 3 (1), Βίνσεντ 2, Ναν 18 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)