NBA

NBA: Ζωντανοί οι Γκρίζλις, πάτησαν με 116-99 τους Λέικερς στο Game 5 και μείωσαν σε 3-2 την σειρά

Ο Τζα Μοράντ σε αγώνα των Γκρίζλις με τους Λέικερς
Ο Τζα Μοράντ σε αγώνα των Γκρίζλις με τους Λέικερς Ⓒ 2023 BRANDON DILL/ ASSOCIATED PRESS

Οι Γκρίζλις έδειξαν τα δόντια τους στο Game 5 της σειράς με τους Λέικερς στο Μέμφις και στηριζόμενοι σε ένα απίθανο επιμέρους σκορ 26-2 στο δεύτερο ημίχρονο ξέφυγαν με 25 πόντους διαφορά, πήραν την νίκη με 116-99 και μείωσαν σε 3-2 την σειρά.

Οι Γκρίζλις είναι ακόμα ζωντανοί. Το Μέμφις έδειξε χαρακτήρα στο Game 5 της σειράς στην έδρα του, πάτησε με 116-99 τους Λέικερς, μείωσε σε 3-2 την σειρά και πλέον θα παλέψει - ξανά - για την ζωή του στο Λ.Α στο Game 6.

Ο Ντέσμοντ Μπέιν με 33 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Τζα Μοράντ με 31 πόντους και 10 ριμπάουντ έδειξαν τον δρόμο για τους νικητές, με τον Τζάρεν Τζάκσον να προσθέτει 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, για ένα Μέμφις που στηρίχθηκε σε ένα επιμέρους σκορ 26-2 (!) ανάμεσα στην 3η και την 4η περίοδο για να ξεφύγει με 101-76 και να μην κοιτάξει ξανά πίσω του.

Για τους Λέικερς, που πλέον καλούνται να κλείσουν την σειρά στο σπίτι τους στο Game 6, ο Άντονι Ντέιβις είχε 31 πόντους και 19 ριμπάουντ και ο Όστιν Ριβς 17 πόντους, ωστόσο με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να μένει στους 15 πόντους με 5/17 σουτ (1/9 τρίποντα), 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ για 5 λάθη ήταν δύσκολο να αντέξουν.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 38-24, 61-52, 84-76, 116-99

ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Τζάκσον 18 (2 τρίποντα,10 ριμπάουντ), Τίλμαν 8 (4/10 σουτ, 6 ριμπάουντ), Μπρουκς 8 (3/15 σουτ, 2/10 τρίποντα), Μοράντ 31 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπέιν 33 (4/9 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αλντάμα 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς, Λόφτον 2, Ρόντι, Τζόουνς 3 (1), Κόντσαρ, Κενάρντ 6 (2)

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 31 (1 τρίποντο, 19 ριμπάουντ), Βάντερμπιλτ 7, Τζέιμς 15 (5/17 σουτ, 1/9 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Ράσελ 11 (4/11 σουτ, 2/5 τρίποντα, 10 ασίστ), Ριβς 17 (4/13 σουτ, 3/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χατσιμούρα 9 (1), Γκέιμπριελ 3, Μπράουν, Σρούντερ, Μπίσλι 6 (2/6 τρίποντα), Χάρισον, Γουόκερ, Κρίστι