ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA, Τζαζ - Μάβερικς 118-126: Ασταμάτητος ο Μπράνσον, εκτέλεσε πάλι την Γιούτα, 2-1 για το Ντάλας

Ο Τζέιλεν Μπράνσον με την φανέλα των Μάβερικς
Ο Τζέιλεν Μπράνσον με την φανέλα των Μάβερικς Ⓒ 2022 RICK BOWMER/ ASSOCIATED PRESS

Ο Τζέιλεν Μπράνσον έδωσε νέο ρεσιτάλ και με 31 πόντους διέλυσε την άμυνα των Τζαζ, οδηγώντας τους Μάβερικς στην νίκη με 126-118 μέσα στην Γιούτα στο Game 3, με το Ντάλας να προηγείται πλέον με 2-1 στην σειρά.

Ο Τζέιλεν Μπράνσον το ξανάκανε! Λίγες ημέρες μετά την 41αρα στο Game 2 στο Ντάλας, ο ταλαντούχος γκαρντ εκτέλεσε τους Τζαζ μέσα στην Γιούτα, οδήγησε τους Μάβερικς στην νίκη με 118-126 και έδωσε προβάδισμα με 2-1 στην σειρά στους Τεξανούς.

Ο Μπράνσον ήταν για ακόμα ένα βράδυ ασταμάτητος. Τελείωσε τον αγώνα με 31 πόντους και 5 ασίστ, δεν επηρεάστηκε από την προσωρινή αποχώρησή του στην δεύτερη περίοδο έπειτα από ένα ύπουλο χτύπημα του Ρόις Ο'Νιλ και έβαλε μεγάλα καλάθια στην τέταρτη περίοδο, οδηγώντας εκ του ασφαλούς το Ντάλας.

Ο Σπένσερ Ντίνγουιντι με 20 πόντους (αλλά 6/21 σουτ) και ο Μαξ Κλέμπερ με 17 πόντους ακολούθησαν σε απόδοση τον Μπράνσον, για ένα Ντάλας που περιμένει πλέον και τον Λούκα Ντόντσιτς να επιστρέψει στην δράση στο Game 4 της σειράς.

Για τους Τζαζ, που πλέον είναι με την πλάτη στον τοίχο για μία σειρά από λόγους και είδαν το κοινό τους να τους γιουχάρει όταν βρέθηκαν στο -17 πριν κάνουν προσπάθεια για come back στην τρίτη και την τέταρτη περίοδο, ο Ντόνοβαν Μίτσελ είχε 32 πόντους, ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς 24 πόντους και ο Μάικ Κόνλεϊ 21 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-27, 51-68, 91-97, 118-126

ΤΖΑΖ: Ο'Νιλ 2, Μπογκντάνοβιτς 24 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκομπέρ 15 (7 ριμπάουντ), Κόνλεϊ 21 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Μίτσελ 32 (1/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Πασκάλ 6 (1), Ερνανγκόμεθ, Χάουζ 2 (6 ριμπάουντ), Γουάιτσαϊντ 2, Κλάρκσον 14 (1)

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Φίνεϊ-Σμιθ 14 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπούλοκ 12 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πάουελ, Ντίνγουιντι 20 (6/21 σουτ, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπράνσον 31 (5 ασίστ), Κλέμπερ 17 (4), Μπέρτανς 15 (4), Μπράουν 2, Μπερκ 3, Γκριν 12 (3 τρίποντα, 6 ασίστ)