NBA

NBA: Τρομερός Ποκουσέβσκι με double-double στην ήττα των Θάντερ από τους Καβαλίερς με 110-102

Ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι σε αγώνα των Θάντερ με τους Καβαλίερς
Ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι σε αγώνα των Θάντερ με τους Καβαλίερς Ⓒ 2022 RON SCHWANE/ ASSOCIATED PRESS

Ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις με 16 πόντους και 14 ριμπάουντ κόντρα στους Καβαλίερς, αλλά το Κλίβελαντ στο τέλος βρήκε τον τρόπο να πάρει την νίκη με 110-102 επί των Θάντερ.

Ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι κλήθηκε να αντιμετωπίσει ένα από τα καλύτερα δίδυμα ψηλών στο NBA, αυτό των Τζάρετ Άλεν και Ίβαν Μόμπλι. Στάθηκε όμως - και με το παραπάνω - στο ύψος των προσδοκιών, με την εμφάνισή του ωστόσο να μην είναι αρκετή για τους Θάντερ, αφού οι Καβαλίερς πήραν την νίκη με 110-102.

Ο Σέρβος φόργουορντ ήταν εξαιρετικός, κλείνοντας τον αγώνα με 16 πόντους με 6/14 σουτ (3/3 τρίποντα), 1/2 βολές, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κοψίματα και 2 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής, σε μία από τις πιο γεμάτες φετινές του εμφανίσεις.

Ο Καρίς ΛεΒέρτ με 22 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τους Μόμπλι και Άλεν να έχουν από 21 πόντους, για ένα Κλίβελαντ που έφτασε ακόμα και στο +17, ζορίστηκε προσωρινά όταν οι Θάντερ ισοφάρισαν σε 89-89 στην τέταρτη περίοδο, αλλά έκανε τα απαραίτητα για να νικήσει.

Για τους Θάντερ, ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ είχε 23 πόντους και ο Τζος Γκίντι 17 πόντους και 13 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-22, 59-46, 82-72, 110-102

ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ: Μόμπλι 21 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Στίβενς 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Άλεν 21 (11 ριμπάουντ), Γκάρλαντ 13 (1 τρίποντο, 8 ασίστ, 6 λάθη), ΛεΒέρτ 22 (9/22 σουτ, 4 τρίποντα), Οσμάν 8 (3/10 σουτ), Οκόρο 8 (2), Λόπεζ 2, Νέτο 5 (1)

ΘΑΝΤΕΡ: Ρόμπινσον-Ερλ 4, Ποκουσέβσκι 16 (3 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντορτ 7 (3/10 σουτ, 1/6 τρίποντα), Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 23, Γκίντι 17 (1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπέιζλι 8 (2), Γουίλιαμς 1, Μουσκάλα, Μαν 2, Τζο 12 (3), Γουίγκινς 2