ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA: Τρομερός Μάξεϊ, οδήγησε τους - χωρίς Εμπίντ - Σίξερς στην νίκη με 122-119 επί των Γκρίζλις

Ο Ταϊρίς Μάξεϊ των Σίξερς
Ο Ταϊρίς Μάξεϊ των Σίξερς Ⓒ 2022 DARREN ABATE/ ASSOCIATED PRESS

Οι Σίξερς παρατάχθηκαν χωρίς τον Τζοέλ Εμπίντ (ξεκούραση) κόντρα στους φορμαρισμένους Γκρίζλις, ωστόσο αυτό δεν τους εμπόδισε να πάρουν την νίκη με 122-119 στην παράταση, με τον Ταϊρίς Μάξεϊ και τον Τομπάιας Χάρις να έχουν μαζί 64 πόντους.

Οι Σίξερς είναι μέτριοι φέτος στην έδρα τους, δεν είχαν τον Τζοέλ Εμπίντ (ξεκούραση) και αντιμετώπιζαν τους φορμαρισμένους Γκρίζλις. Κι όμως, αυτοί οι Σίξερς έδειξαν χαρακτήρα, νικώντας με 122-119 τους Γκρίζλις στην παράταση. Το Μέμφις είχε την ευκαιρία να πάρει την νίκη, ωστόσο στο τρίποντο του Ζάιρ Γουίλιαμς με το σκορ στο 120-119 δεν βρήκε στόχο, με το replay πάντως να δείχνει ότι του έγινε φάουλ.

Ο Ταϊρίς Μάξεϊ με 33 πόντους - συμπεριλαμβανομένων των 4 τελευταίων των Σίξερς - ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Τομπάιας Χάρις να προσθέτει 31 πόντους και τον Αντρέ Ντράμοντ 16 πόντους και 23 ριμπάουντ, σε ένα παιχνίδι που είχε 19 εναλλαγές στο σκορ και 14 ισοπαλίες.

Για τους Γκρίζλις, ο Τζα Μοράντ είχε 37 πόντους (αλλά αστόχησε σε μια βολή με το σκορ στο 111-111 στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, με το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση), ο Ντέσμοντ Μπέιν 34 πόντους και ο Τζάρεν Τζάκσον 18 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 39-30, 63-58, 84-80, 111-111, 122-119

ΣΙΞΕΡΣ: Χάρις 31 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντράμοντ 16 (23 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάξεϊ 33 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Κάρι 9 (4/15 σουτ, 1/8 τρίποντα, 8 ασίστ), Τάιμπουλ 5 (1), Γκριν 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Νιάνγκ 8 (2), Μπάσεϊ 2, Τζο 10 (2), Μπράουν

ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Τζάκσον 18 (7/17 σουτ, 1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Άνταμς 7 (12 ριμπάουντ), Μοράντ 37 (0/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 9 λάθη), Μπέιν 34 (5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 8 (3/10 σουτ, 0/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Κλαρκ 4, Άντερσον 3, Τζόουνς 4, Κόνταρ, Μέλτον 4