NBA

NBA: Τρομερός Γουεμπανιαμά, οδήγησε τους Σπερς σε μυθική ανατροπή 20 πόντων και νίκη με 115-114 επί των Σανς στο Φοίνιξ

Ο Βικτόρ Γουεμπανιαμά
Ο Βικτόρ Γουεμπανιαμά Ⓒ 2023 DARRYL WEBB/ ASSOCIATED PRESS

Απίστευτα πράγματα έγιναν στο Φοίνιξ, με τους Σανς να επιστρέφουν από το -20, αλλά και το -5 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, επικρατώντας με 115-114, με πρωταγωνιστές τους Γουεμπανιαμά και Τζόνσον. Μοιραίος ο Ντουράντ στο τέλος.

Οι Σπερς και ο Βικτόρ Γουεμπανιαμά σόκαραν τους Σανς στο Φοίνιξ. Δεν είναι υπερβολή, είναι μία πραγματικότητα, με το Σαν Αντόνιο να κάνει μία μυθική ανατροπή επιστρέφοντας από το -20, αλλά και το -5 στο τελευταίο λεπτό, παίρνοντας την νίκη με 114-115!

Το ακόμα πιο τρελό; Αυτό ήταν και το μοναδικό προβάδισμα των "Σπιρουνιών" στο ματς, που προήλθε έπειτα από κλέψιμο του Κέλντον Τζόνσον στον Κέβιν Ντουράντ και λέι-απ με 1.2 δευτερόλεπτα για το φινάλε!

Ο Τζόνσον με 27 πόντους ήταν και ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Βικτόρ Γουεμπανιαμά να κλέβει ωστόσο την παράσταση για ακόμα μία φορά, τελειώνοντας τον αγώνα με 18 πόντους με 6/12 σουτ (2/6 τρίποντα), 4/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κοψίματα σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Για τους Σανς - που παρατάχθηκαν για ακόμα ένα ματς χωρίς τους Ντέβιν Μπούκερ, Μπράντλι Μπιλ και έχασαν ένα δικό τους ματς στο τέλος - ο Ντουράντ είχε 26 πόντους, ο Έρικ Γκόρντον 20 πόντους και ο Γκρέισον Άλεν 19 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-18, 63-45, 95-82, 114-115

ΣΑΝΣ: Ντουράντ 26 (1 τρίποντο, 7 ασίστ, 5 λάθη), Οκότζι 11 (3/10 σουτ, 1 τρίποντο), Νούρκιτς 12 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Γκόρντον 20 (4/9 τρίποντα, 6 ασίστ), Άλεν 19 (5/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γιούμπανκς 3 (9 ριμπάουντ), Γουατανάμπε 11 (3), Λιτλ 6 (2), Γκούντγουιντ 6

ΣΠΕΡΣ: Κόλινς 14 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Σότσαν 8 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζόνσον 27 (4/9 τρίποντα), Γουεμπανιαμά 18 (2/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 λάθη), Βάσελ 18 (7/17 σουτ, 3/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σαμπανί, ΜακΝτέρμοτ 6 (2), Οσμάν 9 (1), Μπάσι 2, Τζόουνς 10, Μπράνχαμ 3 (1/7 σουτ, 1 τρίποντο)