ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA: Θριαμβευτική επιστροφή του Πολ Τζορτζ, ανατροπή από το -25 των Κλίπερς και νίκη με 121-115 επί των Τζαζ

Ο Πολ Τζορτζ σε έκσταση
Ο Πολ Τζορτζ σε έκσταση AP PHOTO/MARCIO JOSE SANCHEZ

Ο Πολ Τζορτζ πάτησε παρκέ έπειτα από 3 μήνες και ήταν απολαυστικός με 34 πόντους, οδηγώντας τους Κλίπερς στην ανατροπή διαφοράς 25 πόντων και νίκη με 121-115 επί των Τζαζ.

Ο Πολ Τζορτζ επέστρεψε και οι Κλίπερς είναι ξανά επικίνδυνοι. Το κατάλαβαν καλά αυτό οι Τζαζ, βλέποντας τον σταρ του Λ.Α να πατάει παρκέ τρεις μήνες μετά τον τραυματισμό του στον δεξιό ώμο και να δίνει την εντύπωση ότι δεν έλειψε ποτέ, οδηγώντας την ομάδα του στην νίκη με 121-115, ανατρέποντας διαφορά 25 πόντων!

Σε ένα απίθανο παιχνίδι, οι Κλίπερς ήταν πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά από την πρώτη περίοδο και έφτασαν να είναι στο -25 (51-76) με 20 λεπτά να μένουν για την λήξη του αγώνα. Όχι μόνο δεν τα παράτησαν όμως, παρά αρχικά μείωσαν σε 82-94 στο τέλος της τρίτης περιόδου, στην συνέχεια πέρασαν μπροστά με 112-109 στην τέταρτη περίοδο χάρη σε ένα σερί 13-0 και τελικά έφτασαν στην νίκη, σε μία απίστευτη νίκη!

Ο Τζορτζ με 34 πόντους ήταν ο ηγέτης των Κλίπερς, με τον Ρέτζι Τζάκσον να προσθέτει 21 πόντους και τον Λιουκ Κενάρντ 17 πόντους.

Για τους Τζαζ, ο Ντόνοβαν Μίτσελ είχε 33 πόντους, ο Μάικ Κόνλεϊ 19 πόντους και ο Τζόρνταν Κλάρκσον 17 πόντους (αλλά με 6/15 σουτ).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-32, 48-61, 82-94, 121-115

ΚΛΙΠΕΡΣ: Μπατούμ 8 (1), Μόρις 3 (1/6 σουτ), Ζούμπατς 8 (6 ριμπάουντ), Τζάκσον 21 (8/24 σουτ, 2/11 τρίποντα, 5 ασίστ), Τζορτζ 34 (6 τρίποντα, 6 ασίστ), Κόβινγκτον 8 (2), Χάρτενσταϊν 14 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μαν 8, Κενάρντ 17 (4), Κόφι

ΤΖΑΖ: Ο'Νιλ 5 (1/5 τρίποντα), Ερνανγκόμεθ 13 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκομπέρ 9 (16 ριμπάουντ), Κόνλεϊ 19 (4), Μίτσελ 33 (6 ασίστ), Πασκάλ 2, Γκέι 11 (3), Μονρό 4, Κλάρκσον 17 (6/15 σουτ, 1/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Φόρεστ 2