ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA, τα αποτελέσματα της βραδιάς: Στην παράταση οι Ράπτορς τους Μπουλς

Ο Φρεντ ΒανΒλίτ των Ράπτορς
Ο Φρεντ ΒανΒλίτ των Ράπτορς Ⓒ 2021 ADAM HUNGER/ ASSOCIATED PRESS

Τρομερό παιχνίδι έγινε στο Τορόντο, με τους Ράπτορς να επικρατούν στην παράταση με 127-120 των Μπουλς. Πέρασαν από το Σαν Αντόνιο οι Χιτ, νίκη των Γουλβς μέσα στο Ντιτρόιτ.

Οι Ράπτορς τα... είδαν όλα κόντρα στους Μπουλς, απώλεσαν διαφορά 10 πόντων στο τελευταίο εξάλεπτο της κανονικής διάρκειας του αγώνα, αλλά τελικά επικράτησαν με 127-120 στην παράταση, σημειώνοντας την 4η σερί νίκη τους.

Ήταν ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο Τορόντο, με τους Ράπτορς να ξεφεύγουν με 103-93 με 6 λεπτά να μένουν για το φινάλε της 4ης περιόδου, αλλά τους Μπουλς να αγγίζουν την νίκη όταν προηγήθηκαν με 112-114 με 8.6 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος. Ένα φόλοου του Σκότι Μπαρνς ωστόσο έπειτα από άστοχο σουτ του Φρεντ ΒανΒλίτ έστειλε το ματς στην παράταση (114-114), όπου το Τορόντο ήταν πιο ψύχραιμο, παίρνοντας την νίκη.

Ο Πασκάλ Σιάκαμ με 25 πόντους και 13 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τους ΒανΒλίτ, Μπαρνς και Ότζι Ανουνόμπι να προσθέτουν από 21 πόντους.

Για τους Μπουλς, ο Νίκολα Βούτσεβιτς είχε 30 πόντους και ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν 28 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-24, 54-50, 87-81, 114-114, 127-120

ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 25 (1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ανουνόμπι 21 (5 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπαρνς 21 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), ΒανΒλίτ 21 (6/19 σουτ, 3/9 τρίποντα, 9 ασίστ), Τρεντ 16 (3), Μπουσέ 16 (10 ριμπάουντ), Ατσούα 5 (2/9 σουτ, 11 ριμπάουντ), Μπερτς, Μπάντον 2 (6 ριμπάουντ)

ΜΠΟΥΛΣ: ΝτεΡόζαν 28 (6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γκριν 13 (6 ριμπάουντ), Βούτσεβιτς 30 (4 τρίποντα, 18 ριμπάουντ), ΛαΒίν 15 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντοσούμνου 11 (1/5 τρίποντα, 8 ασίστ), Κουκ 2, Μπράουν 5 (1), Μπράντλεϊ, Γουάιτ 16 (4), Τόμας

Σπερς - Χιτ 95-112

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε. Οι Χιτ βρήκαν τους Σπερς χωρίς τους Ντεζούντε Μάρεϊ, Τζέικομ Πελτλ και Νταγκ ΜακΝτέρμοτ και δεν είχαν κανένα πρόβλημα να φτάσουν στην νίκη με 95-112 μέσα στο Σαν Αντόνιο, φτάνοντας κάποια στιγμή να προηγούνται ακόμα και με 26 πόντους διαφορά.

Ο Τάιλερ Χίρο με 24 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Μπαμ Αντεμπάγιο να προσθέτει 18 πόντους και τους Τζίμι Μπάτλερ και Ντάνκαν Ρόμπινσον από 17 πόντους.

Για τους Σπερς, ο Ντέρικ Γουάιτ είχε 22 πόντους και ο Τρε Τζόονς 16 πόντους, ενώ κανένας άλλος παίκτης της ομάδας δεν είχε πάνω από 8 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 47-57, 66-88, 95-112

ΣΠΕΡΣ: Γιανγκ 7 (8 ριμπάουντ), Τζόνσον 7 (3/12 σουτ, 1/8 τρίποντα), Γουάιτ 22 (4 τρίποντα, 6 λάθη), Τζόουνς 16, Βάσελ 7 (2/9 σουτ, 1/6 τρίποντα), Γιούμπανκς 7 (5 ριμπάουντ), Κάκοκ 8 (6 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ 5 (6 ριμπάουντ), Γουάισκαμπ 5 (1), Γουόκερ 7 (2/10 σουτ, 1 τρίποντο), Πρίμο 4 (1/13 σουτ, 0/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

ΧΙΤ: Τάκερ 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπάτλερ 17 (7 ριμπάουντ), Αντεμπάγιο 18 (11 ριμπάουντ), Λαόυρι 2, Ρόμπινσον 17 (4), Σίλβα, Ντέντμον 9 (1), Βίνσεντ 8 (2), Χίρο 24 (0/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκάι 3 (1), Στρους 6 (2)

Πίστονς - Γουλβς 117-128

Ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο αποδείχθηκε αρκετό για τους Γουλβς στο Ντιτρόιτ, με την Μινεσότα να επικρατεί με 117-128, σημειώνοντας την 3η σερί νίκη της.

Ο Άντονι Έντουαρντς με 25 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Ταϊρόν Πρινς να προσθέτει 23 πόντους και τον Καρλ-Άντονι Τάουνς 21 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Για τους Πίστονς, ο Φρανκ Τζάκσον είχε 25 πόντους, ο Σάντικ Μπέι 21 πόντους και 13 ριμπάουντ και ο Τζεράμι Γκραντ 20 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-31, 67-65, 94-103, 117-128

ΠΙΣΤΟΝΣ: Γκραντ 20 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπέι 21 (8/21 σουτ, 3/11 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Στιούαρτ 10 (13 ριμπάουντ), Τζόζεφ 7 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), ΜακΓκρούντερ 6 (2), Ολίνικ 4, Λάιλς 13 (1), Τζάκσον 25 (5/11 τρίποντα), Χέιζ 2, Ντιαλό 9

ΓΟΥΛΒΣ: Βάντερμπιλτ 13 (6 ριμπάουντ), ΜακΝτάνιελς 10 (1), Έντουαρντς 25 (2/9 τρίποντα), Τάουνς 21 (6/15 σουτ, 14 ριμπάουντ), Μπέβερλι 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πριν 23 (5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ριντ 2, ΜακΛάφιν 2, Μπίσλεϊ 18 (4), Νόουελ 3 (1)