NBA

NBA: Σούπερ Κάρι, πάτησε με 38 πόντους τους Θάντερ, νίκη με 128-120 των Γουόριορς

Ο Στεφ Κάρι με την φανέλα των Γουόριορς
Ο Στεφ Κάρι με την φανέλα των Γουόριορς Ⓒ 2023 SUE OGROCKI/ ASSOCIATED PRESS

Με τον Στεφ Κάρι να έχει 38 πόντους και 12 ασίστ οι Γουόριορς άντεξαν την αντεπίθεση των Θάντερ και τους λύγισαν με 128-120 στην Οκλαχόμα Σίτι, σε ένα ματς που προηγήθηκαν ακόμα και με 21 πόντους διαφορά.

Ο Στεφ Κάρι οδηγεί τους Γουόριορς. Ο ηγέτης του Γκόλντεν Στέιτ βγήκε μπροστά (και) κόντρα στους Θάντερ, οδηγώντας τους πρωταθλητές σε μία αγχωτική νίκη με 120-128 εκτός έδρας, σε ένα ματς που η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 21 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η μαχητική Οκλαχόμα Σίτι πήγε να φέρει τα πάνω-κάτω στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Κάρι βρέθηκε σε σπουδαία βραδιά, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 38 πόντους με 8/14 τρίποντα και 12 ασίστ, κάνοντας ξανά την δουλειά του. Από κοντά και ο Κλέι Τόμπσον με 28 πόντους με 6/14 τρίποντα, με τους Άντριου Γουίγκινς και Τζόρνταν Πουλ να προσθέτουν από 15 πόντους.

Για τους Θάντερ, ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ είχε 31 πόντους, ο Τζος Γκίντι 21 πόντους και ο Τζέιλεν Γουίλιαμς 19 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-38, 48-63, 85-94, 120-128

ΘΑΝΤΕΡ: Τζέιλ. Γουίλιαμς 19 (1), Κ. Γουίλιαμ 7 (3/9 σουτ, 8 ριμπάουντ), Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 31 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Γουίγκινς 3 (1), Γκόντι 21 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Μπέιζλι 2, Τζαλ. Γουίλιαμς 12 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ντιένγκ 2, Μουσκάλα 8 (2), Μαν 5 (1), Τζο 10 (2)

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 7 (9 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Γουίκγινς 15 (1), Κάρι 38 (8/14 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Τόμπσον 28 (6/14 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πουλ 15 (4/12 σουτ, 2 τρίποντα), Κουμίνγκα 4, Λούνι 8 (6 ριμπάουντ), Λαμπ 5 (1), ΝτιΒιντσέντζο 8 (2)