ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA, Σίξερς - Χιτ 116-108: Ο Χάρντεν "ξύπνησε" και οδήγησε την Φιλαντέλφεια στο 2-2

Ο Τζέιμς Χάρντεν με την φανέλα των Σίξερς
Ο Τζέιμς Χάρντεν με την φανέλα των Σίξερς Ⓒ 2022 MATT SLOCUM/ ASSOCIATED PRESS

Ο Τζέιμς Χάρντεν των... Ρόκετς εμφανίστηκε έστω για ένα βράδυ στην Φιλαντέλφεια στο Game 4 και με 31 πόντους πήρε από το χέρι τους Σίξερς, οδηγώντας τους στην νίκη με 116-108 επί των Χιτ και στο 2-2 στην σειρά.

Ο Τζέιμς Χάρντεν δήλωσε (επιτέλους) "παρών" στην σειρά με τους Χιτ. Έπειτα από τρία άσχημα παιχνίδια, ο "Μούσιας" θυμήθηκε τον καλό του εαυτό στο Game 4 και οδήγησε τους Σίξερς στην νίκη με 116-108 και μαζί στο 2-2 στην σειρά.

Ο Χάρντεν ξεκίνησε την βραδιά μένοντας άποντος στην 1η περίοδο. Από την 2η περίοδο κι έπειτα όμως γύρισε τον διακόπτη, τελειώνοντας τον αγώνα με 31 πόντους με 6/10 τρίποντα και 9 ασίστ, σε μία εμφάνιση από τα παλιά. Από κοντά και ο - εμφανώς σε καλύτερη κατάσταση πλέον - Τζοέλ Εμπίντ με 24 πόντους, με τον Ταϊρίς Μάξι να προσθέτει 18 πόντους.

Για τους Σίξερς, ο Τζίμι Μπάτλερ ήταν συγκλονιστικός με 40 πόντους, με τον Μπαμ Αντεμπάγιο να προσθέτει 21 πόντους και τον Βίκτορ Ολαντίπο 15 πόντους (αλλά 3/9 σουτ).

Όσο για το παιχνίδι, στο οποίο έγινε viral ένας οπαδός της Φιλαντέλφεια επειδή τον πήρε ο ύπνος εν ώρα αγώνα, αυτό ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι με χέρι στην πρώτη περίοδο, μέχρι που οι Σίξερς κατάφεραν χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 15-2 να ξεφύγουν με 56-46 στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Οι Χιτ ωστόσο μείωσαν σε 57-53, αλλά τελικά οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 64-56 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ανέβασαν ξανά την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (71-60 και 74-64), αλλά οι Χιτ κατάφεραν πάλι να διατηρήσουν την επαφή τους με το σκορ, μειώνοντας σε 89-85. Στην τέταρτη περίοδο το... έργο συνεχίστηκε, με τους Σίξερς να ξεφεύγουν ξανά με 97-85 και 101-87. Οι φιλοξενούμενοι όμως είχαν ακόμα ζωή.

Το Μαϊάμι έκανε την τελική αντεπίθεσή του, μειώνοντας σε 106-101 με 3.5 λεπτά να μένουν για το φινάλε. Τότε όμως ήταν που ο Χάρντεν πήρε (πάλι) την κατάσταση στα χέρια του και σημειώνοντας δύο μεγάλα τρίποντα (με τον Τομπάιας Χάρις να σκοράρει ενδιάμεσα με κάρφωμα) έφερε τους Σίξερς μπροστά με 114-103, καθαρίζοντας το παιχνίδι.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-28, 64-56, 89-85, 116-108

ΣΙΞΕΡΣ: Χάρις 13 (1), Γκριν 11 (3), Εμπίντ 24 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Μάξι 18 (2), Χάρντεν 31 (6/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 λάθη), Νιάνγκ 10 (2), Ριντ 2, Τάιμπουλ 5 (1), Μίλτον 2

ΧΙΤ: Τάκερ 7 (1), Μπάτλερ 40 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Αντεμπάγιο 21 (7 ριμπάουντ), Λάουρι 6 (3/10 σουτ, 0/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Στρους 6 (2), Μόρις, Μάρτιν, Βίνσεντ 2 (1/6 σουτ), Χίρο 11 (4/12 σουτ, 1/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Ολαντίπο 15 (3/9 σουτ, 1/5 τρίποντα)