ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA: Σφαλιάρα των Κλίπερς στους Γουόριορς με 119-104

Ο Ρέτζι Τζάκσον των Κλίπερς σε αγώνα με τους Γουόριορς
Ο Ρέτζι Τζάκσον των Κλίπερς σε αγώνα με τους Γουόριορς Ⓒ 2022 MARK J. TERRILL/ASSOCIATED PRESS

Εξαιρετικοί οι Κλίπερς, ξέσπασαν στο δεύτερο ημίχρονο και δεν άφησαν πολλά περιθώρια στους Γουόριορς, νικώντας τους με 119-104 στο Λος Άντζελες, σε ένα ματς που προηγήθηκαν ακόμα και με 25 πόντους διαφορά

Οι Γουόριορς ήθελαν μετά τους Λέικερς να νικήσουν και τους Κλίπερς στο Λος Άντζελες. Αποδείχθηκε ότι αυτό ήταν αδύνατο, αφού οι Κλίπερς ήταν πιο σκληροί από τους... συντοπίτες τους και παίζοντας καταιγιστικό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο έφτασαν σε μία εύκολη νίκη με 119-104.

Ο Τέρενς Μαν με 25 πόντους ήταν ο μπροστάρης των νικητών, με τον Ρέτζι Τζάκσον να προσθέτει 19 πόντους και τον Ίβιτσα Ζούμπατς 18 πόντους, σε μια βραδιά που το Λ.Α πάτησε το γκάζι για τα καλά από την τρίτη περίοδο κι έπειτα και έφτασε ακόμα και στο + 25 πριν πάρει την νίκη.

Για τους Γουόριορς, ο Στεφ Κάρι είχε 33 πόντους αλλά ήταν απελπιστικά μόνος, με τον Άντριου Γουίγκινς να προσθέτει 13 πόντους και τον Κλέι Τόμπσον να μένει στους 7 πόντους με 3/14 σουτ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-37, 61-59, 94-78, 119-104

ΚΛΙΠΕΡΣ: Μπατούμ 14 (4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μόρις 11 (5/13 σουτ, 1/5 τρίποντα), Ζούμπατς 18 (8 ριμπάουντ), Τζάκσον 19 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μαν 25 (1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κόβινγκτον 11 (2), Χάρτενσταϊν 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Χουντ, Κόι 4 (1), Οτζελέγιε, Μπόστον 8 (2)

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Κουμίνγκα 10, Γουίγκινς 13 (2), Λούνι 7 (5 ασίστ), Κάρι 33 (8/13 τρίποντα), Τόμπσον 7 (3/14 σουτ, 1/5 τρίποντα), Μπιέλιτσα 5 (1), Πόρτερ 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Λι 5 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πέιτον 1, Πουλ 13 (1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μούντι 3 (1), Τοσκάνο-Άντερσον